Menu
JenProCestovatele
Německo

Proč mají Němci nejlepší chléb na světě?

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 4. 2019

Milujete čerstvě upečený chléb pro jeho chuť a vůni? Pak musíte vyrazit rozhodně do Německa. Tam totiž pečou ten nejlepší na světě. Je to doslova kulturní tradice. Němci mají víc pekáren a druhů chleba než většina ostatních zemí. Podle rejstříku německého chlebového ústavu (ano něco takového opravdu existuje), mají v zemi přes 3200 oficiálně uznaných typů chleba a německá chlebová kultura byla dokonce zapsána do seznamu nehmotného dědictví UNESCO v roce 2015.

Chléb je základem pro většinu jídel v Německu. Dávají si ho na snídani, na svačinu a také k večeři. Dokonce se objevuje v televizi. Mluvící bochník s názvem Bernd se stal velmi oblíbeným mezi německými dětmi. Komediální série Bernd das Brot se vysílá na dětském kanálu KI.KA od roku 2000. A na poště dokonce můžete získat i razítko s logem „německé chlebové kultury“. Ale proč Němci tolik milují svůj chléb, preclíky a rohlíky?

Historie v pečení

Jedním z důvodů této obrovské rozmanitosti ve výrobcích je historie, která sahá až do 19. století. Do té doby to, co je dnes známé jako Německo, byla jen různorodá směsice míst, které se odlišovali kulturou, dialektem a také vlastním chlebem. Do tohoto středověkého mixu pak patřila ještě další skupina úspěšných a rostoucích měst, která se snažila přilákat nové obyvatele – někteří obchodníci na vynikající pečené výrobky.

V Německu není tolik slunečního svitu jako v jižní Francii nebo Itálie a v mnoha oblastech se nedá pěstovat každé obilí, takže zde rostly obiloviny jako je žito a špalda a vyráběly se chleby, které existují do dneška. V jižních městech jako Mnichov a Stuttgart se dařilo pšenici, a proto se zde dodnes preferuje pšeničný chléb.

A jaká je hlavní hnací síla chleba? Zemědělci, obchodníci a všichni ostatní potřebovali něco, co si mohli dát v chladném počasí a deštivých dnech. Dodnes mají místní obyvatelé tendenci jíst slaný chléb ze žita, špaldy a pšeničné mouky doplněný o zrníčka a semínka.

Taková tradice se nikdy nerozšířila do zbytku Evropy. V roce 1792 zaznamenal Johann-Wolfgang von Goethe, že během války nabídl ve Francii některý ze svých tmavých chlebů dvěma zajatým Francouzům a ti po ochutnání okamžitě prchli zpátky do svých linií.

10 nejlepších míst na koupání v Německu

Vášeň pro chléb se nemění

 

Dnes, zatímco v jiných zemích servírují tacos a hamburgery k obědu, Německo se stále drží svých klasických pekáren. Rozmanitost pečiva může budit trochu zmatek, když se s tím setkáte poprvé. Můžete si dát chléb z kamenné pece, slunečnicový, dýňový, s různými semínky apod.

Ale rozhodně stojí za to některé ochutnat. Stačí navštívit místní pekárnu a podívat se kolem sebe. Všechno je výborné. A pokud máte chuť na něco sladkého na zub, většina pekáren má i cukráře, takže si klidně dáte vynikající dort.

V Německu byl k dostání výživný celozrnný chléb již dlouho před renesancí zdravějšího a kvalitního jídla. Zatímco některé řetězce supermarketů začaly prodávat různé zboží, většina Němců dávala přednost místním pekárnám. Supermarkety postupně přišly se svou vlastní malou pekárnou.

Stát se pekařem v této zemi je stále velmi uznávaným povoláním a němečtí pekaři se mohou pochlubit vysokou úrovní vzdělání a výcviku.

Existují normy pro kvalitu a velikost chleba a každý rok oznamuje německý Institut chleba svůj „chléb roku“. V roce 2018 je to Dinkel-Vollkornbrot – celozrnný špaldový chléb.

Chléb zde stále tvoří základní kámen stravy a kultury, ačkoli některé ze zavedených větších pekáren měli problémy s náborem nových pekařů v posledních letech, protože mladí lidé nemají příliš velký zájem o učení namáhavého řemesla. To však neznamená, že ve velkých městech, jako je Hamburk, Berlín nebo Mnichov, není dostatek odborníků, kteří se snaží přicházet s novými druhy chleba pro světové publikum. Pekárny, jako jsou Zeit für Brot, Soluna Brot und Öl nebo Springer si zakládají na přírodních a místních přísadách a vytvářejí nové, lahodné produkty.

Jak slaví advent lidé ve světě? Liší se hodně od toho našeho?

Jaký německý chléb stojí za vyzkoušení?

  • Brötchen (housky) – standardní bílé pečivo, které známe i u nás. Ochutnat můžete se sezamem, mákem či dýňovými semínky.
  • Milchbrötchen (žemle s mlékem) – vyrobené z načechraného bílého těsta připraveného s mlékem, často s rozinkami nebo čokoládovými lupínky. Ideální pro malé děti.
  • Hörnchen (malé rohlíčky) – „malé rohy“ jsou německou verzí croissantů, i když víc s máslem. Chutnají skvěle s džemem nebo s čokoládovou náplní.
  • Vollkornbrot (celozrnný chléb) – většina chlebů na poličkách německých pekáren má v sobě zdravější přísady než jen klasickou bílou mouku. Obyvatelé si je obvykle dávají k večeři se sýrem nebo studeným masem. Procentuální podíl celozrnné mouky dokonce upravuje i zákon.
  • Pumpernickel – bohatý tmavý chléb vyrobený ze 100 % žita, který má svůj původ v severních oblastech Německa a je jedním z nejoblíbenějších. Peče se po dlouhou dobu při nízkých teplotách, a dokonce i většina supermarketů v zemi ho prodává.
  • Roggenbrot (žitný chléb) – toto je trochu jiný druh než Pumpernickel a v závislosti na regionálních receptech a preferencích se značně liší v hustotě a barvě.
  • Katenbrot – tmavě hnědý a hrubě texturovaný celozrnný chléb a patří k základu německých stolů.
  • Sonnenblumenbrot (slunečnicový chléb) – jak již název napovídá, tento chléb je velkoryse posypán dávkou slunečnicových semínek a chutná mírně sladce. Ideální k dobré a zdravé snídani. Vyzkoušejte se smetanovým sýrem a ovocným džemem.
  • Dreikornbrot/Fungkornbrot (tři nebo pět obilných chlebů) – tyto variace celozrnného chleba se snadno zařadí mezi nejzdravější chléb v Německu. Vyrábí se z několika variací pšenice, žita, ječmene, ovsa a kukuřice. Pochutnáte si na něm na snídani, oběd i večeři a skvěle se hodí k polévce.

Proč navštívit Bavorsko? Krásná příroda, úchvatné zámky i nezapomenutelné kroje

Chlebová kultura

 

Je to tak. Potraviny v Německu nejsou jen zelí a klobásy. Chléb tu lidé milují ve všech koutech země a německé pekárny fungují po celém světě (Indie, Dublin, Irsko, New York apod.). Až se příště vydáte k našim sousedům, zajděte si někam na dobrý německý sýr, máslo a hlavně chleba. Zjistíte, že je opravdu nejlepší na světě.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Proč mají Němci nejlepší chléb na světě?