Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Přírodní park Česká Kanada nabízí nedotknutou přírodu i oblíbenou zříceninu

Petr Gorás

Petr Gorás

25. 6. 2022

Česká Kanada je chráněný přírodní park, který se nachází zhruba mezi Čechami a Moravou u rakouských hranic. Svůj severoamerický protějšek připomíná téměř nedotčenými hustými lesy a množstvím vodních ploch. V jejím srdci pak naleznete hrad Landštejn, nebo třeba tajuplné ruiny středověké vesnice Pfaffenschlag. Co jiného zde můžete navštívit? A jak oblast dostala své jméno?

Původ označení „Česká Kanada“

Podobně jako třeba oblast „Česká Sibiř“ v okolí Votic, i onačení „Česká Kanada“ má svého autora. Je jím Jaroslav Arnošt Trpák, který se v Praze živil jako novinář a překladatel. Narodil se však v Jindřichově Hradci, na který nikdy nedal dopustit. Obecně ve své kariéře propagoval cestování všeho druhu, a když byl ve 20. letech zrovna v Kanadě – v té skutečné na severu Ameriky – napadla jej myšlenka, jak zpropagovat přírodu u svého rodiště. Nedotčené lesy, četná povodí, řídké osídlení… vždyť je to celá Kanada! Nač plout přes celý oceán, když máme Kanadu hned za humny? A jak vidno, jeho propagace se zdárně podařila.

Ale pozor ať nedojde k mýlce, v Česku totiž existuje ještě jeden kousek Kanady! Je jím vápencový lom Kanada, někdy nesprávně označovaný i jako Malá Kanada, nacházející se v CHKO Český kras.

Túra na Plechý: Kudy na nejvyšší horu jižních Čech?

Všechny stezky vedou na Landštejn

Ať už se vydáte po lesích České Kanady jakoukoli turistickou stezkou z kterékoli strany, vždy dorazíte na zříceninu hradu Landštejn, která vskutku tvoří srdce oblasti. Jedná se o románsko-goticko-renesanční stavbu, jež lehla popelem roku 1771 a od té doby jsou z ní jen holé kamenné stěny. Ve 20. století pak zřícenina prošla velkými rekonstrukcemi a dnes se rozhodně jedná o zajímavou zastávku při toulkách oblastí. Hrad je postaven na návrší, takže se vám z věžní rozhledny (36 m) naskytne skvělá vyhlídka na nekonečné lesy lemované landštejnskou vodní nádrží.

Návštěvníkům je hrad otevřen v rámci základního okruhu bez průvodce. Po zaplacení vstupného (130 Kč, snížené 100 Kč, děti 50 Kč) se můžete po zřícenině libovolně pohybovat dle vlastního tempa, průměrně to zabere zhruba hodinu. Informace a zajímavosti o hradu se dozvíte z textů rozmístěných po areálu. Jen pozor, ať prohlídku nepropásnete, poslední vstup je umožněn v 15:30, během letních měsíců v 16:30.

Česká Kanada – další tipy na výlet

1 Nejvyšší bod České Kanady

Nedaleko obce Kunžak v severní části České Kanady se nachází její nejvyšší bod ve výšce 732 m n. m. Nazývá se Vysoký kámen, a to podle vysokého měřičského pilíře, který se nachází na jeho vrcholu. Dle tohoto trigonometrického bodu se kdysi určovala hranice tří diecézí, později i hranice státní.

2 Rozhledna u Jakuba

Dalším vysokým bodem je Havlova hora (680 m n. m.), na jejímž vrcholu je umístěna Rozhledna u Jakuba. Jde o poměrně novou rozhlednu z roku 2013, jejíž vyhlídková plošina se nachází ve výšce 33,7 metrů. Z ní si prohlédnete celou Českou Kanadu, a za dobrého počasí můžete spatřit i alpskou dvoutisícovou horu Schneeberg (Vídeňský Sněžník).

3 Lesopark, naučné stezky pro děti a Ďáblova prdel

V okolí zmiňované rozhledny se navíc nachází Lesopark u Jakuba, který potěší především děti. Najdou zde poznávací les, lanovku, přírodní bludiště, prolézačky a také dřevěné sochy pohádkových postav. Z parku pak navíc můžete vyrazit dál na dvě naučné stezky. Ta první (3,8 km) se zaměřuje na místní lesy i místní obyvatele a dovede vás až do Ďáblovy prdele – jedná se o obrovský žulový kámen, jehož vzhled dostává svému názvu. Ta druhá (3,2 km) vás seznámí s vodními ekosystémy zdejších potoků a kaskád rybníků. Informační panely obou stezek jsou dělané formou interaktivních poznávacích her.

Čertova skála nebo Ďáblova prdel: Kolik českých míst nese pekelné jméno a co tam najdete?

4 Muzeum samorostů

Nezbytnost pro všechny milovníky samorostů, tedy zajímavě tvarovaných kořenů, kmenů a větví stromů, které například připomínají nějakého tvora či postavu. Nachází se kolem hájenky u silnice vedoucí ze Slavonic do Stálkova. Majitel soukromé sbírky pan Karel Tůma sbírá samorosty již přes 40 let, takže zde naleznete na 1000 exponátů. Choulostivější kousky jsou schovány pod střechou v garáži, jinak jsou tyto divy přírody pod širým nebem. Jedná se o soukromé muzeum a prohlídka samorostů je možná po předchozí telefonické domluvě.

5 Pozůstatky zaniklých obcí

Jak je to u českých pohraničních oblastí poměrně běžné, i v České Kanadě existuje několik obcí a vesniček, které zanikly po 2. světové válce. Částečně to způsobilo vyhnání původního německého obyvatelstva, částečně i budování hraniční oblasti poválečným totalitním režimem. Na původním místě těchto obcí (Romava, Rajchéřov, Košťálkov atd.) dodnes najdete základy domů.

6 Středověká vesnice Pfaffenschlag

Jedna ze zaniklých obcí se od těch ostatních velice liší. Tím rozdílem je zhruba 500 let – vesnice Pfaffenschlag zanikla již někdy v první polovině 15. století následkem husitských válek. Na stovky let ruiny vesnice upadly v zapomnění, až dokud nebyly roku 1958 znovu objeveny. Vykopávky odhalily poměrně dobře zachované kamenné základy domů i dalších staveb. Místo se nachází u cesty mezi Slavonicemi a Stálkovem a je volně dostupné.

Do České Kanady vlakem i na kole

Jelikož se jedná o přírodní oblast, je nejlepší nechat auto doma a vypravit se do České Kanady vlakem – ať už s bicyklem či jen tak s batohem. Nejbližším velkým městem je Jindřichův Hradec. Odtud si můžete vzít osobní vlak jedoucí do Nové Bystřice a vysednout na zastávce, která vám bude vyhovovat nejvíce. Ať už ale vystoupíte kdekoli, vždy můžete hned navázat na některou ze značených turistických stezek, případně na cyklotrasu. Do vlaku si bez problémů můžete vzít kolo.

Město Nové Hrady v jižních Čechách lidé často zaměňují se stejnojmenným zámkem u Litomyšle. Co zde ale opravdu najdete?

Druhou možností je dojet do Jihlavy, a odtud spěšným vlakem pokračovat do obce Slavonice na východní straně České Kanady, poblíž rakouských hranic. Odtud můžete snadno navázat na poměrně novou turistickou trasu „Stezka Českem“, nebo s sebou opět přibrat kolo a využít cyklistickou trasu „Napříč Českou Kanadou“.

Ubytování v České Kanadě

Jedná se o řídce osídlenou oblast, takže přímo v České Kanadě příliš penzionů a hotelů nenajdete. Navíc jde o chráněné území, takže je zakázáno si zde jen tak libovolně rozložit stan. Nejlepší možností jsou tudíž pro přespání místní kempy a chatky.

Přímo v srdci České Kanady se nachází Cyklocamp Pod Landštejnem. Není samozřejmě určen výhradně jen cyklistům, můžete sem přijet klidně i s karavanem, nebo sem zkrátka jen dorazit pěšky a buď zde rozložit stan, nebo si pronajmout chatku. Cyklisté si mohou své kolo bezplatně schovat přes noc do úschovny kol. Další kempy i s chatkami pak můžete nalézt například v severní části České Kanady u vodní nádrže Zvůle, nebo na jihozápadní straně nedaleko Nové Bystřice u rybníka Osika. Do všech zmíněných kempů můžete vyrazit i se psem, za kterého se většinou platí menší poplatek.

 

Zdroje: ceskakanada.com, ckanada.cz, hrad-landstejn.cz, cyklocamp.cz, ceskakanadazvysky.cz, slavonice-mesto.cz, neradova.com, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Přírodní park Česká Kanada nabízí nedotknutou přírodu i oblíbenou zříceninu