Přinášíme 8 nejtajemnějších míst světa. Od UFO z Roswellu až po portské u Stonehenge
Markéta Dudková
5. 6. 2019
Naše planeta je plná nevysvětlených jevů a záhad. Podívejte se s JenProCestovatele.cz na osm nejtajemnějších, které se na Zemi nachází.
Za okny je šedivé pošmourno a ráno co ráno řidiči se škrabkami lamentují nad nežádoucí tvořivostí mrazíků. Za takových okolností je nejlepší zavrtat se do tepla pelíšků a pustit si film.
Pokud z vás však nedělá nevlídné a chladné počasí nevrlé, líné a hibernující medvědy, můžete si takovýto film prožít na vlastní kůži. Musíte mít ale srdce dobrodruha a pro strach uděláno. Splňujete tyto podmínky? Pak se vydejte s JenProCestovatele.cz na cestu dávných tajemství a záhad, které svět kolem nás střeží a nad nimiž si lámou hlavu největší světové mozky.
1. Faraonova hrobka nebo cesta ke hvězdám?
Největší pyramida na světě – zvaná též Velká pyramida – byla postavena okolo roku 2550 před naším letopočtem na přání egyptského faraona Chufu, který je v jejím nitru pohřben. Na stavbu olbřímí hrobky jehlanovitého tvaru bylo potřeba přes 2,3 milionu kamenných bloků, z nichž každý váží od 2,5 do 15 tun. Dílo takových rozměrů zaměstnalo více než 20 tisíc dělníků. Nitro hrobky je mimo jiné provrtáno důmyslným systémem šachet. Ty měly faraonovi posmrtně posloužit k jedinému účelu – vystoupat až ke hvězdám.
Pyramidy lákají amatérskou i odbornou veřejnost a, ačkoliv něco ze svých tajemství již vyzradily, zůstává stále mnoho skryto. Neuvěřitelné matematické a astronomické souvislosti, zašifrovaná poselství či důkazy o životě na jiných planetách.
2. Spadlo v Roswellu UFO nebo tajný letoun?
Sebemenší náznak záhady vede lidskou fantazii často k mimozemšťanům. Je však jedno místo, kde jsou důvody pro takové fantazírování možná oprávněné. Roswell v Novém Mexiku.
V podvečer 2. června 1947 nad městečkem vzdáleném 200 mil od Santa Fe přelétlo UFO. Druhý den ráno rančer William Brazer nalezl nedaleko své farmy rozptýlené jeho trosky. Následně byl Brazer uvězněn a vyzván, aby o této záležitosti pomlčel. Celý incident však neušel pozornosti veřejnosti a dal vzniknout řadě více či méně pravdivých historek – troskami UFO počínaje a pitvou mimozemských těl konče. Sama americká armáda však všem divokým scénářům zatnula tipec, když přišla s tvrzením, že u Roswellu se skutečně zřítil létající objekt, nikoliv však neidentifikovatelný. Trosky údajně patřily přísně tajnému vládnímu projektu pojmenovaném Projekt Mogul.
Příznivci mimozemšťanů se však nikdy nenechali tímto tvrzením umlčet. Považují jej za pouhou zástěrku a dál nechávají pracovat svou imaginaci, která je autorem dalších a dalších konspirací. Roswell se stal hlavním městem mimozemšťanům fandících jedinců. Zformoval se tu dokonce uvítací výbor, až přátelé ze vzdálených galaxií zavítají k nám, a každý červenec se tu koná mimozemský festival.
3. Od mimozemšťanů k pohádkovým bytostem do Irska
To v Irsku jsou vůči existenci jiných civilizací na vzdálených planetách sice střízlivější, ale možná jen díky přesvědčení, že po zemském povrchu i bez všech těch marťanů, E. T. či Alfů běhá dost podivných a zvláštních tvorů a pohádkových bytostí, třeba obrů.
Dokonce tu postavili tajemnou cestu – Stezku Obrů. Ta je tvořena přibližně 40 tisíci šestibokými čedičovými sloupy, které mají v průměru od 38 do 51 centimetrů, vysoké jsou až 6 metrů a zapadají do sebe jako buňky plástve.
Pozůstatek souboje obrů
Za svou existenci tato stezka možná vděčí masivní vulkanické explozi, irské legendy jsou však jiného názoru. Dle jedné z nich se chtěl obr Finn MacCool utkat se skotským velikánem Benandonnerem. Jenže po ruce nebyla žádná dostatečně velká loď, která by MacCoola převezla přes moře za jeho soupeřem, a tak se rozhodl mezi Irskem a Skotskem postavit chodník. S postaveným chodníkem i Benandonner s bitvou souhlasil a vydal se do Irska. V tu chvíli v MacCoolově hlavě začal hlodat červ pochybnosti (no, v obří hlavě spíše hlodá anakonda pochybnosti), zda své síly trochu nepřecenil.
MacCoolova čest a sláva však neutrpěla, jeho žena totiž vymyslela malou lest. MacCoola navlékla do dětských šatů. Když jej pak takto oděného spatřil Benandonner, strachy v něm byla malinkatá dušička. ,,Když je takto velké děcko, jak obrovský musí být otec?“ pomyslil si a bez boje vzal nohy na ramena. Stezka po této bitvě nebitvě však asi sto kilometrů severozápadně od Belfastu zůstala do dnešních dnů.
4. Kde se vzaly sochy na Velikončních ostrovech a komu patří?
O obrech či mimozemšťanech ví možná své i v nejizolovanějším koutku naší planety – na Velikonočních Ostrovech. Koho jiného by snad vykreslovaly zástupy kamenných obličejů se stoickým výrazem, jimiž jsou ostrovy posety?
Nad obrovskými skulpturami se otazníky vznášejí už po staletí. Proč vlastně původní obyvatelé Rapa Nui vydávali tolik energie, aby tyto monumenty vztyčili? Koho znázorňují? Jak je přemístili od kráteru vulkánu Rano Raraku na pobřeží?
Velikonoční ostrov omezuje cestovní ruch ve snaze zachovat krásu a nedotčenost tohoto místa
Bez existence psaných záznamů se odpovědí jen stěží dopátráme. Teorií, více či méně uvěřitelných, však existuje mnoho. Kupříkladu podle archeoložky Jo Anne Van Tilburg sochy sloužily ke komunikaci mezi vládci a bohy.
5. Záhadné poselství z nebes či pekla v Georgii
Ke komunikaci na jiné úrovni slouží i takzvané Georgijské poradní kameny (anglicky Georgia Guidestones). Celkem pět 16 stop vysokých stél se nalézá v severní Georgii asi dvě hodiny cesty od Atlanty.
Desky jsou popsány v osmi různých jazycích – v angličtině, španělštině, svahilštině, hindštině, hebrejštině, arabštině, čínštině a ruštině. A co se na nich vlastně píše? Můžeme si tu přečíst deset přikázání, zásad či poselství. Mimo jiné například: ,,Reprodukujte se moudře a s ohledem na zlepšování tělesné kondice a rozmanitosti.“ či „Zrušte zbytečné zákony a zbytečné úředníky.“
Původ monumentu je jak jinak než neznámý. V červnu roku 1979 si jeho stavbu objednal muž, jenž se představil jako R. C. Christian. Sám sebe označil za zástupce skupiny, která lidstvu nabízí novou cestu humanity a touto stavbou chce všem smrtelníkům sdělit důležité poselství.
Jako všechny ostatní záhady, i tyto kameny a osoba pana R. C. Christina daly vzniknout řadě hypotéz. Dle jedné z nich je pseudonym R. C. Christian odvozen od jména legendárního zakladatele středověkého řádu rosekruciánů Christiana Rosenkreuze. Aktivista Mark Dice je pro změnu toho názoru, že monument je satanského původu a pan Christian je členem tajné luciferiánské společnosti usilující o Nový světový řád.
6. Skalní město Kappadokie vybudované uprchlíky
O nových řádech by pak mohla své vyprávět turecká Kappadokie, kde se ve druhém století ukrývali křesťané před římskými pronásledovateli.
Scenérie Kappadokie je vskutku bizarní. Vulkanická erupce dala krajině téměř měsíční vzhled a křesťané, kteří sem prchli, si v surreálně vyhlížejících kuželech a homolích začali dlabat své úkryty.
Jenže prosté úkryty se proměnily v důmyslný komplex měst s ulicemi, školami či kostely. Po pádu římského impéria mohli křesťané konečně své skrýše opustit a skalní města tak zůstala pustá.
7. Ztracené město Machu Picchu zahalené mračny
Záhadné opuštěné město nalezneme i v Peru. Řeč samozřejmě není o žádném jiném místě, než-li Machu Picchu. Jde o nejlépe zachované město z dob Incké říše. Možná, že hlavním důvodem, proč město zůstalo civilizaci tak dlouho skryto, je téměř neustálá přítomnost mraku, jenž halí vrchol.
Městu se též přezdívá Ztracené město Inků a své největší slávy si užilo okolo roku 1450, poté začalo postupně upadat. Jeho strategická poloha však pomohla město ochránit před nájezdem dobyvačných Španělů a pro náš svět bylo objeveno americkým historikem Hiramem Binghamem až v roce 1911.
8. Nejtajemnější místo planety – Stonehenge
Počátek 20. století přinesl i velice zajímavý nález na jiném místě, které mezi záhadami opředenými destinacemi nesmí chybět – Stonehenge.
Tento pozemský hlavolam se nachází necelé dvě hodiny cesty na západ od Londýna. Pátrání po smyslu a poslání monumentu složeného z obrovských kamenů, z nichž některé váží až 50 tun, zavdalo k mnoha divokým spekulacím. Někteří tvrdí, že Stonehenge je chrám, který postavili keltští kněží – druidové. Jiní se domnívají, že jej mají na svědomí domorodé kmeny žijící zde před tisíci lety a další podléhají mnohem romantičtější verzi a Stonehenge přisuzují slavnému čaroději Merlinovi.
Co nalezli archeologové?
A co ze svého tajemství tedy na počátku 20. století Stonehenge poodhalil? Při vykopávkách roku 1920 byla pod jedním z kamenů nalezena láhev portského vína. Dle etikety láhev pocházela z roku 1810. Jestli byl ovšem tento rok dobrým ročníkem, zůstane skryto stejně jako ostatní taje tohoto místa. Zátka totiž shnila a víno tak vyteklo.
Při poodhalování původu Stonehenge je však mnohem zajímavější nález ze 30. ledna 2007, kdy archeologové poblíž Stonehenge objevili zbytek vesnice. Tento nález následně vyvolal spekulace o tom, že Stonehenge byl vesnickým pohřebištěm.
Neměli by ale tedy potom archeologové pod kamennými sloupy spíše než víno nalézat kosterní ostatky?
Jak je vidno, i tato teorie má mezery. Možná ale vy můžete nalézt ztracené dílky do skládačky a nebo se jen vydat na výlet, kde se budete tak trochu bát. A pokud z vás přece jen podzim dělá lenochy, nemusíte mířit za moře a oceány. Svou mysteriózností si ani náš český hrad Houska se zahraničními konkurenty nezadá.