Umíte si dnes představit cestování bez technologií? Zatímco dříve se lidé neobešli bez mapy a kompasu, dnes takřka všem stačí chytrý telefon. Jeho praktičnost můžete zásadně navýšit mnoha aplikacemi. Které vám na cestách nesmějí v telefonu chybět?
Mapová aplikace nesmí chybět
Dva hlavní hráči na poli chytrých telefonů – Google a Apple – mají každý svou mapovou aplikaci. Výhodou systému iOS od firmy Apple je, že na telefonu iPhone můžete mít aplikace obě. Všem tedy doporučujeme, aby si vedle výchozích Apple Maps stáhli také Google Maps.
Jde o nepostradatelné aplikace, které vám pomohou s orientací, nalezením zajímavých podniků, dokážou vás navigovat, ať už jedete v autě, veřejnou dopravou, či se přemisťujete pěšky.
Zmiňme ale i českou aplikaci Mapy.cz, která se v konkurenci rozhodně neztrácí. Vyniká možností stažení mapových podkladů offline a zejména praktičností při túrách po turistických trasách.
Jezdíte-li primárně autem, pro navigaci můžeme jedině doporučit skvělou aplikaci Waze.
Ubytujte se na pár kliknutí
Pryč jsou doby, kdy jste si museli dovolenou pracně plánovat několik měsíců dopředu v cestovní kanceláři. Ubytování seženete přes mobilní aplikaci za pár minut. Nejvyužívanějšími aplikacemi v této oblasti jsou Booking.com a Airbnb.
Kupte si letenky nebo jízdenky
Stejná změna nastala i v oblasti využívání hromadné dopravy. Letenky snadno vyhledáte přes Kiwi.com, Skyscanner nebo skrz aplikace konkrétních leteckých společností.
Totéž platí i pro jízdenky vlakové (v Česku je koupíte například přes aplikaci Můj vlak v případě Českých drah, své aplikace mají i ostatní dopravci) nebo třeba prostřednictvím univerzálnější aplikace Jízdní řády IDOS, která sdružuje různé autobusové i železniční dopravce. Skrz české aplikace lze často kupovat i jízdenky zahraniční, případně je nutné vyhledat lokální „jízdenkové“ aplikace využívané v konkrétních státech.
Slovník a překladač
Stačí vyjet jen kousek za hranice a rázem se můžete ocitnout v úplně jiném světě, kde vám nikdo nerozumí. Tento problém naštěstí dokáže velice spolehlivě řešit právě vhodná aplikace. Základem může být obyčejný slovník, pokročilejší aplikace (například Google Translate) dnes ale umí přeložit i vyfocený text nebo vám přeložit složité věty, které navíc dokáže následně protistraně přečíst se správnou výslovností a přízvukem. Další specifické aplikace jsou pak přímo určeny pro rozhovor dvou lidí, z nichž každý mluví jiným jazykem.
Nezapomínejte na finance
Před odjezdem do zahraničí si zkontrolujte, že máte přístup do své bankovní aplikace. Ta vás často může v nesnázích zachránit. Kromě toho se hodí aplikace pojišťovny. Na poslední chvíli si v ní můžete sjednat třeba cestovní pojištění.