Pražské Benátky a Muzeum Karlova mostu: Objevte nový úhel pohledu na panorama Prahy
Taťána Kročková
6. 10. 2020
Dovolenou v Benátkách si nemůže dovolit každý, navíc nás aktuálně omezuje nová vlna Covid-19. Naštěstí pro romantickou plavbu na loďce nemusíte jezdit daleko. Z hladiny Vltavy je krásně vidět historické centrum Prahy a vstupenka na loď Pražských Benátek zahrnuje také volnou návštěvu Muzea Karlova mostu.
Vyhlídková plavba po Vltavě pro páry, školy i firmy
Plavby historickým přívozem začínají v přístavišti Judita u Křižovnického náměstí. Turisté si mohou na lodích vychutnávat výhledy na Prahu i s informativním výkladem a občerstvením. Díky specifickému estetickému stylu těchto lodí se tím více jedná o nefalšovaný zážitek s náležitou romantikou.
Plavbu můžete podniknout například na speciálním plavidle Pražských Benátek ‒ vodouchu. Člun typu vodouch byl vynalezen a zkonstruován majitelem společnosti, která nyní disponuje pěti těmito plavidly. Pokud jste na řece v centru Prahy viděli krytou loďku s nápisem Vodouch, Vodouš, Blatouch, Blatouš nebo Puškvorec, pak víte, o čem je řeč.
Kromě vodouchu, na kterém se konají pravidelné okružní plavby, mají Pražské Benátky lodě dalších typů. Tato plavidla jsou pronajímána individuálně. V letních měsících se nabízí plavba na převozním prámu Bivoj nebo na malém člunu pro 11 osob. Opravdu krásnou specialitou pro zamilované páry je luxusní pravá benátská gondola se šampaňským. Pro firemní večírky či dokonce sešlost s rautem nebo hostinou u velkého stolu se hodí osmdesát let stará salonní rychloloď Nepomuk.
Kam do hvězdárny či planetária. Tipy na výlety pro milovníky vesmíru
Kdy a za kolik na Pražské Benátky: Otevírací doba a ceny
Lodě vyplouvají každých pár minut a po celý rok. Provozní doba je od 10:30 do 18:00 hodin, přes letní sezónu je však možno se svézt i večer do 20:00 nebo 21:00 podle konkrétního měsíce. Zimní plavby rozhodně mají své kouzlo a probíhají v teple vyhřívaných krytých lodí.
Během plavby absolvuje loď Pražských Benátek trasu pod Karlovým a Mánesovým mostem. Nastoupit nebo vystoupit je možné na kterémkoli ze čtyř přístavišť: Judita pod Křižovnickým náměstím, Čertovka u stejnojmenného vodního kanálu, Mánes za Mánesovým mostem a Four Seasons u Platnéřské ulice. Naskytne se vám unikátní pohled na zbytky Juditina mostu, plavba kanálem Čertovka a výhledy na Hradčany, Pražský hrad a další architektonické skvosty.
Plánujete-li výlet do Prahy, zvažte rezervaci plavby u Pražských Benátek. Cena pravidelné plavby na vodouchu i s výkladem činí 340 Kč na 45 minut, pro děti do 15 let je vstupné poloviční. Držitel lístku získává také nápoj a perník či zmrzlinu v ceně a volný vstup do Muzea Karlova mostu.
Muzeum Karlova mostu: Praha a její největší skvost v podrobném popisu
Návštěva Muzea Karlova mostu a Pražských Benátek je skvělým výletem pro každého fanouška Stověžaté a jejích dějin nebo dějin obecně. Muzeum bylo založeno teprve před několika lety, obsahuje však staletí informačního materiálu o Karlově mostě, dobových metodách stavitelství i architektuře na březích Vltavy, a to není všechno.
Model Prahy před tisíci lety, podzemí kostela, původní skica sochy Jana Nepomuckého. To všechno uvidíte v Muzeu Karlova mostu. Vstupné pro dospělou osobu činí 170 korun, tedy v případě, že jste si nekoupili vstupenku na Pražské Benátky. Třetí možností je čtyřvstupenka za 490 Kč, která zahrnuje jak plavbu a toto muzeum, tak také navíc Muzeum alchymistů a mágů a Muzeum pověstí a strašidel.
V prosinci jsou v Muzeu Karlova mostu betlémy ze všech možných materiálů. Tato tradiční výstava má v inventáři opravdová umělecká díla a nechybí ani další předměty související s Vánocemi. Dalšími důležitými událostmi v muzeu jsou časté přednášky na relevantní témata, například z oblasti archeologie.
Svatojánské slavnosti Navalis: Vltava ožívá lodní hudbou
Kdo zavítá do Prahy 15. května, má jedinečnou možnost zažít hudební vystoupení na lodích pod Karlovým mostem. Musica navalis neboli lodní hudba se zde koná každoročně už 12 let, její historie je však delší. Slavnosti k uctění sv. Jana Nepomuckého, který byl po umučení shozen do Vltavy, se poprvé konaly v roce 1715. V této době totiž byl zahájen jeho beatifikační proces a jak všichni víme, sv. Jan Nepomucký byl úspěšně nejen blahořečen, ale také svatořečen.
Svatojánské slavnosti na Vltavě se poté pořádaly ještě mnohokrát při různých příležitostech. Slavnost Navalis, jak ji známe dnes, byla ustanovena lodní společností Pražské Benátky a nyní se o ni stará Svatojánský spolek. Od roku 2009 na lodích vystoupily orchestry i cimbálovky a nedílnou součástí je samozřejmě bohoslužba v kostele, která koncertu předchází.
Navalis 2020 se kvůli koronavirové krizi konala pouze online. O to více se její příznivci těší na další ročník, do jehož organizace v čase tvorby tohoto článku zbývá přes půl roku nejistoty i naděje.