Pracovní stáž v Brazílii. Jaká je cena, obory a na co se připravit
Lenka Rejfířová
18. 10. 2016
Dostali jste po olympiádě v Riu chuť zažít horkou Brazílii na vlastní kůži? Jako studenti nebo absolventi vysokých škol se můžete do největší země Latinské Ameriky vydat na pracovní stáž.
Karneval, prales, Ježíš v Riu, indiáni, Copacabana, kriminalita a favely…já jsem Brazílii poznala z trochu jiné stránky.
Proč jet poznat Brazílii
V Brazílii jsem strávila 6 měsíců jako učitelka angličtiny v mateřské školce. Potřebovala jsem spoustu kreativity, trpělivost a schopnost naučit děti cizí jazyk hrou. Portugalsky jsem před odjezdem uměla pozdravit a poděkovat. Po měsíci už jsem ale mluvila celkem bez problémů a hlavně jsem rozuměla dětem, což pro mě byla největší výzva.
Brazílie je přátelská země. Brazilci milují setkávání se s cizinci, a jakmile jim řeknete, že jste z Evropy, jste pro ně něco jako Bůh. Hned chtějí vědět, co doma jíme, jak pozdravit v našem jazyce, jestli jsou u nás taky díry na silnicích a hloupí politici a jestli máme hezkou přírodu. Často znají české fotbalisty a samozřejmě Prahu a české pivo.
Brazilská kultura a na co se připravit
Kulturně je Brazílie díky svojí rozloze rozmanitá, proto na vás v každém státě bude čekat jiná strava, odlišný přízvuk a tance. Pro Brazilce, jak jsem je poznala já, je nejdůležitější rodina, ledová voda a dobré jídlo. Brazilci rádi stojí fronty. Před vstupem do pekárny na vás bude čekat turniket, stejně tak uprostřed autobusu.
Přezaměstnanost vytváří komická pracovní místa jako přivolávač výtahu v obchodním centru, výběrčí parkovného na neplaceném parkovišti, a chlápek, který čepuje benzín do auta.
Jaké profesní (placené) stáže Brazílie nabízí
Placené stáže vám umožní zkušenost z firemního prostředí v cizí zemi, získáte důležité kontakty a skvělou vizitku do životopisu. Vaše výplata většinou pokryje náklady na bydlení ve vlastním nebo sdíleném pokoji, stravu a dopravu. Bydlení si hledáte sami. Placená stáž trvá od 3 měsíců do 1 roku.
Pro přijetí na placenou stáž jsou potřeba dovednosti, které se k vybrané stáží váží. U některých stáží je potřeba být studentem oboru (platí například pro stáže v marketingu nebo IT). Na některé stáže můžete vyjet jako bakalář, na jiné jako magistr a na další jako absolvent.
Nejčastější obory pro placenou stáž v Brazílii:
- učení jazyků ve školách i ve firmách (angličtina, španělština, francouzština…)
- marketing a sales
- IT
- sportovní lektor, lektor tance
Jaké dobrovolnické (neplacené) stáže Brazílie nabízí:
Neplacené, neboli dobrovolnické stáže mají širokou nabídku krátkodobých pobytů (již od několika týdnů) a jejich výhodou je, že na ně můžete odjet i bez větších předchozích zkušeností v oboru. V rámci stáže máte zdarma zajištěné ubytování v hostitelské rodině a stravování, někdy i dopravu na místo pracoviště.
Dobrovolných stáží je celkově více, než těch profesních. Vízum se získává na základě pozvání brazilské vlády, které zajistí přijímací partnerská instituce. Obory jsou podobné: výuka dětí ve školách (včetně speciální pedagogiky), marketing a sales, rozvojová spolupráce, IT, turismus, pomoc ve start-up firmách
Jak si vybrat pracovní stáž v Brazílii
- zjistěte, která z agentur, spolupracující s vaší univerzitou, nabízí stáže v Brazílii
- vyberte si obor, který vás zajímá (může, ale nemusí to nutně být obor vašeho studia)
- vyberte si preferované město nebo stát
- na numbeo.cz si zjistěte průměrné výdaje na život v jednotlivých městech
- můžete si vybrat stáž dobrovolnickou nebo placenou
Kdo může vyjet na pracovní stáž – podmínky
- na profesní (placenou) stáž můžete vyjet jako student VŠ nebo absolvent (do 1 roku od dokončení studia)
- na dobrovolnickou stáž můžete vyjet, i když nestudujete (podmínky se liší u jednotlivých agentur)
- čistý trestní rejstřík (je potřeba na vízum)
- dobrá angličtina (pohovor s agenturou i následný pohovor s firmou, ve které se o stáž ucházíte, je v angličtině)
Jaká je cena stáže v Brazílii
Organizaci, která vám zprostředkuje výjezd, platíte administrativní poplatek. Já jsem platila celkem 9 tisíc za profesní stáž. Cena za dobrovolnické stáže se liší podle organizace, nebude to ale více než 4 tisíce. Zpáteční letenky do Brazílie seženete v akci kolem 11 000, protože je ale budete potřebovat rezervovat až po potvrzení víza, mohou být v konkrétní datum i dvakrát dražší.
Cena ubytování se liší podle státu a města, já jsem bydlela (v menším městě státu São Paulo) ve vlastním pokoji, v bytě se spolubydlící, za 370 reálů, tedy za zhruba 2800 Kč. Ceny základních potravin v supermarketech jsou stejné nebo lehce vyšší, než u nás. Větším výdajem je v Brazílii veřejná doprava, dálkové autobusy jsou drahé, ale skvěle funguje spolujízda a Uber.
Jak rychle můžu odjet do Brazílie na stáž
Celý proces od kontaktování české agentury až po získání víza a odletu do Brazílie trvá kolem 2-3 měsíců. Záleží na tom, jak rychle se v databázi objeví stáž, na kterou byste rádi odjeli, a jak dlouho bude trvat, než se dozvíte, zda jste na stáž přijati. Následuje získání pracovní smlouvy. Vízum je vyřízeno do 5ti pracovních dní.
Potřebuji mluvit portugalsky?
Před odjezdem je dobré mít kontakt s portugalštinou a naučit se základní komunikační fráze, abyste si byli schopni poradit v situaci, kdy si s angličtinou nevystačíte. Pokud mluvíte španělsky, bude pro vás portugalština jednodušší, ale jen s ní se nedomluvíte. Interakcí s místními, v práci s kolegy a při denním kontaktu s médii a městem se ale portugalsky naučíte rychle.
Těžká je zpočátku výslovnost, ale nenechte se odradit. Brazilci jsou navíc rádi za každé slovo, které s nimi portugalsky prohodíte, a ocení vaši snahu. Takže se nebojte odjet bez portugalštiny, s podporou anglicky mluvících členů přijímací partnerské organizace to nebude složité.
Moje zkušenost s pracovní stáží v Brazílii
Na stáži jsem byla kousek od São Paula, v univerzitním městě Araraquara. Pracovala jsem v bilingvní školce, kde mým úkolem bylo hravou formou naučit děti ve věku 2-5 let základy angličtiny. Mými kolegyněmi-stážistkami byla Kostaričanka, Peruánka a Kolumbijka. Pracovaly jsme ve dvojicích, stážistka-brazilská kolegyně, a každá dvojice měla na starosti třídu o 12 dětech.
Moje pracovní doba byla od 9 do 18 hodin, s pauzou na oběd (1 hodina, 15 minut). Měsíc a půl jsme studovaly kulturu České republiky a překvapilo mě, jak se dospěli i děti zajímají o všechno, co je pro ně exotické. Dětem jsem pustila zlaté Nagano a naučila je hrát improvizovaný hokej s kouzelnickými hůlkami na trávě. Menší děti byly nadšené z Krtečka. Tancovali jsme polku a pekli perníčky. Největšími překvapeními pro všechny byl náš vánoční kapr ve vaně a chození na houby.
Nechcete jezdit až do Brazílie? Vyzkoušejte práci v Německu, Anglii nebo USA. (odkaz na články)
Čtěte také: Au-pair se svěřila se zkušenostmi z Anglie. První týdny jsou nejhorší