Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Prachovské skály v Českém ráji – co byste měli vědět, než se sem vydáte

Petr Gorás

Petr Gorás

29. 4. 2022

Prachovské skály jsou patrně tou nejznámější částí Českého ráje a nejlépe se k nim dá dostat z nedalekého Jičína v Královéhradeckém kraji. Vzhledem k bohaté historii lokality jsou dnes skály v soukromém vlastnictví, avšak přístupné veřejnosti. Ročně je ostatně navštíví přes 150 000 lidí. Jaký je jejich původ, na co se připravit a jak se k nim dostat autem, vlakem či autobusem?

Původ a historie Prachovských skal

Pískovcové skály jsou pozůstatkem pískových sedimentů z dob, kdy se na celém našem území nacházelo křídové moře. Tedy někdy před 100 miliony lety. Po ústupu tohoto dávného moře a dalších milionech let erozí vznikly tyto unikátní kamenné útvary. První lidé obývali Prachovské skály již za mladší doby kamenné a za dob Keltů (i prvních Slovanů) pak skály sloužily jako sídliště.

Již někdy na přelomu 13. a 14. století vznikl na jednom z vrcholů skal hrad Veliš, z kterého je dnes už jen nepatrná zřícenina. Důležité je, že majitel hradu se zároveň stával i vlastníkem celých Prachovských skal. Na hradě se přitom v průběhu dějin vystřídalo mnoho různých majitelů, mezi nimi třeba i Jiří z Poděbrad, až dokud neskončil hrad i se skalami roku 1637 ve vlastnictví chebského rodu Schliků. Těm patří Prachovské skály až dodnes, samozřejmě s výjimkou znárodnění skal během komunistické éry. Po převratu je dostali dědicové v restitučním řízení zpět a momentálně je i spravují. Jedna z vyhlídek pak nese i jejich jméno – Šlikova vyhlídka.

Čertova skála nebo Ďáblova prdel: Kolik českých míst nese pekelné jméno a co tam najdete?

Počátky turismu na skalách

Za prvního turistu v Prachovských skalách se legendárně považuje rakouský císař František I., který měl skály navštívit v souvislosti s napoleonskými válkami v roce 1804. Ačkoli není vůbec jisté, zda císař skály skutečně navštívil, je tu po něm pojmenována jedna skalní soutěska – Císařská chodba.

V roce 1892 začíná na Prachovských skalách působit jičínská pobočka Klubu českých turistů. Ti zde s postupem času vyznačili trasy a dali postavit schodiště a chodníky. Prachovské skály rychle nabývaly na popularitě a kde vznikne turistický ruch, tam vzniká i zázemí. V prvních desetiletích 20. století tak vzniká restaurace, Turistická chata i parkoviště. Od dob první republiky se pak už Prachovské skály zásadněji neměnily.

Horolezectví na Prachovských skalách

I horolezectví má v této přírodní rezervaci svou stoletou historii. Již v roce 1907 se tu konaly vůbec první známé výstupy, a to pod záštitou místního Lezeckého kroužku Prachov. Ten je mimochodem dodnes aktivní. Zájemci o lezení musí mít Průkaz horolezce, vydávaný v infocentru u Turistické chaty, a členský průkaz Českého horolezeckého svazu. Pochopitelně se vyžaduje maximální možná šetrnost ke skalám, včetně zákazu používání protiskluzového magneziového prášku, který škodí jejich povrchu.

Dva vstupy do Prachovských skal

Prachovské skály mají dva oficiální vstupy. U malé obce Prachov na východě přírodní památky se nachází Horní pokladna, kterou lze využít především pokud s sebou vezete kočárek. Pokud si ale s autem zajedete po silnici o něco dál, dostanete se k hlavní Dolní pokladně, kde se nachází původní Turistická chata z roku 1920 s občerstvením, informačním centrem, veřejnými toaletami i ubytováním. U obou pokladen se nachází placená parkoviště, ve kterém můžete zaparkovat auto či motocykl na celý den za rovných 100 korun.

Prachovské skály jsou během sezóny otevřeny od 9:00 do 17:00. Během letních prázdnin se otevírací doba prodlužuje na rozmezí 8:00 až 18:00. Ačkoli hlavní turistická sezóna probíhá klasicky od dubna do října, skály jsou přístupné i v zimě. Během chladných měsíců mají zcela odlišnou atmosféru, už jen kvůli úbytku porostu a prokouknutí skal. A především tu není tolik turistů. Dbejte však zvýšené opatrnosti a případně přiberte i protiskluzové návleky.

Kokořín a další památky na Kokořínsku spojované s Karlem Hynkem Máchou. Kam se vydat?

Okruhy po Prachovských skalách

Ve skalách jsou vyznačeny dva základní okruhy, nicméně návštěvníci je mohou libovolně kombinovat a klidně strávit v přírodní rezervaci celý den. Malý okruh (1,5 km), značený žlutě, se dá projít za 45 minut a je určen především pro rychlou návštěvu skal či rodiny s malými dětmi. Z celkového počtu 13 vyhlídek se dostanete na dvě vyhlídky, které však patří mezi ty nejikoničtější. Pokud si budete prohlížet fotky Prachovských skal, pravděpodobně budou pocházet právě z nich.

V rámci Velkého okruhu (3,5 km) si pak lze během dvou hodin projít 8 vyhlídek i ty nejzajímavější cesty a soutěsky. Pokud si ale na návštěvu Prachovských skal vyhradíte více času a uděláte si pár menších zacházek, můžete vidět většinu z těch nejzajímavějších míst.

Pokud přijdete Horní pokladnou od Prachova, můžete využít i třetí speciální trasu pro kočárky, po které se dá docela pohodlně dostat do zajímavých lokalit v srdci Prachovských skal. Přece jen by to však měl být sportovní kočárek, který zvládne přírodní (byť udržovaný) terén. Přesto však tato trasa bohužel není vhodná pro invalidní vozíky.

Proč se v Prachovských skalách platí vstupné?

Mnohé lidi překvapuje, že se do tohoto národního pokladu a klenotu Českého ráje platí nějaké vstupné. To slouží především na pokrytí nákladů na údržbu skal, vyhlídek a cest. Před pár lety třeba někdo posprejoval skály pěti graffiti, loni tam zase pád zvětralého kusu skály odřízl část okruhu. A také tam správci musí donekonečna uklízet odpadky po nepořádných turistech. Ročně navštíví Prachovské skály přes 150 000 návštěvníků a bez správy by poměrně rychle podléhaly zkáze.

Plné vstupné do Prachovských skal činí 100 Kč, snížené vstupné pro děti, studenty, seniory a invalidy je pak poloviční za 50 Kč. Se zvýhodněným rodinným vstupným je druhé dítě zdarma. Pokud s sebou vezmete psa, nezapomeňte si pro něj vít kromě vodítka a případného náhubku i desetikorunu navíc.

Kam vyrazit v Českém ráji? 7 míst, která byste určitě neměli vynechat

Do Prachovských skal vlakem či autobusem

Nejbližší vlaková zastávka se nachází v obci Jinolice. Z jedné strany sem můžete dojet osobním vlakem z Turnova (40 minut), z druhé strany zase z Jičína (10 minut) nebo až z Hradce Králové (hodina a půl cesty). Do Prachova jsou to pak zhruba 3 kilometry pěší chůze Českým rájem po zelené trase.  Navíc projdete i kolem Jinolických rybníků, ve kterých se můžete vykoupat.

Autobusovým spojem se můžete dostat z Jičína přímo ke skalám, a to buď na zastávku Holín, Prachov, Český ráj nebo na Holín, Prachov, Skalní město. V prvním případě se dostanete blízko Horní pokladny, kde se nachází i Muzeum přírody Český ráj, ubytování a menší občerstvení. V druhém případě se zase dostanete k hlavní Horní pokladně, kde se nachází restaurace, rychlé občerstvení, ubytování a Informační centrum Prachovských skal. Tato autobusová linka však jezdí jen ve všední dny, a to asi sedmkrát denně.

Zdroje: prachovskeskaly.eu, prachovskeskaly.com, geologie-astronomie.cz, cesky-raj.info, hradec.rozhlas.cz

Ohodnoťte tento článek:
3,7
Právě čtete

Prachovské skály v Českém ráji – co byste měli vědět, než se sem vydáte