Menu
JenProCestovatele
Itálie

Pompeje zasypané popelem. Výzkumy místa odhalily věrné polohy lidí chvíli před smrtí

Taťána Kročková

Taťána Kročková

24. 11. 2021

Pompeje byly vyhlášeným starověkým městem, jehož sláva stoupala až k nebesům. Možná stejně tak jako dým z nedaleké sopky Vesuvu. Co se tam tehdy, skoro před dvěma tisíci lety, stalo? A jak vypadají Pompeje dnes a co je v nich k vidění?

Zkáza Pompejí na počátku našeho letopočtu

Dne 24. srpna roku 79 došlo k výbuchu sopky Vesuvu a zasypání celého přístavního města hlínou, kameny, prachem a popelem. Všude byl nesnesitelný žár a dusivý kouř jedovatých zplodin, které spoustu lidí udusily k smrti. Výbuch sopky Vesuvu trval po tři dny a při této spoušti zahynulo přes 10 000 obyvatel Pompejí. A tím to celé skončilo… Znovu byly Pompeje objeveny až v roce 1748.

A odkud to všechno vlastně víme? V roce 1508 vyšel První dopis Plinia Mladšího Tacitovi. Pliniovi bylo v době výbuchu Vesuvu a zničení Pompejí 17 let a v tomto svém Prvním i Druhém dopise popsal všechno to, co se tehdy odehrálo. Zkáza Pompejí byla také popsána v novodobé literatuře a byl o ní též natočen film. Tato významná historická událost se objevuje jako motiv či téma i v malířství nebo v hudbě.

Vesuv a jeho stručná historie

Sopka Vesuv je monitorována již od konce 19. století. V roce 1845 byla na jejím západním svahu vystavěna první vulkanologická stanice, a to první na světě vůbec. Každou sopečnou činnost monitorují přístroje. Poslední erupce Vesuvu nastala 18. 3. 1944, a to po dobu 11 dní, přičemž zahynulo 26 lidí a 12 tisíc lidí přišlo o své domovy. Přímo pod Vesuvem se dnes nachází třetí největší italské město Neapol s více než 3 miliony obyvatel. Jak se zdá, Vesuv dnes již nikoho neohrožuje…

Archeologické vykopávky v Pompejích

Při znovuobjevení starověkého města Pompejí vědce doslova šokovalo množství erotických fresek a motivů v umění a kultuře. Nabízela se otázka, zda byla zkáza Pompejí a přilehlých měst (Herculaneum, Stabiae, Oplontis a Boscoreale) Božím trestem, anebo byla tato kultura v antice zcela běžná i všude jinde. Pompeje se těší velkému zájmu vědců, geologů, archeologů a historiků. Stále dokumentují každodenní život v tomto starověkém městě. Od znovuobjevení Pompejí v roce 1748 bylo objevena spousta budov i se všemi poklady.

Nedávno se také na pohřebišti Pompejí našly mumifikované ostatky, které po důkladném prozkoumání mohou ledacos prozradit o tehdejším způsobu života. Občas se v Pompejích něco zajímavého najde, ať už jde třeba o obřadní kočár nebo hrobku vykoupeného otroka, který si polepšil.

Asi nejděsivějším nálezem byly lidské pozůstatky v dutinách vrstev popela. Slavný italský archeolog žijící v 19. století Giuseppe Fiorelli, který se Pompejím dost věnoval, vymyslel děsivou věc. Vyplnil dutiny sádrou, čímž získal věrné podoby obyvatel v jejich posledním okamžiku před strašlivou smrtí.

10 nejznámějších sopek světa. Čím nás fascinují tito bouřliví obři?

Dnešní Pompeje a co v nich najdeme

Pompeje jsou zapsány na seznam světového dědictví UNESCO a patří mezi nejnavštěvovanější města na světě. Ročně je navštíví přes 2 milióny turistů. Sopky Vesuvu se prozatím nikdo nebojí, zůstává v klidu. Dnešní Pompeje – Pompeii se nacházejí vedle ruin starověkého města a žije v nich přibližně 26 tisíc obyvatel. Pokud budete chtít cestovat a prohlédnout si dnešní italské Pompeje, určitě byste neměli vynechat tyto největší památky.

Nejzajímavější památky v Pompejích

Mořská brána

Mořská brána je nejzachovalejší pompejskou bránou.

Fórum v Pompejích

Fórum tvoří základ veřejného života Pompejí. Najdete v něm například Jupiterův chrám (Capitolinum), Apollonův chrám, městskou pokladnici, sýpky, senát a další budovy.

Trojúhelníkové fórum

Trojúhelníkové fórum tvoří náměstí obklopené významnými stavbami, jsou tam dvě divadla a tělocvična. Uprostřed fóra se nachází zbytky dórského chrámu z 6. století př. n. l. Na okraji fóra se nachází Bazilika.

Velké a Malé divadlo v Pompejích

Ze stejné doby jako lázně pochází i Velké a Malé divadlo s tribunou. Velké divadlo bylo až pro 5 tisíc diváků, malé asi pro tisícovku návštěvníků.

Nejlépe vybudované archeologické naleziště Skara Brae. Čeká na vás ve Skotsku

Amfiteátr v Pompejích

Amfiteátr v Pompejích byl určený až pro 20 tisíc diváků. Vedle něj je i prostor, který sloužil pro výcvik gladiátorů.

Faunův dům

Faunův dům byl pojmenován podle sošky Fauna a připomíná spíše řecký styl. Mozaika v podlaze představuje bitvu Alexandra Velikého s perským králem Dareiem. Originál to však samozřejmě není, ten je v Neapoli v Archeologickém muzeu.

Veřejný dům v Pompejích

Opět další erotika, kterou musíte vidět. V domě je 10 místností, v každé z nich kamenné lůžko. Na stěnách spousta erotiky, originály jsou v Neapoli v Archeologickém muzeu. Hemží se to tam penisy…

Vila mystérií

Vila mystérií je dům, který se nachází mimo Pompeje severně od hradeb města. Vykopávky zde stále probíhají. Na stěnách tohoto domu lze najít malby s egyptskými symboly s mystickým významem a postavy jako Dionýsos, Ariadna nebo Satyrové s erotickými motivy.

Dům Vettiů

Jedná se o dům bohatého obchodníka. Dům má i pěkně zrekonstruovanou zahradu, opět je zde plno nástěnných erotických maleb.

Předměstské lázně

Předměstské lázně se nacházejí před starověkými hradbami. Výzdoby obsahují spoustu milostných scén.

Lázně v Pompejích

Pompejské lázně se nacházejí na rohu Via delle Terme a Via del Foro. Pocházejí z roku 80 př. n. l. a dělí se na mužské a ženské části. Nechybí v nich převlékárny s výklenky na uložení oblečení, byly v nich i nádrže se studenou vodou, teplou vodou a dokonce i něco jako sauna – Calidarium.

Dům Tragického básníka

Takto pojmenovaný dům patří starověkému obchodníkovi, zajímavá je mozaika psa v podlaze, kde je latinsky napsáno Pozor pes.

Dům Venuše s mušlí

Rozkošný dům s rozkošnou zahradou a malbou koupající se Venuše v moři na mušli nacházející se na jižní zdi zahrady.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Pompeje zasypané popelem. Výzkumy místa odhalily věrné polohy lidí chvíli před smrtí