Po celém světě existovaly národy, které se snažily bojovat proti modernizaci a chtěly si udržet své staré zvyky. Podívejte se na deset kmenů, kterým dnes hrozí úplné vymizení a zánik jejich kultury.
Příslušníci kmene Akuntsu, který neúprosně mizí. Zdroj: © Fiona Watson / Survival
Takovéto kmeny dnes můžeme najít hlavně v Amazonii, Indonésii nebo v Oceánii. Už za koloniálních časů praktiky kolonizátorů a politiků vedly k vyhladovění, záměrnému vraždění či násilnému přechodu domorodých obyvatel na křesťanství. V dnešní době místo toho, aby byly tyto komunity chráněny, dochází k velmi podobným praktikám jako v minulosti. Organizace Survival International se právy a životem těchto domorodých lidí a nekontaktovaných kmenů zabývá.
1. Amazonie – poslední muž
Poslední přeživší muž z neznámého kmene žije na malém území v Amazonii. Nikdo nezná původ jeho kmene, případně co se s ním stalo. Ve snaze ho uchránit, ustanovily úřady uzavřenou zónu, do které nikdo nesmí. Přesto se objevily některé ilegální pokusy muže zastřelit.
2. Andamanské ostrovy – Sentinelci
Dle médií nejvíce izolovaný národ žije na ostrově Sentinel, který je součást Andamanských ostrovů na východ od Indie. Počet příslušníků tohoto kmene není znám. Podle některých informací obývají toto místo již 60 tisíc let.
3. Jižní Amerika – Indiáni od řeky Pardo
Jde o neznámý kmen, který žije na brazilsko-peruánské hranici. Je to jeden z pěti kmenů na tomto území. Jeho příslušníci byli náhodně vyfotografování v roce 2008.
4. Amazonie – Awá
Tento ohrožený kmen žije v džungli východní Amazonie. Po kontaktu s civilizací odmítli místní obyvatelé zvyklosti průmyslové společnosti a udrželi si svůj způsob života jako sběrači.
Dítě kmene Awá. Zdroj: Awá: © Survival
5. Paraguay – Ayoreo-Totobiegosode
Překlad tohoto názvu kmene by mohl znít lidé z území divokých prasat. Příslušníci kmene žijí v Chaco, izolované oblasti na hranicích Paraguaye, Bolívie nebo Argentiny. Kmen byl donucen k přemístění, protože byl nakažen chorobou, na kterou neměl protilátky.
6. Brazílie – Zo’é
Kmen Zo’é nemá ani 300 členů a živí se pěstováním rostlin a lovem. V komunitě těchto lidí panuje polygamie u mužů i žen, a také neexistuje žádná hierarchie či stratifikace. Jejich spodní ret zdobí dřevěná zátka, která je pro všechny povinná od devíti let.
7. Andamanské ostrovy – Jarawanci
Jarawanci se považují za bratrance Sentinelců. Kontaktu s lidmi se brání od dob epidemie spalniček. Mnoho cizinců a turistů se je snaží vyfotit, a přes zákaz vlády toto společenství kontaktovat.
Kmen Zo’é typický svojí dřevěnou ozdobou. Zdroj: © Fiona Watson / Survival
8. Kolumbie – Nukak-Maku
Jako u dalších kmenů, i zde došlo ke střetu s industrializovaným světem. Od té doby zemřelo asi 50 % členů kmene Nukak-Maku. Tito lidé žijí nomádským způsobem života v malých skupinách. Muži používají foukací zbraně se šipkami napuštěnými silným jedem.
9. Brazílie – Akuntsu
Tento kmen se nachází na pokraji zániku, dnes žije pouze 5 původních členů. Akuntsu byli totiž masově vražděni farmáři před 20 lety.
10. Filipíny – Batakové
Jedná se o první obyvatele Filipín. Právě kolonizace Filipín novými společnostmi zapříčinila příliv chorob, které mnoho Bataků usmrtily. Dnes existují ochranné programy, které mají Bataky uchránit před vymizením.