Menu
JenProCestovatele
Výlety Moravskoslezský kraj

Paskov a jeho okolí jsou proslulé těžbou uhlí. Mají však také zámek, pivovar a pár atraktivních zákoutí!

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

24. 2. 2023

Městečko Paskov není jen satelitem průmyslové Ostravy s krabicí místo budovy nádraží. Místo také oplývá pár cennými historickými a přírodními památkami. Ani okolní obce nejsou tak ošklivé, jak se jeví. Tedy jsou, co si budeme – ale ne celé! Pokud stojíte o pěknou projížďku na kole nebo procházku, menší výlet do této ostravskofrýdecké „země nikoho“ není od věci. Čeká vás i řemeslné pivo a trocha historie včetně zámku.

Jakou má Paskov historii?

Finové by se potrhali z tohoto slova smíchy, ale v češtině je název Paskov jednoduše odvozeninou od osobního jména Pasek. Byly tu dvě samostatné obce o stejném názvu – Ves Paskov a Městys Paskov. První dochovaná zmínka o Paskově, což byla listina olomouckého biskupa, se dochovala z roku 1267.

Biskupské léno mělo správní budovu v gotické tvrzi. Fungovalo to tak do roku 1538, kdy se paskovské panství a získala je šlechta. Prvním nezávislým majitelem byl Jan z Pernštejna. Následoval učenec a diplomat Ondřej Dudič z Hořehovice, který měl na zámku kulturní a společenské centrum. Na konci 16. století byl v Paskovech pánem jistý Ctibor Syrakovský z Pěrkova. Ten si nechal celou tvrz přebudovat na renesanční zámek, který však nepřežil řádění třicetileté války. Nově postavený zámek dalšími majiteli, Bruntálskými z Vrbna, kteří jej získali od monarchie po konfiskaci, měl barokní podobu.

Panství v roce 1708 získalo od císaře právo konat trhy. Napomohl mu v tom šlechtic František Josef ze sousedního Oppersdorfu, dnešní městské části Oprechtice. V letech 1734–1758 v Paskově žila a spravovala jej oblíbená hraběnka Marie Paula von Fürstenbusch. Patřila k barokním mecenášům, kteří dali postavit mnoho kulturních i jiných staveb. Její asi největší zásluhou byla stavba paskovského kostela v dnešní barokní podobě. Další významnou postavou z dějin byl hrabě Mitrovský. Ten do Paskova přitáhl na návštěvu mnoho svých známých evropských celebrit, jako byl generál Laudon.

V 19. století se dva Paskovy sloučily do jediné obce, která se modernizovala podobně jako ostatní obce na podobné úrovni. Status města Paskov získal velmi nedávno – v roce 2011.

Ze zámku Paskov je dnes městské muzeum, z jeho parku přírodní památka

Co se týče moderních dějin historické dominanty Paskova, zámek v roce 1869 vyhořel. Za svou současnou klasicistní podobu vděčí tehdejšímu majiteli Mořici Janu Nepomukovi Saint Genois d’Anneaucourt, který musel stavbu nechat po požáru rekonstruovat. V roce 1880 zámek a panství získal poslední rod, a to von Stolberg zu Stolberg – hrabě Günther. Jeho syn Otto byl poslední soukromý majitel vůbec. Měl podíl na konfiskaci majetků vlastního rodu nacisty, respektive správou protektorátu. Poskytl tak část zámku Němcům jako vojenský lazaret. Po znárodnění za raného socialismu pak v budově vznikla onkologická léčebna, která fungovala do roku 2004. Chátrající areál v roce 2013 odkoupilo město a zřídilo tu muzeum i celkové kulturní středisko města.

A copak na zámku návštěvníci mohou vidět? Vzhledem k tomu, že je zámek Paskov centrem pro seznámení se s historií, čeká vás tu naučná historická expozice. Inventář původních interiérů se bohužel ztratil, nejen vinou Otty Stolberga, ale i později před stavbou léčebny. Na zámku to tedy nevypadá autenticky jako na zámku, ale přesto má toto muzeum co nabídnout. Jsou tam informační panely i historické předměty, také erby rodů, kterým panství patřilo a další výstavní sekce. Na podzim 2022 například zámek otevřel expozici historické cyklistiky.

Významný je i zámecký park, který je celoročně volně přístupný od rána do večera. Zahrada vznikla v 19. století, nejdříve ve francouzském stylu a později ji nechali přestavět na anglický park. Je tu možné relaxovat či si prohlédnout soubor mytologických soch. Zeleň je však třeba respektovat – park je od roku 2013 zároveň chráněnou přírodní památkou. Žije tu totiž vzácný brouk páchník hnědý. Se zámeckým parkem v Paskově je spjaté jméno entomologa Edmunda Reittera, o němž se dozvíte více uvnitř zámku.

V Paskově se po více než 100 letech opět vaří pivo

K památkám patří i zámecký pivovar. Paskov měl dle pramenů právo vařit pivo od roku 1517 a již v následujícím roce tu vznikl panský pivovar. Pivo se vyváželo do okolních obcí, Paskov si dokonce pěstoval i vlastní chmel. Na konci 19. století, které bylo celkově pro pivovar vrcholným obdobím, budova vyhořela, ale po rekonstrukci získala i sladovnu. Místní značka se nazývala A la Pils, což se nelíbilo mnohem slavnějšímu plzeňskému podniku, který podal žalobu. Paskovští soud vyhráli. Pivo se v Paskově vařilo do roku 1913, pak ještě nějakou dobu fungovala sladovna. Část budov pak získal Ostravar, část se zbourala či předělala. Areál slouží od roku 2017 jako nový malý pivovar s hospodou a na plánu je prý i penzion a pivní lázně.

Z historického a duchovního hlediska jsou také samozřejmě významnými památkami v Paskově hřbitov, několik kapliček a křížů, a samozřejmě hlavně kostel. Jak jsme již uvedli, barokní chrám sv. Vavřince nechala postavit hraběnka von Fürstenbusch. V 19. století k němu přibyl ještě presbytář. Kostelní zeď je ozdobená i kaplí a výklenky s křížovou cestou. Mezi památky se počítá také socha sv. Floriána na paskovském náměstí.

Vítkovice – industriální ostravská čtvrť nabízí nejen interaktivní muzea techniky a světoznámé festivaly

Těžba v Paskově: Halda skýtá vyhlídky, Mitrovice pilíky

Na počátku 80. let vznikla v Paskově celulózka, která funguje dodnes. Zdaleka největším zdrojem peněz však byl v minulém století důl provozovaný společností OKD. Těžební infrastruktura začala vznikat v roce 1960. Paskovská těžební lokalita ukončila činnost v roce 1999. Pod komplex zvaný Důl Paskov patří také důlní lokality ve Staříči a Frenštátě pod Radhoštěm, které fungovaly déle. Dnes je v těžbou poznamenané části města Paskova casino.

Doly po sobě nechaly různé drobnější či větší technické památky a zajímavosti. Bylo totiž třeba upravit krajinu vertikálně i horizontálně. Nehodící se materiál se vozil na hromadu neboli haldu, dnes porostlou trávou, která se tyčí nad železniční tratí na katastru sousední obce Řepiště. Kopeček je oblíbenou destinací k procházkám. Hlušinu transportoval pásový dopravník, nedaleko je také dodnes železniční most přes řeku, jenž také sloužil dolu. Za haldou fungovala výdušná, později vtažná jáma, kterou zasypali v roce 1999. K těžbě byla důležitá i voda. Důl zanechal na rozhraní ostravské čtvrtě Hrabová s Paskovem odkalovací nádrže zvané Pilíky. Místo je evropsky významnou lokalitou. V této vodě „obohacené“ uhlím se velmi daří chráněné rybě hořavce duhové, která žije v symbióze s rybničními mlži.

Halda i Pilíky jsou příkladem zajímavého místa k procházce – i když vznikla uměle, půjde stoprocentně o procházku v přírodě. Příroda si zkrátka vždycky poradí… A pokud chcete něco tradičnějšího, podívejte se do místní části Paskov-Oprechtice. Jedinou památkou zde je kaple Povýšení sv. Kříže z roku 1908, zbytek jsou domy, také zde najdete umělou vodní nádrž. Oprechtice však mají pěkný les, přes který lze dojít na zajímavý vršek Krmelínský kopec či do obce Staříč.

Staříč je také důlní místo, a proto si o něm něco řekneme. Je to obyčejná vesnice, ale má pár zajímavostí. Z těch technických je to cvičná štola Staříč. Pro ty, kteří se předem objednají, je za nějaké to vstupné přístupná. Je 200 metrů dlouhá a reprezentuje to, s čím se havíř v dole setká. Umět se tam dole pohybovat totiž není jen tak. Kromě štoly má Staříč arboretum a oblíbený kopec Okrouhlá s rozhlednou a singletrailem pro kola.

Řepiště se zalíbí milovníkům archeologie a klidu lesa

Paskovské nádraží, které, jak jsme si už naznačili, je fakt ošklivé, se vlastně ani nenachází v Paskově. Leží na slezském břehu řeky Ostravice, kam už katastr města nezasahuje, v sousední obci zvané Řepiště. Jde o poměrně obyčejnou vesnici, po které se ale dobře prochází. Velkou část pokrývá les, který nebývá moc frekventovaný lidmi, takže se v něm dá najít nějaký ten klid.

Zajímavější je však menší pás lesa na svahu, který se táhne podél řeky. Sice je hůře schůdný, zato se v něm nacházejí terénní pozůstatky hned tří bývalých strážních hrádků. Pozor – neplést s dodnes existujícím hradem Repište! Koho zajímá archeologie a historie, může si něco načíst, místo navštívit, případně si mezi Vratimovem a Řepišti odlovit velmi dobře udělanou multikešku.

Kopec Štandl u Frýdku-Místku. Je posledním místem odpočinku bojovníka Attily?

Další možnosti užít si venkovskou zeleň a drobné turistické atrakce

  • PP Kunčický bludný balvan
  • Bělský les(opark)
  • pivovar ve Vratimově
  • pivovar v Krmelíně
  • CHKO Poodří
  • muzeum Lašská jizba
  • Šenovské muzeum
  • pozůstatky tvrze Lipina a hrádku Štandl
  • památník Vojtěcha Martínka v Brušperku

Zdroje:

Mapy.cz, Město Paskov, Pivovar Paskov, ZdařBůh.cz, Geocaching.com a vlastní zkušenosti z geocachingových výletů (:

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Paskov a jeho okolí jsou proslulé těžbou uhlí. Mají však také zámek, pivovar a pár atraktivních zákoutí!