Ostrov Boracay na Filipínách se po rozsáhlé očistě a výstavbě kanalizace znovu otevírá turistům
Martina Mádlová
19. 10. 2018
Jedna z nejslavnějších pláží na světě, Boracay na Filipínách, se znovu otevírá. Zatím jen na zkušební provoz s omezeným počtem lidí, kteří na ní smějí vstoupit. Stalo se tak takřka půl roku po jejím zavření. Na pláži se po celý čas intenzivně pracovalo a uklízelo, aby se zabránilo zničení přírodního bohatství. Prezident Rodrigo Duterte místo dokonce označil za žumpu. Jak vypadá dnes?
Slunce svítilo a byl krásný den jako stvořený k tomu, aby malá skupina turistů z provincie Aklan, kde se ostrov nachází, vstoupila na pláž. Právě tito lidé měli otestovat nové vylepšené zařízení, které nahradilo zastaralou a naprosto nedostačující kanalizaci.
Ostrov i pláž se uzavřeli v dubnu letošního roku. Nyní byly konečně práce ukončené. Již v srpnu byly slavné pláže s bílým pískem označeny jako „velmi čisté“ a bezpečné pro plavání, jak se vyjádřil místní ministr životního prostředí Roy Cimatu.
Zatímco vyčištění zanechalo pláže v bezvadném stavu a vody jsou křišťálově čisté, je třeba vynaložit ještě značné úsilí, aby se do pořádku dala i zdejší silniční síť. A to je cíl, který by měl být splněn ještě předtím, než se obnoví i počet turistů, kteří zamíří na ostrov.
Mohou už se turisté těšit na dovolenou na vysněné pláži?
Podle prohlášení agentury, která má celý projekt na starosti, bylo na 100 % dokončeno odvodnění a kanalizace pro 68 ubytovacích zařízení. Ty jsou teď otevřená. Celková revize systému přesáhla 1 miliardu pesos. Ne vše už bylo dokončeno, přesto jsou celkové práce hotovy asi z 75 až 80 %.
K velkému otevření by mělo dojít 26. října.
Kompletní revitalizace může trvat až dva roky, proto by měli být turisté trpěliví a chápat, že ne všude budou moct vstoupit. Ministr vnitra a místní správy Eduardo Año řekl, že bylo zničeno takřka 200 nezákonných staveb. Mnoho dokonce jejich vlastníky a dobrovolně.
Filipíny: Navštivte zemi s úžasnou přírodou, krásnými plážemi i přátelskými lidmi
Přísné zákony
Na nové Boracay budou platit velmi přísné normy, včetně limitů na množství spalovacích motorů, zákazu platů na jedno použití a pobřežních zón, které jsou vytyčené na vodní sporty a plavání maximálně do 100 metrů od břehu.
Na pláži budou zakázána lehátka a stoly, stejně jako různí lidé, kteří zde nabízeli své služby (maséři, prodejci občerstvení a nápojů, stejně jako slavní ohňoví tanečníci, kteří teď budou moci mít světelné paprsky s LED světly namísto dřívějších svítidel).
Ostrov má být ukázkovým příkladem udržitelného cestovního ruchu a po celkové rekonstrukci a obnově hodlá aspirovat na získání koruny pro nejlepší pláž na světě.
Fotografie, které rozeslalo ministerstvo životního prostředí ukazují, jak první část návštěvníků míří pod oblačnou oblohou do nově nedotčených vod pláží na Cimatu po jejich šestiměsíčním odpočinku.
https://www.instagram.com/p/BoiLf1bHCXl/?tagged=boracay
Ekonomika potřebuje restart
Obyvatelé ostrova netrpělivě čekají na návrat turistů a byli nadšeni dobrými zprávami. Posledních šest měsíců to byl boj i pro ně, protože pro mnohé z nich je cestovní ruch jediným zdrojem živobytí.
Během prací na ostrově se mnoho z 11 000 obyvatel zapojilo do programu „hotovost za práci“. Jedná se o program vlády, která poskytuje denní minimální mzdu ve výši 323 pesos. Přesto je to velmi málo.
Ruka v poušti nebo Kočičí ostrov. Podívejte se na 19 nejpodivnějších míst na světě
Ráj, který byl málem zničen
Souostroví na Filipínách se může pochlubit více než 7000 ostrovy. Mezi nimi i Boracay, který je pro svůj bílý písek označován jako písečný plážový ráj. Ale s přílivem turistů, který začal v osmdesátých letech, se ostrov dostal do potíží. Aby si zachoval svůj idylický půvab, musel přistoupit k razantním krokům.
Jen v loňském roce sem zavítalo takřka 1,7 milionu turistů, včetně významného počtu cestujících, kteří sem mířili lodí na okružní plavbě.
Turistický boom způsoboval problémy hlavně kvůli tomu, že na ostrově byl velmi nekvalitní kanalizace a neregulovaný stav potrubí. Kanalizace vedla přímo do moře. A v takovém počtu turistů si asi každý dokáže představit, kolik odpadu se do něj dostalo.
Při průzkumu kanalizačního zařízení na ostrově, ještě před jeho uzavřením, bylo zjištěno, že převážná většina – 716 z 834 – obytných a obchodních nemovitostí nemá povolení ke stavbě kanalizačního zařízení a předpokládá se, že vypouští odpadní vodu přímo do moře. V únoru prezident Duterte začal požadovat okamžité řešení a obvinil některé odpovědné osoby z toho, že se z překrásného místa stala „žumpa“.
„Dokud z těch trubek, které pouští splašky do moře, z těch trubek, které ho znečišťují, něco poteče, nikdy nedám svolení k tomu, aby se turisté na ostrov vrátili,“ řekl tehdy. A jak se zdá, své slovo dodržel.