Oslo: Město Nobelových cen, zábavných muzeí a dostupného lyžování
Rhiana Horovská
29. 2. 2024
Nejrychleji se rozvíjející město Evropy je prý Oslo. Dovolená v tomto městě přináší zážitek nočního života, moderního umění, naučných muzeí – ale tento popis stále není výstižný. Zahrnout totiž musíme i tu krásu a romantiku okolní přírody. Navíc se jedná o historické město se středověkými památkami a dějiště zásadních událostí novověku.
Cesta do Osla – letenky, čas a cena
Letadlem není severní Evropa daleko. Je libo skočit si do Osla na víkend? Když si sestavíte dostatečně nahuštěný program, samotná cesta bude jen drobnost. Přímé lety fungují rovnou z Prahy a trvají zhruba 2 hodiny. Dostanete se takto na hlavní letiště Gardermoen, a to za cenu okolo 2000 Kč.
Někteří preferují pro cestu do Osla letiště Sandefjord, které ale leží od města hodinu a půl po silnici. Tam se totiž snadno a přímým spojem dostanou Poláci či lidé z polského pohraničí. Spoj je navíc nízkonákladový a dá se takto ušetřit dost peněz – letenka vychází na pár stovek.
Peníze za letenku by však neměly být hlavním faktorem. Například kvůli tomu, že má Oslo dopravu z letiště celkem drahou. Za vlak ze Sandefjordu dáte okolo 500 Kč, vlaky a autobusy z oselského letiště pak vycházejí v průměru na 300 Kč. Vybírejte, za co dát více peněz, abyste mohli ušetřit celkově.
Jak se pohybovat po Oslu? Ceny, MHD a bezpečnost
To se týká vlastně všeho. Norsko známe všichni jako bohatou zemi, která se nám cizincům může pěkně prodražit. Obecně vychází Oslo zhruba o čtvrtinu dráž než Praha – nepočítáme-li levnější nájmy, které se nás však jako turistů netýkají. V supermarketu tam koupíte kilo rýže za 66 Kč, bochník chleba za 70 Kč. Platí se norskými korunami, které lze sehnat v obyčejném bankomatu, skoro všude se však dá platit kartou.
Když máte v Oslu čas, pohybujte se po městě pěšky a ušetříte. Ulice jsou pro chodce příznivé, navíc má městská zástavba hodně zeleně, kde se dá procházet a relaxovat. Místní MHD zahrnuje metro, tramvaje i autobusy a jízdenky se snadno kupují přes mobilní aplikaci.
Co se týče v Oslu bezpečnosti, také se nemáte čeho bát. Na místě je základní obezřetnost při pohybu městem v noci a hlídání si příručních zavazadel před občasnými zloději. Norsko se zapsalo do dějin terorismem, ale kromě těchto občasných tragických událostí způsobených extremisty je oselská kriminalita velmi nízká.
Jaké uvidíte v Oslu památky?
Pamětihodností najdete v norském hlavním městě mnoho. Král Harald III. je založil v roce 1048. Jeden z nástupců, Håkon V., sem v roce 1299 přesunul centrum vlády nad Norskem, které fungovalo do dánské invaze. V 17. století staré Oslo vyhořelo a bylo nahrazeno novou zástavbou o kus vedle (dnes se to ale hůře rozlišuje, město je velké). Většina čtvrtí stojících dnes vznikla až koncem 19. století. Oslu se po staletích navrátil celonárodní význam po osamostatnění Norska v roce 1814.
Prohlédněte si v Oslu královský palác, rezidenci královské rodiny Norska. Určitá část honosného areálu se zpřístupňuje v rámci turistických prohlídek. Jakožto dominantu města byste si zámek neměli nechat ujít. A kam dál? Využijte následující tipy:
- hrad Akershus ze 14. století (přístupnost samotných budov omezená)
- ruina středověkého kláštera na ostrově Hovedøya
- Nobelovo centrum míru
- dějiště předávání Nobelovy ceny v Oslu – radnice se zvonkohrou
- Karl Johans gate – hlavní ulice nesoucí jméno krále Karla III. Jana
- Stortinget – norský parlament
- zámek Oscarshall s Galerií královny Josefiny
- funkcionalistická vila Stenersen
- Národní muzeum
- muzeum holocaustu
- muzeum Kon-Tiki s vorem Thora Heyerdahla
- muzeum Fram věnované Amundsenovi
- muzeum vikingských lodí (dočasně uzavřeno)
- Oslo domkirke – katedrála ze 17. století
- kostel v Sagene
Kam zajít v Oslu s dětmi či s přáteli?
Rozhodně je v Oslu co vidět. Výše jsme uvedli základní místa, kde na vás dýchnou architektura a dějiny města či znalosti o zásadních událostech dějin Norska. Oslo má ale spoustu dalších míst, kde se můžete učit, bavit či dělat obojí. Proto přidáváme tipy na další atrakce, které budou bavit celou rodinu…
- skanzen Oslo – muzeum Norsk Folkemuseum
- Vigeland park – muzejní expozice sochaře Gustava Vigelanda
- lyžařské muzeum Holmenkollen
- botanická zahrada
- Norské muzeum vědy a technologie
- Popsenteret – „popcentrum“
- Mezinárodní muzeum dětského umění
- Oslo Reptile Park
- zážitková farma Tømte gård
… i takové, kam si dospělí rádi zajdou sami.
- Munchovo muzeum
- Ibsenovo muzeum
- Severské muzeum Bible
- Norská národní opera a balet
- nejstarší knižní instituce v Oslu – knihovna Deichman
Nejslavnější festivaly v Oslu – kultura celoročně
Z moře a cyklostezek vytřískáte nejvíce během letní sezóny, prázdniny jsou také populární doba festivalů. Nebojte se ale přímořského severského klimatu – poskytne vám možnost zažít Oslo v prosinci. Norové mají k Vánocům pěkný vztah, během adventu rozsvěcejí spoustu světel a náležitě zdobí samozřejmě i města.
Kromě uměleckých galerií, divadel a hudebních podniků fungujících nonstop je norská metropole dějištěm mnoha zajímavých přechodných kulturních událostí. Jmenujme si ty nejvíce vyhlášené festivaly:
- advent v Oslu – vánoční trhy
- Oslo Jazz Festival
- Øya Festival – hudba
- Oslo International Church Music Festival
- Oslo International Church Music Festival
- oslavy Národního dne Sámů
- Desucon – japonská kultura
- světový pohár v biatlonu
- Færderseilasen – regatta
- Oslo Strikkefestival – pletení
Zelené Oslo: Příroda a outdoorové aktivity
Kromě kultury také kvete v Oslu turistika, přestože je to hlavní město. Katastr je totiž obrovský. V okolí městské zástavby budete mít příležitosti nekonečných výšlapů kolem jezer, prohlížení hladiny moře i lyžování.
Strategickou pozici poskytl pro vybudování Osla fjord nazývaný dnes po samotném městě. Na mořském pobřeží stojí i samotná pevnost Akershus. Na procházce po přístavu se můžete pokochat výhledy na moře z rozhledny Tjuvtitten v Tjuvholmen. Tam se dá také vykoupat na koupališti s mořskou vodou. Po fjordu jezdí různé lodní spoje umožňující navštívit i několik oselských ostrovů.
Vydejme se však dále od lidí – od města směrem hlouběji do nitra norské pevniny. Kopečkům severně od města by se sudetský horal vysmál co do převýšení, ale širé lesy rádi oceníte. I tak nabízejí zdejší svahy na kraji města hned několik populárních sjezdovek. Oblast je protkaná značenými stezkami, v zimě vhodnými na běžky. Také má okres Oslo jezera, řeky, vyhlídky, zkrátka pravou romantiku.
Zdroje:
Mapy.cz, Visit Oslo, Trip Advisor, Cestuj levně, Lonely Planet, Kiwi.com, Rome2Rio, Numbeo