Rybí polévka, bramborový salát a smažený kapr, cukroví. To má na Štědrý večer na stole nejedna česká domácnost. Ale jak vypadají slavnostně prostřené stoly v jiných zemích? Věděli jste, že v Litvě nechybí na stole prasečí hlava s rozemletým ječmenem nebo že ve Španělsku večeří až v jedenáct večer?
Francouzské vánoční poleno
Francouzské vánoční poleno
Francouzi chtějí mít svou sváteční tabuli hodně rozmanitou. Trochu jinak stolují ve velkých městech a jinak na venkově. Nikdy ale nesmí chybět šampaňské a předkrm z uzeného lososa, humra, ústřic či jejich proslulých palačinek. Tradičním francouzským jídlem je le reveillon, které se podává o půlnoci a skládá se z pečené šunky, klobás, ústřic, salátu, ovoce, sladkostí a vína. Tradičním jídlem je i foie gras, paštika z husích nebo kachních jater.
Oblíbeným dezertem na francouzském vánočním stole je čokoládová roláda se svěžím máslovým krémem, která vypadá jako poleno a podle toho se i jmenuje. Zdobí se marcipánem a moučkovým cukrem.
Švédský sváteční stůl
Janssonovo pokušení
Ve Švédsku milují stoly plné jídla v každém období. O Vánocích mu říkají julbord. Najdete na něm spousty různorodých dobrot: marinovaného lososa, nakládané sledě, tlačenky, paštiky, minipárečky, domácí klobásy, salát z červené řepy, masové kuličky, bramborový salát. Samozřejmostí je pečená vánoční šunka a Janssonovo pokušení – brambory zapečené s ančovičkami. Sladkou tečku představuje rýžová kaše se šlehačkou a zavařeným ovocem. Ve Švédsku nezapomínají ani na vánočního skřítka. Nechávají pro něj za dveřmi talířek. Do jednoho talíře se při přípravě jídla hodí mandle. Kdo ji později najde, bude se do roka vdávat nebo ženit.
V Itálii si dávají těstoviny
Panettone
V Itálii se klasická hostina pořádá až na Boží hod. Podávají se samozřejmě těstoviny, různé pečené a šumivá vína. Na většinu hostin se připravuje jídlo o více než třech chodech. Své štědrovečerní jídlo pojmenovali Italové „hostina sedmi ryb“. Obsahuje různorodé mořské plody (uzeného lososa, salát s krevetami nebo z chobotnice). A pečené nebo grilované ryby se objevují i v dalších chodech. Jako příloha se často podávají pečené brambory a zelenina. Na jihu země se podává v hojné míře jehněčí maso.
Tradičním dezertem je panettone, což je sladký chléb s rozinkami a kandovaným ovocem přelitý krémem z mascarpone. Podělí se o něj celá rodina, protože obvykle váží kolem jednoho kilogramu.
Jak slaví konec roku ve světě? Poznejte zajímavé tradice na Silvestra a Nový rok
Tapas ve Španělsku
Turrón
Ve Španělsku podávají večeři až kolem jedenácté hodiny v noci. Oblíbený je tapas s různými druhy sýrů, uzenin a zeleniny. Nechybí dary moře, úhoři, krevety a pečené ryby s bílým chřestem. Mezi tradiční španělská jídla patří i sušená šunka jamón. Ze sladkostí se podávají marcipánové sušenky a hranolky obalené v cukru a skořici (churroz). Dobrotou je i turrón – sladká směs medu, cukru, vaječných bílků a mandlí.
Koláč krále v Portugalsku
Bolo-rei
Na Vánoce nesmí v portugalských domácnostech chybět Bolo-rei, tzv. koláč krále, který nápadně připomíná náš mazanec s polevou a kousky kandovaného ovoce. Při jeho přípravě se přidává do těsta jedna fazole a jeden malý dáreček v pečicím papíru. Kdo najde ve své porci fazoli, je příští rok řada na něm, aby upekl koláč. Dáreček si může nálezce ponechat.
Co vidět na Madeiře. Portugalský ostrov, kde je jaro po celý rok
Venezuelské hallaca
Hallaca
Ve Venezuele mají jako hlavní štědrovečerní jídlo hallaca, které se skládá z několika ingrediencí – promíchají se různé druhy masa, papriky, olivy, kapary, rozinky a koření. Celá směs se obalí do kukuřičného těsta a poté zabalí do banánového listu. V tom se jídlo i nakonec uvaří. Lidé si ale dopřávají i další dobroty, např. šunkový chléb, kuřecí salát a dobroty z papáji.
Řecké dobroty na každém stole
Baklava
V Řecku si pochutnávají o Vánocích hlavně na jehněčím nebo vepřovém mase, následuje baklava, řecké pečivo s oříšky, medem nebo sirupovou omáčkou. To ostatně milují po celém Řecku, a nejen o svátcích.
Masové hody na Islandu
Uzené jehněčí na Islandu
Na Islandu jedí rybu 23. prosince na svatého Thorláka. Tradiční je fermentovaný rejnok s vařenými bramborami a jehněčím sádlem. Na Štědrý večer se podává uzené jehněčí, solená vepřová žebra, různé druhy drůbeže a pernaté zvěře (guláš z bělokura či uzený papuchalík). Islanďané si nemohou odpustit ani sladkou tečku. Milují zde rýžovou kaši a cukroví. Nejoblíbenější jsou tradičně perníčky.
Krocan v Peru
Krocan nadívaný ovocem
V Peru musí mít na svátečním stole krocana nadívaného čerstvým ovocem. Je to místní lahůdka. K němu servírují jablečnou omáčku, salát a tzv. tamales, kukuřičné listy vařené v páře a plněné mletým masem nebo zeleninou. Jako dezert se podává ovocný koláč nebo marcipán.
Litevské fazole a klobása
Litevský chod
S ubývajícím denním světlem začínají v Litvě všichni nedočkavě vyhlížet první hvězdu. Jakmile se objeví, usednou ke stolu a začne se hodovat. Jejich hostina – Küčiost, má celkem dvanáct chodů. Mezi nimi byste nalezli například jídla z máku, nakládanou zeleninu a různé druhy ryb (kapr, štika či sleď). Na stole nechybí prasečí hlava vařená s rozemletým ječmenem (koca nebo kikas). Oblíbenou specialitou je vařený hrách s fazolemi a nakrájenou klobásou. Kolečka klobásy symbolizují slunce v příštím roce. Součástí hostiny jsou i zázvorové sušenky, mandarinky a pomeranče.
Anglický puding
Anglický puding
Angličané si tradičně dopřávají zvláštní ovocný koláč, který doplňuje sušené ovoce, koření a ořechy. Saturací alkoholem a následným zahříváním se z něj pak stane vánoční puding. Než je podáván, znovu se vaří, polévá brandy a zapaluje. Někdy se do něj může zapéct i mince pro štěstí.
Nejkrásnější adventní trhy v Evropě. Kam se letos vydat za vánoční atmosférou?
Brazílie a její rozmanité chutě
V Brazílii mají na svátečním stole opravdu pestrý výběr různých jídel. Můžete tak ochutnat šunku, pečenou krůtu, pečené vepřové, rybí maso ochucené česnekem, rýži, čerstvý salát, bramborový salát a ovoce. Ze sladkého můžeme zmínit citronový nebo ořechový koláč, panettone či čokoládový dort.
Japonsko a KFC
Japonský vánoční dort
V Japonsku se 25. prosince podává bílý houbovitý dort se smetanou a jahodami. Jinak je zde ale v kurzu KFC a jejich smažené kuře se stalo v sedmdesátých letech obvyklým vánočním pokrmem díky reklamní kampani. Japonci si své menu objednávají klidně i dva měsíce předem, aby měli jistotu, že se na ně dostane.