Obec Putim u Písku má cenné historické chalupy, idylické rybníky i četnickou stanici ze Švejka
Rhiana Horovská
12. 5. 2023
Vesnice Putim je slavná díky Švejkovi i díky svému krásnému architektonickému panoramatu. Dokonce se po ní jmenuje Putimská brána – součást starých hradeb nedalekého města Písku stojící ve směru na tuto obec. Na výletě po krásách jižních Čech si nenechte její návštěvu ujít. Na své si přijdou fanoušci Haškova Dobrého vojáka Švejka, milovníci procházek kolem vody, ale trochu také příznivci temné turistiky. Co konkrétně Putim nabízí?
Jakou má obec Putim historii?
Název Putim (skloňování ve 2. pádě Putimi i Putimě!) může pocházet od Půty z Rýzenburka či od slovesa „putovat“, dost pravděpodobně i od zakladatele jménem Putim. Psaná historie této malebné obce začíná nejspíše ve 12. století. Nejstarší dochovaný dokument s její zmínkou je z roku 1205 a referuje na starší listiny o darování putimské kaple a nedalekého lesa benediktinskému klášteru. Obec patří dle některých zdrojů k nejstarším ve svém okolí a fungovala ve středověku jako trhová ves. Někdy za časů husitských válek se obec připojila k Písku, oficiálně královskému městu a fakticky též jednou z prvních bašt husitství. Oficiální zápis o držení Putimi však město vytvořilo až v 16. století. Na roky 1547–1549 monarchie Písku Putim za podporování stavovského povstání proti vládci Ferdinandovi zabavila.
Významnější dopad měla na obec Putim politická situace v raném 17. století. Třicetiletá válka ji dost poničila. V roce 1623 získal písecké panství velitel žoldnéřského oddílu Martin de Hoeff Huerta. Byl to člověk krutý a historické záznamy z té doby nejvíce vzpomínají na jeho vykořisťování a buzeraci poddaných. Ta pokračovala i po Huertově smrti, ze strany Písku, který patřil přímo Habsburkům. Vznikla tu proto spousta sedláckých nepokojů, do kterých se musel vložit i krajský hejtman. Putim celkově také trpěla po dvou větších požárech a při morové epidemii, často i při povodních z řek Blanice a Otavy, když se počasí „vydařilo“. Vesnice se časem z nejhoršího dostala. Dnes má přes 500 obyvatel a na to, že tam toho zase tolik není, si pro svou atmosféru získala i významný tok příchozích výletníků.
Součástí dědictví když ne vsi, tak určitě regionu, jsou vyhlášené putimské vepřové nudličky. Tato oblíbená rychlovka vyžaduje především libové vepřové, máslo, sůl a pepř, dále pak cibuli, papriky a houby, případně další ingredience. Nakrájení, osmažení a podušení všeho celkem trvá do 45 minut.
Chráněná vesnická architektura Putimi, kostnice a sídliště pralidí
Jakmile vystoupíte na zdejší železniční stanici, můžete obdivovat hrad. Putim sice žádný nemá, ale kdosi jí jeden miniaturní model hradu dal. Možná už jste na to narazili – u některých českých nádraží stojí různé minihrádky. Některé pro zábavu prokazatelně vybudovali zaměstnanci Drah, ale u jiných jsou autoři úplně neznámí. I v Putimi tedy jeden takový před nějakou dobou přibyl.
Po jeho prohlédnutí hradu se můžeme vydat za další architekturou. Scenérie Putimi je vskutku krásná, spousta žlutých domů spolu harmonicky ladí. Centrum obce má status vesnické památkové zóny, neboť většina chalup je historických a zachovalých. Ze staveb jsou nejcennějšími památkami špýchar z konce 16. století, dům č. 3 postavený ve slohu selského baroka, fara, kostel a klasicistní kamenný most. Úplně nejstarší památka je však kousek lesa na kraji vsi, kde archeologové našli prehistorické památky. Je to jedno z nejstarších sídlišť našich předků, na kterém se prokazatelně žilo už ve středním paleolitu.
Nejstarší stavbou je v Putimi kostel sv. Vavřince, jakožto i v širém okolí. Postavili jej už ve 13. století a dodnes je na něm vidět pár gotických prvků. Raritou je, že má budova 2 lodi – kostelní lodě totiž bývají většinou v lichém počtu. Tu severní si totiž ve druhé polovině 14. století přistavěli kališníci-utrakvisté. Kdo neholduje křesťanským památkám, jistě přesto ocení kousek temnoty přímo za kostelem. Tím je pravá lidská kostnice z 18. století s pietně uklizenými a rituálně opatřenými pozůstatky padlých z bitvy v roce 1742.
Ještě bohatší, v rámci možností jihočeských vesnic, jsou sousední Kestřany. Nezapomeňte se tam také stavit!
Literární „maskot“ Putimi = Švejk
Velkou součástí kulturní identity obce je Dobrý voják Švejk z románů Jaroslava Haška. Upovídaný moudrý blbec se v knihách v rámci svého krkolomného bloudění jižními Čechami také zastavil v Putimi. Četnická stanice, kde jej zadrželi pro podezření, že je uherský špion, tady reálně nestojí. Při natáčení audiovizuální adaptace však filmaři jako četnickou budovu použili jeden z domků přímo v samotné Putimi. Můžete si jej prohlédnout zvenku i s pamětní deskou, která událost připomíná. Naproti přes křižovatku od tohoto domu stojí Švejkova socha vyvedená akademickým sochařem Františkem Svátkem.
Blatná = město růží, historie a kultury. Co všechno tam uvidíte?
Kultura obce Putim: Akce rybářské, myslivecké i jiné
Na podzim je zde možnost nachomýtnout se k výlovu rybníků. Putimi v tomto ohledu dominuje Podkostelní rybník přímo v centru obce. Získání čerstvé várky ryb místní oslavují jak jejich prodejem, tak také svoláním stánkařů, kteří nabízejí další zboží. Rybářství souvisí i s další kulturou v obci, jako jsou například rybí hody k oslavě MDŽ zvané Blatenští rybáři vaří putimským ženám.
Dále bývají v Putimi plesy myslivců, hasičů i sportovců. Obec má totiž několik činných spolků včetně Sokola. Patří sem i bicyklový spolek – i ten koná akce, samozřejmě spojené s pohybem. Naprosto nutnou klasikou a tradicí je pouť, netypicky oslavovaná jízdou po obci na motorkách, předem požehnaných farářem.
Za přírodou do Putimi – minizoo a romantika rybníků s ptačím zpěvem
Kromě Podkostelního rybníka jsou tu také menší vodní plochy Nesvorný a Netušil, u nich za hranicí katastru také velké rybníky Prostřední a Stará Putim. Podél této soustavy vodních nádrží vede železnice a protíná ji také silnice, ale své zákoutí klidu tu najít lze. Schůdnější a praktičtější je však procházka podél Blanice k jejímu soutoku s Otavou, případně kolem tamějšího kempu mezi Vrchy a na vyhlídku.
Jihovýchodní končiny Putimi vás zavedou do hluboce zalesněných Hůrek, kde máte možnost obejít si okružní naučnou stezku Školní polesí – Hůrka. Překrásnými místy jsou však hlavně Ražický rybník a rybník Řežabinec jižně od Putimi. Oba jsou chráněnými přírodními památkami, jelikož u nich hnízdí různé druhy ptactva. Konkrétně jde například o čejky či bekasiny. Na břehu Řežabince lze ptáky pozorovat z vyhlídkové věže nebo se projít naučnou stezkou k nádraží v Ražicích. Cestou uvidíte pozůstatek již zmiňovaného pravěkého sídliště či muzeum v ražické budově sýpky. Jedna expozice muzea se věnuje železnici, druhá národní přírodní památce Řežabinec.
Ale ještě než dojdete k Řežabinci, stavte se podívat do zooparku. Putim má volně přístupnou minizoo, kterou je jeden rodinný statek. V otevírací době, která je skoro každý den, můžete přijít a prohlédnout si celou řadu všelijaké zvěře. Mají například prasata, ovce, emu, klokany a hady, ale také surikaty a dravce včetně sov. Vaše děti si tam mohou také pohrát na dětském hřišti.
Okolí Putimi: Tipy na výlety za historií i aktivním odpočinkem
- dvě tvrze v Kestřanech
- vyhlídkový ochoz u Heřmaně
- památník bitvy u Sudoměře
- zámek Štěkeň (dnes klášterní prostory, prohlídka dohodou)
- rozhledna Velký Kamýk
- Hradišťský vrch
- hrad Písek
- Křižíkova elektrárna v Písku (dohodou)
- krokodýlí zoo Protivín
Zdroje:
Mapy.cz, Obec Putim, Kudy z nudy, Ražice.cz, Mazané výlety, Naše zvířátka Putim, Ptejte se knihovny, Top recepty
iDnes: Jsou hrady, které dovnitř nepouštějí. Postavili je maličké u nádraží