Obec Jankov: Bitvu třicetileté války si místní připomínají dodnes
Rhiana Horovská
11. 5. 2023
V roce 1645 se u Jankova v Čechách střetli Švédi s Rakušany a svedli jednu z největších řeží za celé dějiny bitev na našem území. Kdo tedy má rád historii, nechť neváhá navštívit tamní pomník. Jankovští nelení a každý rok také pořádají akci, jež událost připomíná. Chcete snad chybět? Pokud jste nicméně náhodou hledali jiný Jankov než ten s bitvou a dojeli třeba do jižních Čech, nezoufejte. Svoje kouzlo mají i jiné vesnice tohoto názvu.
Jakou má obec Jankov historii?
Zeměpisně poslouží jako přibližný orientační bod k Jankovu Benešov, blíže však leží město Votice a městys Louňovice pod Blaníkem. Mezi těmi leží Jankov minimálně od 14. století. Nejstarší doklad místa pochází z roku 1352, kdy už zdejší kostel měl status farního kostela. Už při počátku své existence měl Jankov tvrz, co stála v nynějším centru vsi. Žili na ní nejdřív rytíři z Vlašimi a Jankova, kterýžto název zjevně pochází od něčího křestního jména Jan.
Tvrz byla v raném stadiu opevněná, čemuž napomohly i potoky a příkopy. Od roku 1418 až do roku 1702 na Jankově sídlil rod z Talmberka. Málem o tyto statky přišel, když příslušník rodu Jiří různými drobnými službičkami podporoval stavovské povstání, ale syn Bedřich mu zařídil císařskou milost a ponechání sídla. Po Talmbercích měl Jankov jakýsi Kořenský z Terešova a Otta Chotek z Chotkova, než se městečko (titul od r. 1543) osamostatnilo. O tvrzi se píše v 17. a 18. století jako o zámku, který už byl v roce 1750 ve špatném stavu. Část se zbourala, část se stala prostorami pro lihovar, pak pro parní pilu.
Součástí Jankova jsou dnes i vesnice Bedřichovice, Čestín, Jankov, Jankovská Lhota, Otradovice, Pičín, Čečkov, Nosákov, Odlochovice a Podolí. Vždy tomu tak však nebylo. Odlochovice s Čečkovem, Nosákovem a Podolím tvořily malé panství kolem tvrze a pozdějšího zámku. I vsi Bedřichovice a Pičín mívaly každá svou tvrz.
Bitva u Jankova 6. března 1645
Třicetiletá válka byla závažným konfliktem, který poničil velkou část našeho území, ať už drancováním či v rámci bitev. Ta u Jankova nastala na jaře roku 1645 a měla významný dopad na výsledek celé války. Švédský velitel zrovna vedl svoje oddíly z Dánska přes Německo na Vídeň.
V těchto místech se setkal s armádou pod velením císařského maršála Melchiora Hatzfelda. Na straně Švédů se odhaduje přes 4000 obětí, na straně Říše 5–8 tisíc. Vojáci přitom vypálili všechny okolí obce kromě samotného Jankova. Smrt rakouského velitele Johanna Götze se dostala do rčení „dopadnout jako Kec u Jankova“. Švédi císařské armádě dali řádně na frak, což politickou situaci vyhrotilo k tomu, aby katolická strana změnila přístup k situaci. Jak víme z dějepisu, podařilo se jí prosadit si své a v Evropě začala protireformace.
Památník bitvy u Jankova, rekonstrukce boje a naučná stezka
Od roku 1995 bitvu na místě upomíná kamenný pomník. Najdete tu několik kamenných bloků s pamětními deskami, informačními tabulemi a lavičkami. Kolem tohoto památníku také vede naučná stezka, kterou můžete využít jako okruh k procházce. Trasa ve tvaru osmičky, která má celkem zhruba 15 km, vám ukáže Jankov, Ratměřice i další osady. Některá zastavení informují o bitvě, jiná o dějinách samotných vesnic nebo o zdejší přírodě.
Větším lákadlem je v Jankově bitva, kterou o výročích organizuje místní historický spolek Jankovští žoldáci spolu s historickou společností Císařský regiment. Veřejnost na náměstí přihlíží seřazení vojsk a může je doprovodit na pole. Pak probíhá přehlídka a ukázka regimentu, pietní akce, a samozřejmě rekonstrukce onoho krveprolití, s mnohem menším množstvím krve. Událost doprovází prodej nejen občerstvení ve stáncích, kromě toho se letos například večer po bitvě konal v obci šermířský ples.
Co jiného můžete vidět v Jankově?
Zajděte se po obci porozhlédnout, jistě najdete nějaké to zákoutí, kde se vám může líbit. Významné památky či zajímavá místa jsou například:
- kostel Narození sv. Jana Křtitele
- hasičské muzeum Jankov
- Bedřichovická lípa
- kostel sv. Vavřince
- zvonička v Čestíně
- přírodní park Džbány-Žebrák
- Odlochovický dub a kaštan
- Pičínský rybník
- rybník Čubka
- kamenný kruh u Vlčkovic
- Dokonce i koňský ranč a hřebčín Jankov měl, ale ten již nefunguje.
Atlas jako pornografická literatura. Pobavte se originálními, vtipnými a sprostými názvy měst
Není Jankov jako Jankov – jaké stejnojmenné vesnice u nás máme?
Jankovů je v Česku, konkrétně v Čechách, více než jeden. Ten první se svými devíti stovkami obyvatel a několika částmi z připojených osad je z nich největší. Nejmenší je naopak Jankov na Vysočině, kde žije obyvatel jen 40. Autobus tam jezdí na jedinou zastávku a obchod je uvnitř obce jenom jako pojízdná prodejna, což se u nás už moc často nevidí. Ještě před sto lety tu existovaly obchody tři. Předtím v 18. století mělo ve vsi žít přes 250 lidí, kterých pak postupně ubývalo. Jankov funguje jako samostatná obec od roku 1993.
Ví se o minimálně dalších dvou Jankovech, které zcela zanikly. První byl na místě, které je dnes na katastru Dobrého nedaleko Rychnova nad Kněžnou. Na zalesněném pahorku v podstatě nic nezbylo, osada totiž vznikla už ve středověku v rámci kolonizace svatopolským klášterem a z mapy zmizela už někdy v 15. století. Druhý Jankov znali spíše pod názvem Janketschlag, šlo o německou osadu mezi kopci Nad Skalným a Liščí díra u Hořic na Šumavě. Bylo tu 5 adres, dnes na místě uvidíte drobné pozůstatky a boží muka z roku 1867. Obyvatelé zmizeli po druhé světové válce, pak měl v Jankově prý chvíli sám přebývat nějaký Rus.
Proč nás přitahují záhadná místa a co rozhoduje o genius loci?
Holašovice = vesnická rezervace u Jankova, kterou eviduje i UNESCO!
Druhý největší Jankov najdeme kousek západně od Českých Budějovic. Žije tu necelých 400 lidí. I tato vesnice je populární mezi turisty, a to nejen těmi projíždějícími okolo. Jde zejména o jednu část Jankova – Holašovice, které k obci patří teprve krátce a které v dějinách byly německou vesnicí.
Vesnice má dodnes svůj středověký půdorys. Co je důležitější, stojí na něm mnohem novější, ale půvabné domy. Právě jejich styl proslavil Holašovice – selské baroko, které lze však vidět i jinde v Jižních Čechách. Pro tuto mistrně vyvedenou a harmonicky k sobě ladící architekturu se vesnice stala předmětem památkové ochrany, od roku 1998 je dokonce na seznamu UNESCO. Můžete obdivovat přes sto budov včetně kovárny a keramické dílny nebo přijet v létě na Selské slavnosti.
Zdroje:
Mapy.cz, Obec Jankov, Bitva u Jankova, Kudy z nudy, Jankov u Českých Budějovic, Holašovice.eu, Jankov.eu, Zaniklé obce