Menu
JenProCestovatele
Lyžování v Beskydech

Obec Čeladná v Beskydech nabízí historii, sport i wellness. Co stojí za to navštívit?

Taťána Kročková

Taťána Kročková

29. 10. 2021

Na to, že jde o vesnici v horách, je Čeladná turistickým cílem lidí ze širokého okolí. Mnozí si toto poklidné a zelené místo tak zamilovali, že zde trochu paradoxně roste domek za domkem. Na Čeladné lze však zažít všechno: horské túry v hlubokém lese, ducha krvavé místní historie, golf i vymoženosti moderního wellness.

Procházka po Čeladné: Zaječí stezka vás dovede k výborné zmrzlině

Máte-li zájem projet si Čeladnou na kole, Zaječí stezka je jednou z možností. Jedná se o trasu, která má něco přes 11 kilometrů a zažijete zde i nějaké to stoupání do kopce. I přes délku a převýšení je to však dobře schůdná trasa a většina vede po asfaltových cestách.

Zaječí stezka vám umožní prohlédnout si skoro celou Dolní Čeladnou. Výlet s dětmi, ale klidně i sami, můžete osladit točenou zmrzlinou místní výroby. Ke kravínu u potoka s názvem Řasník na ni jezdí lidé z širého okolí a jsou tu k dostání i jiné lokální mléčné výrobky.

Lysá hora v Beskydech má z českých hor nejvíce obětí. Přesto je na ní vždy živo!

Cesta do minulosti v Památníku Josefa Kaluse

Zajímá-li vás historie Čeladné, tip na výlet do muzea určitě rádi využijete. Jedná se o budovu bývalé školy, kde děti v letech 1889 až 1908 učil také významný beskydský básník Josef Kalus. Teď tady už několik desítek let funguje malé lidové muzeum, které bylo nedávno zrekonstruováno a teprve čeká na realizaci nových projektů.

Památník Josefa Kaluse již disponuje trvalou expozicí o historii Čeladné a okolí, uvidíte zde dobové předměty, dokumenty, fotografie a jiné exponáty. Důležitou součástí je samozřejmě i Kalusův život a jeho dílo.

Historie partyzánů na Čeladné

Životy Čeladňanů, o kterých se dozvíte v muzeu, byly za druhé světové války spojeny s akcí antifašistických oddílů. Ty totiž zde v beskydských horách nacházely úkryt a útočiště. Na jihozápadním svahu hory Smrk si můžete projít naučnou stezku věnovanou operaci Wolfram.

Výsadek z Londýna přistál v září 1944 na Morávce, působil však i na Čeladné. Naučná stezka se nachází u pomníku člena Wolframu rotného Josefa Bierského. Přímo na tom místě jej zavraždil kolaborant Stanislav Kotačka, který se u partyzánů skrýval před tresty za předešlou lupičskou činnost. Zbytek Wolframu utekl na jižní Moravu.

Druhá partyzánská skupina fungující v oblasti byla 1. československá partyzánská brigáda Jana Žižky. Ta nepocházela z Londýna ale od východu. Nějakou dobu spolupracovala s Wolframem, také však byla udána Němcům. Její velitel Ján Ušiak je na Čeladné známou postavou.

V lesích u Kněhyně se totiž strhla přestřelka partyzánů s německou jednotkou. Ušiak byl raněn a našel úkryt u jedné čeladenské rodiny. Hned následujícího dne si pro něj přišlo gestapo, Ján Ušiak však zvolil hrdinskou smrt a zastřelil se. Zbytek partyzánů a jejich pomocníků byl udán a proběhlo několik poprav. Čeladňané Ušiaka nelegálně pohřbili na místní hřbitov a přestože byl později převezen, symbolický hrob zde má dodnes, i s pár dalšími odbojáři.

Pokud se chcete dozvědět něco více o partyzánském hnutí v Beskydech, jednou z možností je přečíst si knihu Akce Tetřev od Miroslava Ivanova (1974).

Štramberk neboli Moravský Betlém: Historické městečko v Lašské bráně Beskyd

Z Čeladné na hory: Smrk, Čertův mlýn, Stolová a Skalka

Kromě všeobecného cestovního ruchu také kvete na Čeladné turistika v užším slova smyslu, tedy túry na horách. V jižních končinách katastru se nachází hned několik populárních hor. Na východě leží Smrk (1276 m. n. m), druhý nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd, hned po Lysé hoře. Stoupání na něj můžete započít u kaple sv. Cyrila a Metoděje, kam si lidé chodí sednout a nabrat si pitnou vodu ze studánky. Na Smrk vede pozvolná a dlouhá červená turistická značka, je zde však i řada zkratek.

Od té samé kaple se po červené značce můžete vydat i opačným směrem: tedy kousek jižně po asfaltce a pak přes řeku. Zde trasa vede kolem vrcholů Malá Stolová, Folvark a Kněhyně (1257 m. n. m.,  ale zde je zákaz vstupu na vrchol) až na Čertův mlýn (1206), další populární horu. Odtud už to není daleko ke slavným beskydským Pustevnám.

Na opačné straně Čeladné, naproti Beskydům, se tyčí horský masiv Ondřejník. Ten je sice menší a rozhodně na něm není tak krásný les, ba naopak. Kůrovcová kalamita na Ondřejníku však aspoň zajistila, že z hřebene jsou krásné výhledy. Nahoru se dostanete ideálně od vlakového nádraží, nejvyhledávanějším cílem je nejvyšší vrchol zvaný Skalka, který leží v sousedních Kunčicích.

 

Adrenalin na Čeladné: Bobová dráha fičí na podzim i v zimě

Teprve pár let stojí na Čeladné bobová dráha zvaná Boboffka, kde zažijete tak trochu jiné bobování než na sjezdovce. Na svahu pod kopcem zvaným Kozinec stojí koleje, po kterých se v bobech můžete projet sami, nebo ve dvou. Díky indukčnímu mechanismu si můžete nastavit, zda pofrčíte naplno, nebo vám bob přibrzdí, když budete potřebovat zvolnit.

Sporty na Čeladné? Lyžování, běžky i golfové hřiště!

Kromě této nové atrakce nabízí Čeladná také lyžování, a to rovnou na dvou vlecích. Chcete-li se vydat do přírody, uvítá vás ski areál Kociánka, kde se sníh drží dlouho a svah se hodí i pro úplné začátečníky. Mnohem blíže centru je větší a populárnější ski areál Opálená s hospůdkou, která vás přivítá i jindy během roku.

Jste-li příznivci golfu, také si přijdete na své. Golfové hřiště Čeladná zde funguje dvacet let, mezi hráči je oblíbené a za svou existenci již hostilo i pár turnajů. V areálu jsou také stáje a jízdárna specializovaná na westernové ježdění na koních. V zimě si přineste na čeladenský golf běžky, bývá tu totiž každoročně běžecká stopa.

Pustevny v Beskydech. Jakou mají historii a proč bychom je měli navštívit?

Beskydské rehabilitační centrum na Čeladné: Lázně pro nemocné i pro milovníky wellness

Neopomeňme ani lázně na Čeladné. Wellness pobyty se zde konají od roku 2000, kdy z bývalé nemocnice vzniklo Beskydské rehabilitační centrum (BRC). To však má kořeny v dávnější historii, jelikož zde před nemocnicí byly Lázně Skalka, založené roku 1902 významným lékařem Janem Mayem.

Beskydské rehabilitační centrum poskytuje na Čeladné rehabilitace pacientům se srdečními, pohybovými i neurologickými problémy. Funguje tu i terapie tmou a relaxace v pyramidě. BRC občas na pobyty přijímá i samoplátce, pro komerční lázeňské procedury však primárně slouží zařízení Lara Wellness. Budova lázní Lara disponuje kavárnou, bazénem, pokoji k ubytování a místnostmi, kde můžete využít různé typy masáží, saunu, solnou jeskyni nebo třeba pedikúru.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Obec Čeladná v Beskydech nabízí historii, sport i wellness. Co stojí za to navštívit?