Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Novohradské hory a novohradské podhůří. Co si zde nesmíte nechat ujít?

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

28. 12. 2021

Uvažujete o návštěvě Novohradských hor? Zajímavých míst je tam požehnaně, proto takový výlet můžeme jedině schválit. Připravili jsme vám proto článek o Novohradských horách. Tipy na výlet jsou doplněny i užitečnými informacemi, které mohou odradit, ale hlavně navnadit – tak vzhůru na jih!

Kde jsou a jak vznikly Novohradské hory? Geomorfologie pohoří

Jedná se o pohoří na jihovýchodní hranici Jihočeského kraje s Rakouskem. Hory patří pod Šumavskou hornatinu v rámci Šumavské subprovincie České vysočiny. Vznikly na přelomu druhohor a třetihor díky tektonickým pohybům: země se v podstatě nadzdvihla a rozlámala. O podloží Novohradských hor geologie zjistila, že jsou zde přítomny hlavně horniny typu žuly.

Na české straně mají Novohradské hory nejvyšší vrchol Kamenec (1072 m. n. m.) poblíž druhého nejjižnějšího bodu našeho území. Celkově je zde však nejvyšší horou Viehberg v Rakousku – 1112 metrů nad mořem.

Střecha Novohradských hor: Nejvyšší hory v kostce

Přestože mají Novohradské hory nejvyšší bod v Rakousku, i na české straně se můžete projít po tisícovkách. České Novohradské hory mají 6 vrcholů v poloze nad 1000 metrů, v Rakousku se jich nachází mnohem více.

Tisícové vrcholy Novohradských hor v Česku:

  • Kamenec (1072 m. n. m.)
  • Myslivna (1040 m. n. m.)
  • Vysoká (1034 m. n. m.)
  • Myslivna – jihovýchodní vrchol (1026 m. n. m.)
  • Jánský vrch – severní vrchol (1011 m. n.m.)
  • Vysoká – severovýchodní vrchol (1009 m. n. m.)

Top 5 nejvyšších vrcholů Novohradských hor v Rakousku

  • Viehberg (1112 m. n. m.)
  • Schwarze Mauer (1071 m. n. m.)
  • Tischberg (1063 m. n. m.)
  • Taufelberg (1042 m. n. m.)
  • Haubenberg (1036 m. n. m.)

Jsou Novohradské hory CHKO?

Oblast je k výletům jako stvořená. Aby na tuto rekreaci Novohradské hory nedoplatily, byly zde snahy prosadit vyhlášení chráněné krajinné oblasti. Do cesty se klasicky postavili místní zemědělci i podnikatelé. Přestože už CHKO byla v roce 2004 zaznačena do některých map, prosadit se ji od té doby stále nepodařilo.

Zásluhou Jihočeského kraje je tu aspoň Přírodní park Novohradské hory. Pravidla v něm nejsou přísná, ale místní příroda je obzvlášť zachovalá a plná krás. Proto opravdu nic nezkazí ten, kdo se tu bude chovat jako v CHKO.

Léto na horách. Představujeme 5 nejlepších míst na horskou turistiku

Jak si užít přírodu Novohradských hor: turistika a táboření

Málokteré pohoří má tak liduprázdné lesy jako Novohradské hory. Přechod těchto hor je ideální pro ty, kdo si chtějí pročistit hlavu. Nepotkáte mnoho lidí nahoře ani při sestupech do tábořišť. Novohradské hory nemají moc nebezpečný a zubatý terén.

Ideální je zvolit místní úsek stezky Českem, která vede podél jižní hranice naší země. Přechod Novohradských hor měří 114 km a jeho absolvování trvá 4–6 dní. Stoupání se zde vyhnout nedá, ale přesto jde o lehký přechod.

Chcete-li v Novohradských horách stanovat, můžete využít autokemp Veveří či si postavit stan na Štaindlově kopci. Obě tato oficiálně schválená místa jsou však velmi daleko pro účely přespání při přechodu pohoří. Můžete si najít někde pod horami pokoj nebo třeba přenocovat v přírodě. Jelikož nejste v CHKO, není tu vysloveně zákaz táboření, ale buďte velmi ohleduplní! V našich lesích se právem nesmí rozdělávat oheň. Najděte si diskrétní místo, kam ulehnout s kvalitním teplým spacákem, nebo kde se dá velmi šetrně postavit stan. A pro všechny, kteří preferují pohodlí je tu řada možností, kde se ubytovat v Novohradských horáchMožností je více než dost

Jak vybrat spacák pro dospělé i děti. Který zahřeje a který je pohodlný

Ochrana přírody v Novohradských horách: Zajímavostí je dvousetletá rezervace

Nyní se konečně dostáváme ke konkrétním místům, které zde stojí za to vidět. Byť jsou Novohradské hory turistickými trasami protkány jen řídce, je tu spousta příležitostí ke krásné procházce. Pojďme na to doslova od lesa.

Navštivte v Novohradských horách prales se čtyřsetletými stromy! NPR Žofínský prales je nejstarší rezervací pevninské Evropy. Byla vyhlášena už v roce 1838 a od roku 1882 do ní lidská ruka nezasahuje. Nejslavnějším stromem zde je Žofínská královna jedlí, která padla za oběť vichřici v požehnaném věku cca 425 let. Po okraji rezervace se můžete projít na severní straně od Žofína či na jihozápadě od Huťského rybníka.

Stejně stará je i přírodní památka Hojná voda na svahu Vysoké hory. Předmětem ochrany je starý a zachovalý bukový les, kde žijí i zajímaví ptáci a hmyz.

Pozoruhodnosti v Novohradských horách – výlety po celé oblasti

Velmi populárními vrcholy jsou Vysoká a Kraví hora na severu Novohradských hor. Rozhledna na Kraví hoře vznikla v roce 2001 z původní strážní věže. Je to ocelová věž s volně přístupnou vyhlídkovou plošinou ve výšce 32 metrů. Když je obzvlášť jasno, uvidíte odsud až do Alp, člověk se však rád spokojí i se Šumavou, Blanským lesem a rakouskou krajinou.

Třetí nejvyšší vrchol českých Novohradských hor, Vysoká, je pohodlně přístupný po lesní cestě. Kousek pod vrcholem je pěkné vyhlídkové místo a nahoře můžete vidět pěkné skalní útvary. I Kraví hora je těchto plná, příkladem je útvar Napoleonova hlava. Na Kraví horu vedou dvě značené turistické trasy: červená přes kopce a zelená přímo z Hojné Vody.

Proč navštívit horu Kleť: Nejstarší rozhledna skýtá výhled až do Alp

 

Jižní končiny Novohradských hor: Prameny potoků jsou také chráněny

A co takhle výstup na nejvyšší horu české části pohoří – Kamenec? Novohradské hory mají v těchto místech velmi pozvolný terén. Výstup na Kamenec z obce Pohoří na Šumavě po zelené trvá jen hodinu a čtvrt. Cestou uvidíte podmáčenou krajinu, která je zákonem chráněná. Nachází se tu přírodní památka Prameniště Pohořského potoka (PP PPP!) a o kousek stranou PP Pohořské rašeliniště.

Zažijte v Novohradských horách koupání v čisté přírodě. Právě zde, nedaleko Kamence a Pohoří, se nachází oblíbený Pohořský rybník. Rekreace u tohoto rybníka je populární díky skvostné krajině a čisté vodě. Snad vám nevadí rašelina, které je tu půda plná.

Pohorská Ves v Novohradských horách: Ubytování v samém středu

Mezi oblíbená místa k přenocování patří Žofínská hájenka. Novohradské hory pak na své dovolené můžete objevovat od středu. Žofín je součástí obce Pohorská ves, od centra je oddělen kopci s lesy. Tato místa jsou pokryta mnoha skálami a skalkami. Půjdete-li na opačnou stranu, naskytne se příležitost koupání ve splavovací nádrži Zlatá Ktiš. Nedaleko je už zmíněný Žofínský prales.

Novohradské hory na kole či na lanech

Nejpopulárnější outdoorovou aktivitou provozovanou v českých horách je zcela jistě horská turistika. Člověk nic moc nepotřebuje, jen dobré boty a oblečení. Kromě chození také kvete v Novohradských horách cyklistika, zimní sporty, a dokonce se tu dá i vylézt na pár skal.

Koho zajímají v Novohradských horách cyklostezky, ten může být trochu zklamán. Oficiálně značené cyklistické trasy totiž hlavně vedou po cestách v údolích. Na některých se však příjemně projedete i po lesích.

Chcete-li praktikovat v Novohradských horách lezení po skalách, máte na výběr ze tří míst. Dvě se nacházejí blízko státních hranic: Kamenec na jihu a Hraniční Kámen na severovýchodě. Třetím je Kraví hora, kde se dá vylézt na Napoleonovu hlavu.

Co dělat v Novohradských horách v zimě?

Když je v Novohradských horách sníh, můžete se věnovat například sjíždění ze svahů. Zajímá-li vás v Novohradských horách lyžování, vydejte se za státní hranici. Ze tří ski areálů v pohoří je od nás autem nejdostupnější Karlstift.

Nazujte v Novohradských horách běžky! Není tu sice moc oficiálně značených tras, běžci na lyžích však oblast využívají. Vhodné a často už vyjeté trasy najdeme hlavně u Hojné Vody pod Kraví horou. Stopy vedou kolem Kraví a Vysoké hory a přes Starý Holand.

Zájemcům o běžkování v osadě Leopoldov Novohradské hory skýtají celkem fyzicky náročný okruh přes Stříbrné Hutě, Pohoří na Šumavě, Střední vrch a kolem Jelení hory. Další možná lokalita je Žofín u Pohorské Vsi, kde se můžete vydat na okruh okolo kopce Točníku. Novohradské hory však skýtají i jiné možné trasy – těm, co se nebojí.

Nové Hrady u Novohradských hor: Co vidět v tomto městě?

Do přírody můžete zajít i v údolí pod Novohradskými horami. Terčino údolí je toho krásným příkladem. Jedná se o přírodní památku a zároveň kulturní památku ČR. Tento anglický park byl založen v roce 1756 a pojmenován po hraběnce Terezii Buquoyové. Zahradníci park osadili mnoha exotickými stromy. Najdete tu dokonce i pětisetletý dub! Vzniklo tu také několik překrásných staveb a ikonický umělý vodopád.

Máte-li pocit, že nenajdete u Novohradských hor památky jiné než přírodní, také to není pravda. Vezměme si například město Nové Hrady. Zámek Nové Hrady je sice méně oblíbený než jeho jmenovec v Pardubickém kraji, jeho návštěva vás však nadchne. Máme pro vás dokonce i  článek, kde se o tomto zámku dozvíte vše potřebné:

Město Nové Hrady v jižních Čechách lidé často zaměňují se stejnojmenným zámkem u Litomyšle. Co zde ale opravdu najdete?

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Novohradské hory a novohradské podhůří. Co si zde nesmíte nechat ujít?