Menu
JenProCestovatele
Dovolená v ČR

Nová vyhláška pro vodáky zavádí i nebezpečnou povinnou výbavu a hasicí přístroj

Redakce

Redakce

12. 4. 2016

Nová pravidla pro vodáky z dílny ministerstva dopravy většinu z nich zřejmě nepotěší. Každá loď bude muset podle nové vyhlášky mít pro všechny členy posádky na palubě záchrannou vestu.

Co si vzít na vodu

Na vodu si neberte žádné cennosti, jinak velmi riskujete!

Některé změny, které vyhláška zavádí, ale vodáci hodnotí kriticky. Na raftu by měl být dokonce přítomný i hasicí přístroj, podle ministerstva dopravy to ale nakonec nebude třeba. Hasicí přístroj má být pouze tam, kde hrozí nebezpečí požáru. Ministerstvo ohlásilo, že se vyhláška bude měnit, dřív než v létě to ale nebude.

Od letoška se tak musí vodáci při splouvání řek řídit novými pravidly. Vyhláška upravuje třeba vodáckou výstroj. Začátkem vodácké sezóny tak sice jsou kvůli počasí nezbytnou výbavou rukavice, kulichy i pláštěnky, povinnou se ale stávají také záchranné vesty pro všechny členy posádky.

„To, že má vodák vestu, je myslím dobře. I ti zkušení si vestu rádi vezmou,“ poznamenal majitel půjčovny lodí na Malé Skále Tomáš Hudský. U neplavců a dětí se doporučuje, aby vesty měli přímo na sobě.

I provozovatel vodácké školy záchrany Petr Ptáček vítá povinné vesty. Ostatní body vyhlášky však podle něj půjdou v praxi splnit jen těžko. Více bezpečnostních prvků by měly mít rafty. „Tam je už potřeba mít příslušné osvětlení, záchrannou podkovu nebo záchranný kruh, hasicí přístroj a odrazníky podél lodi,“ vyjmenovává Ptáček.

Některé prvky podle něj mohou být ovšem nebezpečné, například lano. „V okamžiku, kdy se loď převrátí, ocitne se najednou v řece patnáct metrů lana, které se chová vyloženě jako had a má tendenci se obtočit okolo nohou,“ vysvětluje Ptáček.

Ministerstvo vyhlášku upraví

Nová vyhláška se dotkla i závodních lodí, konkrétně rychlostních kánoí. Lodě delší než 6 metrů musí mít odrazníky nebo lékárničky. Trenérka oddílu rychlostní kanoistiky Ilona Voženílková ale upozorňuje, že je kánoe hodně vratká, takže jakákoliv věc, která je navíc, způsobuje její nestabilitu, což naopak snižuje bezpečnost její posádky.

Na na hlavu postavenou vyhlášku už ministerstvo dopravy zareagovalo. „Připravujeme úpravu vyhlášky a například na raftu samozřejmě nebude potřeba žádný hasicí přístroj. Ten bude muset být jen tam, kde hrozí reálné nebezpečí požáru,“ uvedlo ministerstvo. Na závodních lodích pak prý nebude nutné mít kompletní výstroj, tedy třeba vestu.

Ministerstvo úpravu vyhlášky teprve připravuje a změny se tak projeví nejdříve během letošního léta.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nová vyhláška pro vodáky zavádí i nebezpečnou povinnou výbavu a hasicí přístroj