Menu
JenProCestovatele
Zimní dovolená na horách

Nevíte, jak správně vybrat snowboard? Podívejte na parametry, které by vás měly zajímat

Martina Mádlová

Martina Mádlová

15. 12. 2017

Chystáte se letos na horách předvést své umění na něčem jiném než na lyžích? Láká vás snowboardové prkno? Pak si ho rychle pořiďte, protože lyžařská sezona se rozjíždí a vy při tom nesmíte chybět. Projděte si naše tipy, jak správně vybrat snowboard a vyrazte na nákupy.

Volba snowboardu závisí hned na několika faktorech. Je rozdíl mezi snowboardem pro začátečníky, pokročilé nebo profesionály. Výběr ovlivňuje i terén a styl jízdy, zda jste těžší nebo lehčí jezdec, muž, žena nebo dítě. A pro většinu lidí je rozhodujícím faktorem i cena.

Jak správně vybrat snowboard?

Začátečník obvykle volí nějaký hodně univerzální, který se hodí do každého terénu (allround, allmountain), aby si mohl vyzkoušet různé možnosti jízdy a zjistit, co ho vlastně nejvíce baví. Univerzální modely jsou vhodné pro jízdu na sjezdovce, ale zvládnout i menší skoky nebo jízdu v terénu.

Pokročilejší jezdec už se více soustředí na skoky, triky, rampy apod. a vybírá freestyle snowboardy. Do terénu jsou určené freeride snowboardy.

Jak správně vybrat sjezdové lyže? Délka není jediným důležitým parametrem

Správná velikost snowboardu

Správná velikost je velmi důležitá, protože má vliv na ovládání prkna. Mimo jeho délky je důležitá i šířka snowboardu.

Délka snowboardu

Délka prkna je jeden z nejdůležitějších faktorů. Zvolíte-li špatně, můžete se na svahu trápit s neustálým zanořováním se do sněhu, prkno se bude otáčet ve chvíli, kdy nebudete chtít apod. A jaká délka je ta správná?

Pro začátečníky jsou vhodnější kratší prkna, která dosahují cca k bradě. Pokročilí jezdci mohou mít i prkno o něco delší, přibližně k nosu. Představu snadno získáte, když od své délky odečtete asi 20 cm.

Správná šířka

Neméně důležitá je i šířka prkna, protože příliš široké prkno se velmi špatně dostává do oblouků. Úzký model zase nahrává škobrtnutí, takže se může stát, že budete víc ležet ve sněhu než na něm jezdit. Šířka je důležitá hlavně pro muže s větší velikostí nohy. U velikosti 45 a víc budete potřebovat už tzv. wide prkna (značení W).

Tuhost snowboardů

Měkčí prkna se více hodí pro začátečníky. Dají se lépe ovládat a odpouštějí i některé chyby. Nejsou už příliš vhodné pro měkkou jízdu, protože v obloucích přestane snowboard poslouchat a vy se nacházíte na zemi častěji, než je vám milé. Také se z měkkého prkna nelze tak dobře odrazit jako z tužšího prkna.

Tvrdá prkna jsou dělaná na zkušenou a rychlou jízdu. Ve větších rychlostech drží dobře na hraně. Při zpomalení může být problém s návratem do oblouku. To, jakou tuhost zvolíte, se tedy odráží od vašich zkušeností, stylu jízdy i hmotnosti (lehčí jezdci potřebují spíše měkčí snowboard).

Tvrdost prkna se obvykle udává na stupnici od 1-10. Číslo 1 znamená velmi měkké prkno a číslo 10 velmi tvrdé prkno.

 

Značení tvrdostí se liší podle výrobce. Závisí i na použitých materiálech. Tvrdost můžete vyzkoušet i sami tak, že vezmete špičku snowboardu do ruky a druhý konec opřete o zem. Pořádně zatlačíte doprostřed. Nebojte se použít sílu. Když takto několik modelů zkusíte, brzy rozpoznáte, které jsou tvrdší a které měkčí.

Jak vybrat dámský a pánský snowboard

I když klidně mohou dámy jezdit na pánském snowboardu a muži na dámském, je lepší mít takový model, který je pro dané pohlaví určen, protože vlastnosti prkna jsou tomu uzpůsobeny. Dámské snowboardy jsou užší, vzdálenost mezi nohama menší, a také koncentrace prkna je jiná. Jsou konstruovány s ohledem na ženskou postavu a těžiště.

Jak vybrat dětský snowboard

Pro děti jsou konstrukčně prkna velmi podobná. Zde je důležitá hlavně délka snowboardu pro dítě, která by měla dosahovat asi k bradě, ale může být i delší až k nosu dítěte. Nejmenší jsou k sehnání přibližně 80 cm dlouhé, které jsou vhodné pro děti kolem 4 let.

Nejlepší lyžařské rezorty a vybavení. Co musí znát každý lyžařský nadšenec

Ceny snowboardů

Ceny jsou samozřejmě různorodé. Liší se podle značky, výrobce, modelové konstrukci, materiálech a určení snowboardu. Nejlevnější modely se pohybují kolem 3000 – 4000 Kč. Ty jsou vhodné především pro začátečníky, mívají dřevěné jádro a obvykle capovou konstrukci. Ve střední třídě jsou pak k dispozici prkna v rozmezí 4000 – 10 000 Kč. Za tyto peníze už se dá pořídit hodně dobrý snowboard, zejména ve výprodejích, kdy mohou ceny spadnout i na polovinu původní ceny. Nejdražší snowboardy už jsou určené velmi pokročilým jezdcům a profesionálům.

Jak správně vybrat snowboard

Zdroj: Shutterstock

Jak vybrat vázání

Měkké vázání

Nejčastěji se volí tzv. měkké vázání. Klasický typ má dvě přezky, kterými se dají upevnit boty pomocí stahovacích ráčen. Jedná se o nejlevnější typ. Jeho nevýhodou je, že si budete muset při zapínání sedat na studený sníh. Časem možná získáte takový grif, že už to nebude potřeba, ale zpočátku se tomu nevyhnete.

Poměrné nové je vázání do výrobce Flow. Je velmi podobné klasickému, má dvě přezky, ale k tomu i odepínací patu. Do snowboardu se leze zezadu. Není nutné přezky neustále zapínat a odpínat. Je to rychlejší, pohodlnější a není nutné si sedat. Je ovšem samozřejmě dražší.

Tvrdé vázání

Mezi tvrdá vázání patří alpské, které ale asi spíše nevyužijte, protože se používá na alpském prkně. To je určené ke slalomu a alpským disciplínám. Na rekreační ježdění se určitě nehodí.

Další možností je velmi rychlý mechanismus step-in. Nesmí se vám do něj ale dostat zmrzlý sníh, protože pak botu nezacvaknete, a protože na snowboardu nemáte žádné hůlky, kterými byste sníh hezky vyšťourali, budete ho muset odstranit ručně. Nevýhodou je i nutnost speciálních bot, které tuto metodu podporují.

Seznam věcí na dovolenou na hory. Udělali jsme seznam za vás

Jak vybrat snowboardové boty?

Snowboardové boty doporučujeme vybírat úplně nejdřív a až pak jít pro prkno a vázání. Lépe si pak zvolíte a hlavně správně. Snowboardové boty by měly na noze dobře sedět. Nesmí tlačit, ale ani být příliš velké. Troška těsnosti nevadí, protože ještě povolí.

Pokud byste objednávali boty z internetu, vybírejte ty, které budou alespoň o půl čísla větší. Číslování nebývá přesné a většinou menší, než uvádí výrobce.

Druhů bot je mnoho. Liší se podle zavazování i zacvaknutí do vázání na snowboardu. Nejlepší jsou asi samoutahovací boty, které mívají buď kolečko, nebo jiný mechanismus, který boty hezky utáhne všude, kde je potřeba.

Klasické šněrování většinou tak dobře neutáhnete a ve velkých mrazech to ani není nic příjemného. V rukavicích to totiž obvykle bývá dost komplikované, takže vám pak už jen zbývají holé ruce. Nekomfortní jsou i během ježdění, kdy je musíte pravidelně utahovat. To platí i o samoutahovacích, ale kolečkem se točí mnohem lépe, rychleji a klidně v rukavicích.

Ještě nedávno byly samozavazovací boty poměrně novinkou a stály hodně peněz. Dnes je už nabídka o něco širší i cenově dostupnější. Takové boty vyrábí např. Head, Burton, DC, Nitro a další. Určitě jich vyzkoušejte víc, protože ne všechny vám budou dobře sedět a vyhovovat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nevíte, jak správně vybrat snowboard? Podívejte na parametry, které by vás měly zajímat