Ve Znojemském okrese kousek od Vranova nad Dyjí se na území Bítova nad řekou Dyjí nachází zřícenina hradu Cornštejn. Jeho název zní sice podivně, ale při zjištění, že se jedná o odvozeninu z německého slova Zornstein, to dává smysl. Zorn znamená v němčině hněv, Stein pak samozřejmě kámen, proto tuto koncovku mívá většina kamenných hradů u nás.
Tato kulturní památka byla dokonce v roce 2008 zvolena v anketě čtenářů MF DNES jako nejromantičtější zřícenina na Jižní Moravě. Už proto se těší velké turistické návštěvnosti. Jakou má Cornštejn historii a co lze zhlédnout v jeho okolí?
Historie hradu Cornštejn
Hrad Cornštejn pochází ze 14. století. Byl vybudován na strategickém místě se souhlasem krále Jana Lucemburského na místě původního hradiště. První zmínky o hradu pocházejí z roku 1343. V druhé polovině 14. století a první třetině 15. století byl postupně rozšiřován svými zakladateli, pány z Lichtenburka. Za doby husitských válek byl hrad neúspěšně obléhán, protože jeho opevnění bylo velmi dokonalé.
V 15. století však jeho majitel Hynek z Lichtenburka odmítl přísahat věrnost králi Jiřímu z Poděbrad a spolčil se s papežem, proto hrad napadla královská vojska. Obléhání hradu Cornštejn bylo významnou událostí dějin a trvalo skoro rok. Bylo ukončeno v roce 1465, kdy byl hrad vyhladověn a Hynek padl. Majetek byl zabaven a Cornštejn připadl pánům Krajířům z Krajku. Nový majitel Wolfgang Krajíř z Krajku hrad opravil a zmodernizoval. Po roce 1526 se Cornštejn opět vrátil do držení svých původních majitelů, pánů z Lichtenburka a na Bítově. Došlo k dalšímu zesílení opevnění hradu.
Hrad zpustl v 17. století
Bohužel však další majitelé ze Švarcenavy přestali hrad udržovat a ten postupně chátral a pustl. Od 17. století je hrad uváděn jako pustý. Mezi další majitele zříceniny patřili například Jankovští z Vlašimi, hrabata z Daunu, Haasové z Hasenfelsu. Po roce 1945 byl Cornštejn zestátněn, v 70. letech 20. století byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, kterou zorganizovalo Krajské středisko státní památkové péče a ochrany přírody v Brně. Tato rekonstrukce však nebyla ideální a hrad spíše poškodila. Naštěstí nebyla dokončena. Další práce probíhaly v 80. letech, kdy již hrad spravovalo Jihomoravské muzeum ve Znojmě.
Prohlídka hradu Cornštejn
V 90. letech 20. století proběhly další práce a hrad byl zpřístupněn veřejnosti. V roce 2011 vznikly nové pokladny, občerstvení pro turisty, obnovily se dřevěné ochozy na hradbách, proběhly další drobné stavební úpravy, obnovilo se i schodiště do sklepení. Nejbližší parkoviště pro návštěvníky hradu je vzdáleno cca 600 metrů.
Hrad se stal nejromantičtější zříceninou s velkým turistickým ruchem. Prohlídky jsou i komentované, navíc se na hradě pořádá sezónně velké množství akcí, vidět můžete šermíře, historické souboje, divadelní nebo hudební představení. Na hradě také žijí netopýři, kteří jsou sledováni. Každý navíc ocení skvělou vyhlídku z hradeb na krásnou přírodu v okolí a přírodní rezervaci Cornštejn.
Tipy na výlety v okolí
Nedaleko hradu Cornštejn se nachází vodní nádrž Vranov a zámek Vranov nad Dyjí, který určitě také stojí za návštěvu.
Pověst o Cornštejnské Bílé paní
Na hradě se prý vyskytuje Bílá paní. Byla to manželka nebohého Hynka z Lichtenburka, který se musel vzdát královskému vojsku při ročním obléhání hradu. Poté, co Hynek padl, jeho žena ze zoufalství skočila z hradeb. Hynek údajně na hradě ukryl poklad. Bílá paní se nejvíce zjevuje o Květné neděli, kdy se vynořuje z hradní studny sud naplněný pokladem.
Zdroje:
Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík