Kam se lidé na cestách často chtějí dostat? Jednoznačně do ráje. Jakmile se jim někde líbí, projevují nadšení a rádi se na taková místa vrací. Víte, kde se nachází nejkrásnější místa na zemi?
Dobré jídlo, krásná příroda, hory, lesy či duchovní místa. Hustě osídlená města s velkou historií a kulturou nebo velký oceán se svým podmořským životem. Co je pro vás ráj?
Ráj je mnohem víc stav mysli, a nikoliv krásné místo. Je to emocionální stav, duchovní přesvědčení, pocit štěstí, když narazíte na dokonalost ve svých očích. Je to velmi osobní chvíle, protože přesně v tu chvíli se cítíte nejšťastnější. V dnešním článku pro vás máme hned pět míst, která mnoho lidí označilo za svůj ráj na zemi. Možná, že okouzlí a nadchnou i vás.
Galapágy, Ekvádor
Galapágy, vzdálené souostroví 13 vulkanických ostrovů, které se rozprostírají na rovníku, nejsou typickým ostrovním rájem. Je to víc než to. Je to místo, kde můžete pozorovat kormorány, nádherný oceán i fascinující přírodu. Krajina, která se zde zrodila z ohně, je stejně divoká jako křehká.
Místo má bohatou historii a hraje významnou roli hlavně v teorii o vývoji druhů od Charlese Darwina. Ten se zde zdržel v roce 1835 se svou výzkumnou lodí, kde několik týdnů zkoumal vývojová stádia zdejších exotických zvířat. Galapágy jsou památkou UNESCO a 97 % jich je chráněno jako národní park – Parwue Nacional Galapagos.
Hallstatt, Rakousko
Pro mnoho lidí se právě hory blíží ráji. Hory se již v minulosti často stávaly předmětem poezie a malby obrazů. Hory zpívají svou krásnou hudbu všude. Kontrast drsné přírody i jemné lidské snahy, kterou najdete v evropských Alpách, je jedinečný. Pro mnohé přesně takto vypadá ráj. Majestátní vrcholy spojené s úchvatnými zahradami, perníkovými domky a živými květinovými záhony.
Přesně takovou krásou oplývá i Hallstatt v alpském Solnohradsku. Starobylé uličky vyzařují jedinečnou atmosféru, která společně s pohořím Dachstein a Solnou komorou je zapsaná v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Město vás dokáže vtáhnout do minulosti. Ještě na konci 19. století jste se sem nedostali jinak než lodí nebo úzkou stezkou. V roce 1890 se stavěla silnice a tunel a musely kvůli tomu být odstřelené skály nad jezerem. Ve městě není příliš mnoho místa dodnes a některé domy stojí na kůlech zapuštěných v jezeře.
Jezera v Rakousku – křišťálově čistá voda láká milovníky vodních sportů z celého světa
Národní park Mana Pools, Zimbabwe
Toto je místo, kam vyrazit, když chcete vidět ráj nebo k němu má alespoň hodně blízko. Národní park se nachází 15 stupňů na jih od rovníku a leží v úzkém údolí. Má 2000 metrů čtverečních. Místo na řece Zambezi je jednou z posledních nedotčených oblastí Africké divočiny.
Toto prastaré místo vás uchvátí svou hrubou krásou a divokostí. Uvidíte vzácné hrochy, uslyšíte kvílení hyen nebo troubení slonů. S trochou štěstí uslyšíte i řev lvů. Zde na jednom místě můžete vidět velkolepost života i smrti.
Mana Pools byl národním parkem vyhlášen v roce 1963 a v současnosti je součástí velké oblasti Parks Wildlife Estate. V ní se spojuje hned několik parků dohromady. Název „mana“ znamená v jazyce Shona „čtyři“. Byl pojmenován po čtyřech velkých jezerech, která vznikla z řeky Zambezi, když změnila svůj původní tok. Tato jezera jsou úžasných zdrojem pitné vody ve chvíli, kdy nastává období velkého sucha.
Je to právě vláha v dobrá vegetace, která do národního parku láká mnoho zvířat. Největší počet se zde nachází v horkých suchých týdnech, než začínají deště. Hladová, a hlavně žíznivá zvířata sem sestupují z vysokých poloh nad řekou Zambezi. Na pláních se nachází velká stáda slonů. Celkem jich tu žije až 12 tisíc. Je to největší koncentrace těchto majestátních zvířat na světě. Objevují se zde i početná stáda buvolů, zeber, antilop, a dokonce i vzácný nosorožec dvourohý.
7 turistických destinací, které budou do deseti let v hledáčku turistů
Ostrov Vanua Levu, Fidži
Ostrovy Viti Levu a Vanua Levu představují 90 % rozhlohy Fidži. Jsou obklopené nádhernými korálovými útesy plných života. Místní obyvatelé patří k velmi přátelským a pohostinným lidem. Velmi upřímně a rádi vítají návštěvníky svých ostrovů. Fidži, to je rozhodně ostrov snů.
Sesavu, okouzlující přístavní město Vanua Levu, vyzařuje teplo a pohodu. Velkolepé útesy a odlehlé zátoky s palmami jsou dokonalé a krásné. Vypadají přesně jako vystřižené z pohlednice. Na každém kroku na vás z tohoto místa vyzařuje pozitivní energie a vy se okamžitě cítíte klidnější, chodíte pomaleji, nikam nespěcháte a lépe se vám dýchá.
Za vidění zde určitě stojí proslulá námořní rezervace Namena s potápěčským centrem Jean-Michela Cousteaua nebo ohromující vodopád v Nakawaga. Určitě navštivte Labaský cukrovar, kde se můžete podívat na to, jak se zpracovává cukrová třtina. Oblast proslula svými nádhernými zálivy s kokosovými palmami a bujnou vegetací. Vanua Levu je ideální pro milovníky potápění, vodních sportů i historie.
Jsou malé, ale přesto krásné. Znáte 10 nejmenších zemí světa?
Ostrov lorda Howa, Austrálie
Jedno z překvapení Austrálie, ostrov lorda Howa, globální svět sotva registruje, ale existuje i dost těch, kteří mu dávají přednost. Ostrov, který se nachází asi 550 kilometrů na východ od přístavu Macquarie, měří sotva 11 kilometrů. Místo se nachází na erozí rozhlodaném vulkánu a má tvar půlměsíce. Nejkrásnější je jeho laguna o šířce 6 km. Žije zde asi 350 obyvatel. Pod hladinou se zde ukrývají nejjižnější položené korálové zahrady na světě.
Na ostrově lorda Howa můžete najít jedinečnou skladbu rostlin a živočichů. Je to výjimečné místo, které poskytuje hnízdiště pro kolonie mořských ptáků a domov mnoha ohroženým druhům. Žije zde chřástal Howeův, který patří mezi nejvzácnější ptáky na světě, a také kriticky ohrožená strašilka Howeova, největší hmyz na světě.
Fenomenální je i místní mořský život. V okolních vodách se sráží teplé a studené proudy, které dokázaly stvořit bohatý mořský život zahrnující obrovské škeble, mořské želvy, klauny, tuňáky, motýlové ryby apod.
Turisty fascinuje i úchvatná exotická vegetace, která poskytuje řadu cenných informací o vývoji rostlinných druhů. Na malém kousku země se nachází mnoho endemických rostlinných druhů, tedy takových, které jinde nerostou. Zmínit můžeme tzv. palmu Kentia, která se zde pěstuje a vyváží do celého světa. Celkem zde roste asi 241 druh rostlin a 105 je endemických.