Prázdniny se pomalu blíží a lidé se houfně chystají na dovolenou. Velké množství turistů se chystá za hranice. Je tak logické, že budou potřebovat směnit peníze za měnu, se kterou mohou na dovolené platit. Některé směnárny mají různé triky, kterými se jim podařilo přelstít nejednoho klienta. Na co si musíte dávat pozor?
Vyměnit peníze doma nebo až na dovolené? To je otázka, kterou si pokládá každý cestovatel. Odpověď není úplně jednoduchá. Záleží na tom, kam se chystáte. Po Evropě vám bude stačit platební karta a nějaká menší suma vyměněných peněz. Pokud se chystáte někam dál nebo do exotických zemí, raději dostatečnou hotovost zajistěte už doma. Nemáte totiž jistotu, že v každé zemi budou k dispozici bankomaty.
Tipy, jak nenaletět trikům směnáren
Než se vydáte do cizokrajné země, zjistěte si o ní co nejvíce informací. Jaká je dostupnost bank, směnáren i bankomatů na daném místě. Nejlepší je projít si portály se zaměřením na cestování, kde se můžete dozvědět mnoho tipů do cestovatelů, které už na daném místě byli.
1. Dva kurzovní lístky
Podle zákona musí mít směnárna vyvěšený kurzovní lístek s nejméně výhodným kurzem. Často dochází k tomu, že tuto skutečnost směnárny obcházejí a vyvěšují dva kurzovní lístky. Zvýrazněné jsou samozřejmě výhodnější kurzy, které ale platí například jen při směně přesahující vysokou částku.
2. Skryté poplatky
Směnárna sice vyvěšuje jen jeden kurzovní lístek, ale nemá na něm buď žádné upozornění nebo napsané jen malinkým písmem na to, že při nákupu valut musíte zaplatit vysoký poplatek. Ten někdy dosahuje i desítek procent ze směny.
Cestovní pojištění. Vybíráte ho správně?
3. Oficiální směnárny
Vyhýbejte se pouličním směnárníkům a choďte vždy jen do oficiálních směnáren. Lidé, kteří se vám budou snažit prodat cizí peníze na ulici, vás s největší pravděpodobností pouze oberou o čas i o peníze. Projděte si kurzy a poplatky ve směnárnách i bankách. A pak se tam vydejte.
4. Špatný výpočet kurzu
Aby nedošlo k chybnému výpočtu kurzu, měňte takovou hodnotu, která se snadno vypočítá. Když vyměníte třeba 100 euro při kurzu koruny 26 Kč za euro, dostanete za 100 eur 2600 Kč. Klidně si na místě přepočítejte kurz i na kalkulačce. Je to lepší než přijít o peníze.
Levné cestování. 22 tipů, jak cestovat, když nemáte (skoro) žádné peníze
5. Vždy požadujte doklad
Až budete měnit peníze, vyžádejte si vždy doklad o transakci. Nenechte se odbýt, pokud vám jej směnárník nebude chtít vydat. Je to jeho povinnost. Doklad si dobře uschovejte pro případ reklamace. Pokud se jedná o nějakou pochybnou směnárnu, klidně si při směně pořiďte zvukovou nebo obrazovou nahrávku. Nebo zkrátka jděte někam úplně jinam.
6. Nedejte jen na reklamu
Reklamy jsou často zavádějící. Pokud vás bude lákat nulový poplatek, nebojte se tam jít, ale dejte si pozor, zda je tomu opravdu tak. Prověřte pořádně kurz, který pro vás nemusí být vůbec výhodný. Nakonec byste mohli zaplatit mnohem víc, než by vás stál klasický poplatek.
7. Zkontrolujte bankovky
Toto se sice moc často nestává, ale někdy k tomu přeci jen může dojít. Ve směnárně vám vydají neplatné bankovky. Pokud to zjistíte příliš pozdě, může vám směnárna sdělit, že tyto peníze jste si u nich nevybrali a máte smůlu. Dalším problémem může být i to, že vám dají měnu jiné země, než jste potřebovali. Poznáte bankovky?
Co dělat při reklamaci?
Jak postupovat v případě, že je něco špatně? Můžete transakci reklamovat. To je ale možné jen hned po provedení transakce. Požádejte o kontakt na odpovědného pracovníka směnárny a reklamaci raději řešte s ním. Když směnárna vaší reklamaci neuzná, můžete postupovat takto:
Dáte podnět k České národní bance
ČNB má pouze omezenou pravomoc. Pokud k ní podáte písemnou stížnost, může uložit směnárně pokutu, ale nemůže nařídit zaplacení náhrady škody.
Podáte stížnost finančnímu arbitrovi
Jednou z možností je i finanční arbitr, který by vám mohl pomoci vyřešit mimosoudně spor mezi vámi a směnárnou. Také má pravomoc rozhodnout o náhradě škody.
Cestovní doklady 2018. Od července vás čekají změny
Kdo kontroluje směnárny?
Směnárny má na starosti Česká národní banka (ČNB). Může udělit směnárníkům povolení k činnosti, provádí kontroly a řeší stížnosti, které jí pošlou zákazníci. Jen v roce 2017 řešila více než 200 stížností.
Inspektoři ČNB dělají každý rok větší množství kontrol. Pokud najdou nějaký nedostatek, udělí směnárně pokutu. Největší pokuty uložila za špatné informování klientů o směnných kurzech a výši poplatků. V České republice je v současnosti přes tři tisíce směnáren. Většina má sídlo v hlavním městě.
Do budoucna se chystají změny týkající se směnáren, aby se předešlo klamání klientů a nekalým praktikám – jen jediný kurzovní lístek a možnost vrácení peněz do dvou hodin.