Silicon Valley je oblast v Kalifornii, která proslula jako domov těch největších technologických firem světa, od Applu přes Google až po Twitter. Nad hlavou vám tu občas proletí dron, v bitcoinových bankomatech si můžete vybrat kryptoměny a pokud se vám poštěstí, můžete na ulici potkat samořídící auta testované Googlem. Co všechno zde můžete zažít a navštívit?
Jen hodinu jízdy od San Francisca
Silicon Valley se rozléhá podél zátoky San Francisco Bay – je to přesně ta zátoka, do které se pod oním ikonickým červeným mostem Golden Gate vlévá Tichý oceán. Do San Francisca je to odsud ostatně jen hodinu vlakem, případně dvě hodiny jízdy autobusem. V létě tak počítejte s pořádným horkem, zatímco přes zimu tam denní teploty málokdy klesnou pod 10 °C.
Pokud si Silicon Valley představujete jako naleštěné futuristické město, kde bude jedna vedle druhé stát obří technologická firma, musím vás zklamat. Spíše se jedná o obrovskou spojeninu asi třiceti měst, jejichž srdcem je San Jose. Žije zde nejmíň 3,5 milionu obyvatel a převážná část oblasti je tvořena typickou americkou suburbií – nekonečným předměstím se spoustou rodinných domků. Stovky větších i menších technologických firem a muzeí jsou tu rozházené všude možně. Bez zapůjčeného auta nebo používání hromadné dopravy se zde zkrátka neobejdete.
Nevada: Stát USA, který zaujme všechny outdoorové nadšence
Křemíková horečka a tvář oblasti
Podobně jako když naši Ostravu nazýváme kvůli její industriální identitě „ocelovým městem“, oblast kolem San Jose proslula výrobou počítačové technologie. A to už dávno před Stevem Jobsem a Elonem Muskem. Název „Křemíkové údolí“ vznikl ještě v době, kdy se tu skutečně vyráběly všemožné čipy a počítačové součástky ve velkém. Pokud budete mít zájem, můžete se například podívat na starou garáž, kterou si v roce 1938 pronajali zakladatelé firmy HP, od které dnes možná máte svůj počítač nebo tiskárnu. S nadsázkou se říká, že nebýt téhle prkenné garáže, nebylo by dnes celého Silicon Valley.
Dnes už se tu ale z křemíku téměř nic ve velkém nevyrábí, především kvůli přesunutí výrobních prostředků do Asie. Velké technologické firmy tu však dodnes mají svá střediska a kampusy zaměřené na vývoj a inovace. Mnohé korporace už dnes dokonce nevyrábí ani nic fyzicky hmatatelného, zato však zásadně utváří tvář dnešního internetu: třeba Google, Facebook (nedávno přejmenován na Meta) či Adobe.
Střediska Big Tech – Apple má návštěvní centrum, Google zase sochařský park
Apple Park v Silicon Valley. Zdroj: Shutterstock
Silicon Valley pochopitelně přitahuje především technologické nadšence, geeky a nerdy, kteří chtějí na vlastní oči spatřit místo, kde se utváří budoucnost. Co se však týče těch největších společností (tzv. Big Tech), jako obyčejný návštěvník se do jejich centrál rozhodně nepodíváte. Futuristický Apple Park ve tvaru obří kosmické lodi můžete vidět sotva z dálky přes stromy a z centrály Facebooku uvidíte maximálně parkoviště. Apple má však pro své fanoušky každodenně otevřeno Apple Park Visitor Center, které funguje především jako speciální prodejna. Pokud jste naopak z druhého tábora mobilních nadšenců a máte radši Android, u kampusu Googlu (tzv. Googleplex) můžete navštívit Android lawn statues (sochařský park věnovaný tomuto operačnímu systému).
Také se můžete zajet podívat i na ony legendární garáže, ve kterých byl sestaven první Apple počítač, kde vznikal Google, nebo třeba na již zmíněnou prastarou garáž firmy HP. Ale pozor – jedná se většinou o soukromé stavby, na které se můžete podívat maximálně z chodníku.
Aktivní dovolená v Utahu: Hory lákají k túrám i lyžování!
Muzea techniky
Jedním z největších a nejvyhledávanějších muzeí techniky v celých Spojených státech je The Tech Interactive, známé také jako pouhé The Tech. V tomto případě je však označení „muzeum techniky“ poněkud konzervativní. Pod jednou střechou je zde nespočet interaktivních aktivit, laboratoří a workshopů pro celou rodinu. Tematicky v něm najdete všemožné oblasti techniky od robotů, přes kosmonautiku až po bioinženýrství. Svou rozlohou 12 300 metrů čtverečních je The Tech velké podobně jako naše Národní muzeum v Praze.
Computer History Museum, Zdroj: Shutterstock
Zatímco The Tech je skutečně pro každého, a je třeba se připravit i na spoustu pobíhajících a vřískajících dětí, pro náročnější zájemce je tu například Computer History Museum, ve kterém můžete shlédnout vzácné exempláře prvních superpočítačů, nebo třeba veškerou historii výpočetní techniky od antických kuličkových počitadel až po vznik internetu. Různých muzeí a galerií jsou však v celém Silicon Valley doslova desítky a každý si zde určitě najde, co je mu blízké. Své muzeum tu má například i společnost Intel nebo samotná NASA.
Třetí nejdražší oblast světa
Ředitelství Googlu v Silicon Valley, Zdroj: Shutterstock
Silicon Valley, respektive metropolitní oblast kolem San Jose, patří mezi nejdražší města světa. Podle studie Brooking Institution je dokonce třetím na světě, hned pod Oslu a Curychu. Jeho hrubý domácí produkt na obyvatele činí momentálně 128 300$. V Praze je to pro srovnání „pouhých“ 68 800$ a třeba takový Pardubický region má už jen 10 000$. Počítejte tak s tím, že vaše případná návštěva Křemíkového údolí nebude nejlevnější.
Podle odhadů informačního cestovatelského portálu championtreveler.com vás vyjde průměrná cena za týdenní návštěvu Silicon Valley jako jednotlivce v přepočtu na 41 000 Kč, jako pár 73 500 Kč a jako čtyřčlennou rodinu 140 000 Kč. Už jen cena nejlevnějších 1-hvězdičkových hotelů začíná někde na 1300 Kč za noc. Za dopravu (jde o obrovskou oblast a pěšky se daleko nedostanete), návštěvu muzeí a jídlo v restauracích pak dáte každý den nejmíň dvakrát tolik.