Na znečištěnou pláž Versova v Bombaji se díky poctivé práci dobrovolníků vrací po dvou letech želvy Karety zelenavé. Neúnavně pracující lidé dokázali udělat z pláže, která spíš připomínala skládku s odpadky, prakticky nedotčené pobřeží.
Některé z chráněných druhů želv byly poprvé po dlouhé době viděny na pláži v Bombaji, která byla v posledních dvou letech masivně vyklízena. Přinejmenším 80 želv, které se vylíhly z hnízda, už se dostalo do moře na jižním konci pláže Versova, chráněné před divokými psy i dravými ptáky dobrovolníky, kteří spali přes noc v písku a hlídali je.
Cesta za záchranou pláže Versova
Versova podstoupila to, co Organizace spojených národů označila jako „největší světový projekt na čištění pláží“, když se z hlubokého znečištění plasty a odpadky přeměnila na ráj na zemi. Celou uklízecí akci začal jeden muž. Právník Afroz Shah, který se už nemohl na všechen ten nepořádek dívat.
Pro CNN Shah uvedl, že byl odhodlaný zorganizovat vyčištění pláže hned, jak ho začalo znepokojovat obrovské množství odpadu, které se na pláži nacházelo. Člověk se při chůzi po ní mohl utopit v plastech.
Již více než dva roky vede Shah dobrovolníky, kteří ručně sbírají odpad z pláže Versova a vyučují místní obyvatele a lidi žijící ve slumech podél pobřeží, jak s odpadem nakládat správně. Kolem pláže a vodních cest žije asi 55 000 lidí. Shah řekl, že je naučil příkladem a nabídl se, že jim vyčistí komunální toalety a sám odnese odpad.
„Prvních šest až osm týdnů se nikdo nepřipojil,“ řekl. „Pak ke mně přišli dva muži a velmi zdvořile se zeptali, zda mohou nosit rukavice a začali mi pomáhat.“ „Tehdy jsem si začal být jistý, že to bude úspěch.“
V posledních dvou letech vyčistil tým dobrovolníků od 5,3 milionů kilogramů zbytků z 2,5 km dlouhé pláže a stále pokračuje, ačkoliv v listopadu loňského roku byla kampaň z části ukončena kvůli „administrativní zátěži“ a obtěžování dobrovolníků. Došlo také k vyčištění 52 veřejných toalet a dobrovolníci vysadili i 50 kokosových palem. Shah plánuje ještě vysadit další rostliny, aby pláž byla zase ráj na zemi. Nejhlavnější úloha ale spočívá ve snaze udržovat pláž stále čistou a už nikdy nedopustit, aby se znečistila jako předtím.
Celá Indie se potýká se špínou a odpadky. Má jedny z nejvíce znečištěných vodních cest a pláží na světě kvůli rychlé a neplánované urbanizaci, masovému růstu obyvatelstva i ne příliš aktivním postojům veřejnosti k čistotě a zacházení s odpadky.
„Došlo ke ztrátě pocitu sounáležitosti.“ Můžeme mít zákony, politiky a předpisy, ale pokud lidé nedrží při sobě, dopadne to takto.“
V následujícím videu můžete na vlastní oči vidět, jak ve skutečnosti vypadala zaneřáděná pláž i jak se našlo dostatek lidí, kteří byli ochotní to změnit.
Záchrana želv
Kareta zelenavá s na čistou pláž vrátila, Zdroj: Shutterstock
Shas se dozvěděl o tom, že se karety vrací na pláž od místních farmářů, kteří je na ní zahlédli. Jakmile se tuto zprávu on i další dobrovolníci dozvěděli, zavolali ochráncům zvířat a pak šli na pláž, aby oblast střežili, zatímco se malí tvorové snažili dosáhnout svého kýženého cíle – moře. Dobrovolníci chtěli mít jistotu, že všechna želví mláďata se bezpečně do vody dostanou.
Kareta zelenavá je takto nazvaná pro svůj olivově zelený odstín krunýře. Je to nejmenší a nejhojnější mořská želva v oceánu, ale patří mezi zranitelné podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody.
Ačkoliv se želvy nachází i jinde v Bombaji, po desetiletí nedošlo k jejich hnízdění na pláži Versova kvůli akutnímu znečištění. Sám Shah prohlásil, že měl slzy v očích, když je viděl vplouvat do oceánu.
I podle odborníků má vyčištění pláže pozitivní vliv na hnízdění želv. Mnoho pláží, které jsou hnízdícími místy, je vyčištěno alespoň před a během hnízdění vesničany, což zvyšuje šance, že na nich želvy nakladou svá vejce.
Vyčištění pláže i skvělá práce dobrovolníků je skvělou ukázkou toho, že i jedna osoba dokáže změnit mnoho. Snad k takovým zázrakům dojde i na jiných místech ve světě, kterých není určitě málo.