Krása je pomíjivá. Nechte se proto okouzlit ledovou nádherou tří nejznámějších sněhových festivalů na světě, dokud neroztaje. Čeká vás atmosféra jako z pohádky o Sněhové královně i ledová Středozemě.
Nejbližší velký festival ledu a sněhu pořádají v belgických Bruggách. Foto: Kamila Hamalčíková Jenprocestovatele.cz
Vybrali jsme tři nejhezčí zimně laděné festivaly na světě. Mezi megalomanskými nápady z Asie najdete i ne tak vzdálený festival v Belgii, kde se tento rok objeví ledové postavy z příběhů o Harrym Potterovi nebo Frodovi a Bilbovi z Kraje.
Mezinárodní festival ledu a sněhu v Harbinu (Čína)
Město Harbin na severovýchodě Číny nazývají ledovým městem. Není se čemu divit, průměrné zimní teploty se pohybují kolem minus 17°C a výjimkou nejsou ani sibiřské mrazy s teplotami pod -30°C. Harbinské klima totiž ovlivňují studené větry z nedaleké Sibiře.
Počasí, které zrovna dvakrát neláká k dlouhým zimním procházkám po okolí, je přímo ideální pro vybudování ledového městečka s evropskými paláci, katedrálami i asijskými pagodami a pevnostmi.
Některé ledové budovy mohou dosahovat výšky až 50 metrů.
Nemusíte ale jen chodit po „památkách“, sportovní nadšence potěší fotbalové zápasy na sněhovém hřišti nebo závody rallye na sněhu. Festival vám ale nejvíce učaruje v noci, kdy ledové konstrukce prozáří barevná světla, laserové paprsky i ohňostroj. Harbinský festival začíná 5. ledna a trvá až do roztání.
Ledová kouzla v Bruggách (Belgie)
Gluma, Voldemorta anebo Gandalfa potkáte tento rok v Bruggách na každoročním festivalu. Samozřejmě pouze jako ledové sochy, protože letošním motivem celé akce se staly fantasy světy Pána prstenů, Harryho Pottera i putování Bilba Pytlíka podle nedávno zfilmované knihy Hobit.
Prokřehlé prsty můžete rozehřát hrnkem teplého grogu či jiného horkého nápoje na konci návštěvy v ledovém baru.
Tip na výlet:
Bruggy jsou lehce dostupné z Bruselu. Vlakem to trvá zhruba hodinu a festival se nachází pár kroků od vlakového nádraží. Nejlevněji vychází asi zpáteční autobusová jízdenka do Bruselu, která se bude pohybovat kolem 3 tisíc Kč. Za zpáteční cestu mezi stanicemi Brusel a Bruggy zaplatíte asi 27 eur bez uplatnění slev.
Mimo festival stojí za navštívení i samotné město Bruggy, které připomíná svými malebnými obchůdky s čokoládou vánoční vesnici téměř po celý rok.
Sněhový festival v Sapporu (Japonsko)
Příběh začíná v roce 1950, kdy se šest středoškoláků v Sapporu rozhodlo postavit šest soch z ledu. Dnes navštěvují festival s několika stovkami soch, obrovskými ledovými skluzavkami a sněhovými bludišti až dva miliony lidí.
Mořské akvárium na minulém ročníku festivalu v Sapporu. Zdroj: youtube.com
Kromě soutěže krásy o titul ledové královny přitahuje hlavní pozornost soutěž o nejlepší sněhovou sochu na určené téma. Na vytvoření jedné obrovské sochy se podílejí celé týmy pracovníků, kteří používají velká nákladní auta k dopravení gigantických sněhových krychlí na místo soutěže. K tvarování podoby nestačí jen dláta a majzlíky jako při běžném sochání. Autoři ledových uměleckých děl si musí pomáhat těžkými stroji.