Na ostrově Havaj se objevila nová černá písečná pláž. Kde se vzala?
Martina Mádlová
29. 4. 2019
Dovolená na Havaji je obvykle výsledkem určitého plánování a také šetření. Není to destinace, kterou si může dovolit úplně každý. Zároveň ji ale rozhodně nelze považovat za nedostupnou. Chystáte-li se letos právě sem, máme pro vás tip na novou pláž, která je výsledkem proudění lávy z erupce známé sopky Kilauea.
Když v květnu 2018 Kilauea vybuchla, zničila dost velkou část ostrova Havaj (Big Island). Byly zničeny mnohé domy, firmy a příroda. V důsledku ničivé erupce přišlo místo o velkou část příjmů z cestovního ruchu – zhruba 480 milionů dolarů. Na ostrově se ale nevzdali a ztracené peníze se brzy začaly zase hromadit. Znovu došlo k otevření a obnovení podniků po celém ostrově. A dokonce toto místo patří i k těm, které CNN Travel doporučuje pro návštěvu v roce 2019.
Nová pláž s černým pískem
Z každé takové katastrofy může vzejít i něco dobrého. A tak je to i zde. Místní jsou nadšeni z vytvoření nové pláže s černým pískem u Isaac Kepo’okalani Hale Beach Park, díky Kilauea. Ačkoliv na ostrově existují i jiné pláže s černým pískem, tato se teď dostává jednoznačně do popředí zájmu.
„Doufáme, že naše společenství i návštěvníci si z tohoto zvláštního místa odnesou nové vzpomínky a zážitky se svými blízkými a navždycky si zapamatují jedinečnou schopnost ostrova Havaje se stále vyvíjet,“ prohlásil výkonný ředitel předsednictva Birch.
I když mají nyní návštěvníci možnost novou černou pláž navštívit, jsou instruováni, aby jednali opatrně. Plavčík se sice na místě vyskytuje, ale břeh není úplně bezpečný a plavat by se mělo jen velmi opatrně a s rozvahou kvůli silným proudům. V místě také není k dispozici pitná voda kvůli poškození a znečištění lávovými vodami v oblasti. Pokud budete chtít něco k pití, využijte Isaac Hale s otevírací dobou od 9 do 18 hodin. Oficiálně se park i s pláží uzavírá v 18:00 a není zde povoleno kempování.
Vedle černého lávového písku vznikly také čtyři přírodní oceánská termální jezírka. Ta zatím ale nejsou ještě připravena na své návštěvníky, protože nebyla vydezinfikována.
Přesto jsou turisté z nového místa nadšení. Nejvíc je fascinuje krása nového černého písku. Určitě potěší, že ani výbuch sopky nemusí nutně znamenat jen samé zlo.
Na Havaji budou zakázané opalovací krémy. Zabíjí korálové útesy
Nádherný, ale drahý ráj
Havaj si zamiluje takřka každý, kdo ho pozná. Nádherné pláže, teplý oceán, úžasná příroda, hory, aktivní sopky, různé historické artefakty i pohoda. Pro nás ale poměrně daleko. Leží přes 4000 kilometrů od západního pobřeží USA a takřka 6000 kilometrů od Japonska.
Najdeme ho těsně pod obratníkem Raka, ale jejich klima je tropické s málo proměnlivým počasím během roku. Po celý rok je na pobřeží kolem třiceti stupňů. Když se ale vydáte do vyšších poloh, klidně uvidíte i sníh. Ve středních polohách se pak teploty pohybují kolem 22 stupňů Celsia.
Přestože je najdeme těsně pod obratníkem Raka, jejich klima je tropické. Počasí se během roku výrazně nemění. Na pobřeží je přes den celý rok okolo třiceti. Ve vyšších polohách je však klima odlišné, třeba na nejvyšší hoře Mauna Kea leží v zimě sníh. Ve středních polohách pak panuje trvalé
Na jednom z havajských ostrovů, který se jmenuje Havaj, ale říká se mu Big Island (a o tomto ostrově je také po celou dobu v článku řeč), se dá za jeden den objevit celý svět. Má korálové útesy, tropické pralesy, poušť, sopečné pláně, horské pastviny, jehličnaté lesy i vysokohorské pásmo. Turisté milují zdejší nádherné pláže s barevným pískem, krásná tropická údolí, obří želvy, které lze vidět na plážích i velryby v moři.