Menu
JenProCestovatele
USA

Na Havaji budou zakázané opalovací krémy. Zabíjí korálové útesy

Martina Mádlová

Martina Mádlová

9. 7. 2018

Za poslední tři roky zemřela jedna pětina světových korálových útesů a zvyšuje se povědomí o tom, že svůj díl na tom mají i opalovací krémy. Tedy prostředky, které obsahují oxybenzon a oktinoxát. Každý rok se do vody v oblasti korálových útesů dostane od 6000 do 14 000 tun opalovacího krému. Na Havaji se proto rozhodli proti dalšímu poškozování bojovat a chránit své jedinečné podvodní ekosystémy proti chemickým látkám, které je mohou zabít.

Havaj je oblast na korály velmi bohatá. Má v úmyslu stát se první zemí, kde budou zakázány opalovací krémy obsahující zmíněné látky. O nich vědci prohlašují, že ohrožují korálové útesy.

Pozor na to, čím se mažete

Podle zákona schváleného vládou v květnu má oxybenzon a aoktinoxát významné škodlivé dopady na mořské prostředí a na trvalé ekosystémy včetně korálových útesů, které chrání pobřeží Havaje. Chemické látky zabraňují rozvoji korálů, zvyšují jejich bělení, které je zapříčiněné stresem vyplývajícím ze změn v životním prostředí a poškozují DNA polypů.

V posledních letech vědci zdokumentovali vysokou úroveň korálového bělení. V průzkumu z roku 2017 zjistili vědci Národního úřadu pro oceán a atmosféru, že 56 % korálů je vyběleno.

Havajské barevné útesy nejsou jen lákadlem pro turisty, ale jsou i velmi důležité pro zdraví podvodních ekosystémů. Jedna čtvrtina druhů v oceánu závisí na útesů kvůli potravě i přístřeší.

Od 1. ledna 2021 tak dojde na ostrově ke změně legislativy a distribuce nepovolených opalovacích krémů bude nezákonná. V současné době je většina opalovacích přípravků nevyhovující.

Ničí opalovací krémy korály nebo ne?

Většina opalovacích krémů na trhu uvedené složky obsahuje. Některé společnosti tvrdí, prostřednictvím své obchodní asociace, že tento zákaz lidem znesnadní ochranu před slunečním zářením. Podle nich nejsou opalovací krémy ani zdaleka tak velkou hrozbou pro podvodní ekosystémy, jako jiné faktory. Zvýšená teplota oceánů v důsledku globálního oteplování představuje ten hlavní důvod, proč korálové útesy po celém světě umírají.

V normálních časech vytváří žijící korálové polypy symbiotický vztah se zooxanthellae, barevným typem řas, které syntetizují sluneční světlo a oxid uhličitý a vytvářejí živiny pro útes. Tato řasa dává korálům jejich fialové a zlaté barvy.

Uvedená symbióza funguje pouze v poměrně úzkém teplotním pásmu. Pokud se voda v útesu příliš zahřívá, metabolismus zooxanthellae začne být příliš aktivní a produkuje víc toxinů. Polypy se snaží řasy ze své tkáně vyloučit, a tak vzniká bílý vzhled korálů. V tomto okamžiku ztrácí korál klíčový zdroj potravy a stane se náchylnějším k smrtelným chorobám.

Také kysličník uhličitý, který se v čím dál větší míře objevuje v atmosféře, činí oceány mnohem kyselejší a korály citlivější.

Kde může být koupání nebezpečné? Na těchto plážích určitě

Korály ohrožuje i nadměrný výlov

Podle agentury pro ochranu životního prostředí USA jsou korálové útesy také neuvěřitelně ohroženy nadměrným výlovem a sklizní korálů. Pobřežní rozvoj a činnost lodí ohrožují jejich zdraví. Podle vědců zákaz nevyřeší další problémy: teplotní anomálie, nadměrný rybolov, znečištění pobřeží apod., ale každý krok směřující k ochraně korálů je správný.  V místech, kde je velká koncentrace turistů, mohou chemikálie obsažené v prostředcích chránících proti slunečnímu záření nadělat spoustu škod.

V roce 2015 nezisková laboratoř Haereticus Environmental Survey zkoumala pláž Trunk Bay v St. John, kde se denně pohybovalo od 2000 do 5000 návštěvníků. A zjistila, že během roku zde lidé vypotřebovali tisíce tun opalovacích prostředků.

Chystáte se do Ameriky? Podívejte se, jak si cestu co nejvíce usnadnit

Alternativa bezpečná pro útesy

Zatímco zmírňování akumulace skleníkových plynů v atmosféře je klíčem k zabránění dalšího oteplování oceánů, ochránci životního prostředí chtějí najít další způsoby, jak snížit riziko poškození korálových útesů, včetně omezení chemických látek proti slunečnímu záření.

Začne-li návrh zákona v roce 2021 na Havaji platit, nebudou moci lidé v destinaci používat oblíbené výrobky, které obsahují chemikálie škodlivé pro životní prostředí, pokud je jejich výrobci neupraví tak, aby složením odpovídaly novým normám.

Spotřebitelé, kteří chtějí svou kůži ochránit a zároveň neničit korály, musí hledat produkty s označením „neničí korálové útesy“, které jsou biologicky odbouratelné, obsahují minerální ochranu proti slunci (s oxidem zinečnatým a oxidem titaničitým) místo chemických blokátorů a bez nanočásti non-nano). Mezi zahraniční doporučené výrobky patří např. TropicSPort, Raw Elements či Thinksport SPF 50+ Sunscreen. I u nás se dají koupit bezpečné krémy, které splňují požadavky např. Butterbean.

Pokud chcete mít jistotu, můžete se také podívat na seznam známých látek znečišťujících životní prostředí, který sestavila Haereticus Environmental Laboratory:

  • jakékoliv nanočástice jako oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý,
  • oxybenzon,
  • octinoxát,
  • 4-methylbenzyliden kafr,
  • octokrylen,
  • para-aminobenzoová kyselina,
  • methylparaben,
  • ethylparaben,
  • propylparaben,
  • butylparaben,
  • benzylparaben,

Na Havaji jdou jistě správnou cestou, pokud se snaží ochránit vzácné korálové útesy. Pokud se chystáte tímto směrem na dovolenou nebo kamkoliv jinam, kde se tento vzácný ekosystém nachází, vybavte se již v předstihu a kupte si bezpečný opalovací přípravek.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Na Havaji budou zakázané opalovací krémy. Zabíjí korálové útesy