Výčet krás jižních Čech by nebyl úplný bez historického města Tábora na řece Lužnici. Památky v centru spolu s nespočtem dalších míst a kulturních akcí, kde strávit čas, přitáhnou do Tábora ročně mnoho turistů. Možná byste mezi ně měli patřit i vy.
Husitské město Tábor ‒ Historie sahá i dál do minulosti
Určitě z dějepisu víte, že husité založili Tábor. Zajímavostí je, že název města ve skutečnosti pochází z Bible a obecný český pojem tábor dle názoru většiny jazykovědců teprve vznikl z názvu tohoto města. V Knize Soudců stojí, že vojevůdce Barak byl věštkyní poslán na horu Thabor, tedy po česku vysloveno, Tábor. Strategie útoku z hory se mu vyplatila a jeho vojsko zvítězilo.
Husitští zakladatelé stvořili město, kde měl platit jen zákon Boží. Nějakou dobu se dařilo žít po způsobu komunistickém, za půl roku však bylo třeba rozdělit role a začít vybírat daně. Ráz města jak se patří Tábor získal až začátkem 16. století, kdy po konci husitských válek teprve vyrostlo mnoho budov včetně radnice.
Na místě města Tábora však prokazatelně existovalo četné osídlení už v dobách před Kristem a možná tam dokonce stálo i oppidum. Místo bylo obýváno také ve 13. století a tehdejší vládce Přemysl Otakar II. tam dokonce plánoval postavit hrad a dát vzniknout královskému městu. Plán se nenaplnil z důvodu královy smrti.
Městská památková rezervace Tábor: Jižní Čechy mají na co být hrdé
Jaké tedy nabízí město Tábor památky? Začněme u dominanty historického centra Tábora, staré radnice. Budova se řadí k nejvýznamnějším českým pozdně gotickým architektonickým dílům. Velký sál, taktéž zvaný palác, se pravděpodobně pyšní největší slávou i krásou. Je vyzdoben sochami Husa, Žižky, a Holého. V radničních sálech se dnes konají výstavy i jiné kulturní události.
Náměstí Jana Žižky je kromě radnice ozdobeno také Žižkovým pomníkem a renesanční kašnou. Kolem dokola můžete vidět umně postavené a vyzdobené měšťanské domy, povětšinou ve slohu pozdní gotiky, některé však i renesanční či s prvky baroka a jiných novějších stylů.
Stará část města byla obehnána hradbami, které jsou také dodnes k vidění. Husitské parkánové opevnění bylo svého času unikátním obranným systémem, jenž měl jen málokde obdoby. Na hradbách dosud stojí Soukenická a Žižkova bašta.
Bechyňská brána a věž Kotnov
Na jižním konci památkové zóny stojí pozůstatek přemyslovského hradu zvaného Kotnov. Jedná se o věž, ze které se můžete rozhlédnout po okolí. U věže uvidíte také jedinou dosud existující městskou bránu. Bechyňská brána vznikla před polovinou 15. století. Kotnovský hrad byl v 16. století přestavěn na pivovar, který fungoval až do roku 1981.
Muzea a atrakce města Tábora ‒ výlety na celý týden
Co se piva týče, v současné době existuje malý pivovar na Žižkově náměstí. Najdete tam také muzeum pivovarnictví, které, pokud jste fanouškem tohoto tradičního alkoholického nápoje, nebude od věci navštívit. Tábor disponuje hned několika muzei specializovanými na všechno možné.
Kromě pivovarnictví se také můžete dozvědět více o cukrářství, a to v Muzeu čokolády a marcipánu. Jak název nasvědčuje, čeká vás vzdělání se o původu a zpracování čokolády i o tom, jak se dělá a tvaruje marcipán. Součástí je dílna, kde si můžete cukrářské řemeslo vyzkoušet, a kinosál. V muzeu se dokonce pořádají přednášky a degustace.
Muzeum Lega nadchne děti
Muzeum Lega zaujme nejen vaši drobotinu. Vzniklo z jedné ne zrovna skromné soukromé sbírky a jedná se o unikátní místo, kde je k vidění mnoho modelů slavných budov, včetně táborských monumentů, a spousta dalšího. Exponátů jsou stovky a kromě nich muzeum také vypráví příběh oné kultovní stavebnice. Dokonce si můžete zakoupit některou ze vzácnějších typů stavebnice Lego.
Zajímavá je i prohlídka chodeb pod městem, která začíná u radnice města Tábora. Podzemí má na starost Husitské muzeum, stejně jako naučnou expozici o husitech na radnici a již zmiňovanou městskou památku Kotnov. V chodbách pod náměstím vás čeká půlkilometrová trasa s průvodcem, na které si budete moci prohlédnout historická sklepení a dozvíte se, jak byla využívána.
Housův mlýn v Táboře
Historii zábavnou formou zažijete v Housově mlýně. Toto místo je nejen muzeum ‒ můžete si zde osahat a vyzkoušet zbraně, dobové kostýmy a rytířské brnění nebo se s dětmi potrápit nad hlavolamy. Hrátky se zbraněmi jsou možné obzvláště o takzvaných husitských víkendech, to jest o víkendech během letních prázdnin.
Kultura v Táboře: Akce, na které se nezapomíná
Město Tábor je také známo jako věhlasné kulturní centrum. Tradiční událostí, kterou můžete stihnout i letos, je kupříkladu Táborský kulturní podzim, v jehož rámci bude Havelský trh, oslava Dne republiky, vernisáž výstavy Doteky času, memoriál 17. listopadu a na počátku adventu rozsvícení vánočního stromu. Před Vánoci Tábor čekají trhy a hudební večery.
Na jaře doplní atmosféru Tábora pivní slavnosti, kterých se účastní pivovary ze všech možných zemí. Nechybí ani návštěvnická soutěž a bohatý doprovodný program s hudbou a další zábavou. V červenci sem zavítají muzikanti v rámci Bohemia JazzFestu a na Čápově dvoře nedaleko od města se každoročně pořádá proslulý hudební festival Mighty Sounds.
Září se v Táboře nese na vlnách Táborských setkání, několikadenního středověkého festivalu. Sjíždí se sem tisíce lidí, aby si užili dobové jarmarky, středověkou hudbu a tanec, divadlo, šermířská vystoupení, ba dokonce i slavnostní průvod a rytířské turnaje.
V Táboře kultura zkrátka kvete. Akcí a událostí je tam mnoho, a není se čemu divit, protože stále je kam zajít. Město disponuje divadlem, třemi kiny, deseti galeriemi a dvěma hudebními kluby. Nechybí ani největší jihočeská ZOO.