Menu
JenProCestovatele
Výlety jižní Čechy

Město Borovany – Navštivte zoo, klášterní muzeum i rodiště Jana Žižky

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

2. 9. 2022

Borovany u Českých Budějovic jsou malé město – jen pár tisíc obyvatel a vesnická krajina. Nudit se tu však nebudete. Snoubí se tu totiž historické, přírodní i jiné atrakce. Můžete se nejen projít mezi rybníky ale také se vydat za zvířátky do zoo. Součástí Borovan je dnes i Trocnov, rodná ves jednoho z největších českých vojevůdců. Uvidíte tam Žižkův památník a rozrůstající se středověký skanzen.

Jakou mají Borovany historii?

Jak se vlastně zformovaly (a komu dříve patřily) Borovany? Město začala jakožto osada doložená už na začátku 12. století. Osídlení na místě existovalo už dříve, jak dokazují archeologické nálezy pohřebišť. Více exaktní historie je však ta psaná. Borovany ve svých raných staletích patřily rodů Vítkovců, správa však přecházela mezi nimi a jinými šlechtici.

Vesnice dnes připojené k Borovanům mají také svou historii. Většina z nich má nejstarší známý písemný doklad ze 14. století. Patřily různým drobných šlechtickým rodům. Působili zde také Rožmberkové. K Borovanům dnes patří i Trocnov, rodiště husitského vůdce Jana Žižky. Pozor však na názvy – celá osada se takto jmenuje až od minulého století. Trocnov byl původně název jediného dvora ve vsi zvané Záluží.

Tip na rodinný výlet do středověku: Výstava v Klášterech Český Krumlov ukazuje život našich předků

Dějiny borovanského kláštera

V 15. století přichází do Borovan boháč zvaný Petr z Lindy. Ten skoupil většinu katastru a později založil klášter. Motivací pro tento duchovní skutek byla tragická smrt jeho syna. Dalším majitelem vsi byl Vilém z Rožmberka. V 70. letech 16. století ji právě on oficiálně povýšil na městečko – ale také zrušil zdejší klášter. Byl to však možná rozumný krok. Instituce totiž byla zadlužená a mniši navíc vymřeli na mor.

Po Rožmbercích zde panovali Švamberkové, ale jen do konfiskace kvůli podpoře stavovského povstání. Třicetiletá válka město zpustošila tak, že zde po ní zůstali jen dva obyvatelé. Borovany se v 17. století staly císařským územím. Klášter se dočkal obnovy, stejně jako vlastně celé město. Z doby po tom se ví, že občané měli dlouho konflikty s klášterními probošty. Neobešlo se to dokonce bez násilí. Řád augustiniánů zde působil až do roku 1875, kdy Josef II. klášter zrušil.

Klášterní komplex vznikl u původního kostela. Přibyly budovy, dnes nesoucí převážně barokní rysy. Již totiž víme, že městečko postihly nemalé škody, které bylo třeba radikálně napravit. A jak tomu bývá, opravy doprovázely i úpravy a rozšíření dle tehdejšího barokního trendu. Nejvíce se o rozvoj kláštera zasloužil probošt Augustin Dubenský. Dal postavit novou prelaturu, Škapulířovou kapli, novou kryptu a rekonstruovat kostel.

Dnešní stav zámku/kláštera v Borovanech – muzeum, knihy a borůvky

V roce 1787 objekt zrušeného kláštera koupil rod Schwarzenbergů. Kostel se ještě před tím stal běžným farním chrámem. Jan ze Schwarzenbergu si nechal upravit budovu prelatury a udělal si z ní zámek pro svou rodinu. Rod jej měl prodat v roce 1920 kvůli pozemkové reformě, ale bránilo tomu nedokončené vystěhování kanceláří, dalších zdejších podniků i obyvatel. Objekt roku 1938 odkoupila obec a do roku 1997 v něm byla základní škola.

Dnes je v budově zámku v Borovanech celá řada dalších institucí. Velice důležité je samozřejmě informační centrum a knihovna. V klášterním muzeu si můžete prohlédnout památky z doby kláštera včetně soch a církevních oděvů mnichů. K budově také patří kinosál, výstavní síň a spousta dalších prostor zásadních pro místní kulturu. Největší srdcovkou z akcí je v Borovanech Borůvkobraní s koncerty, divadlem, jarmarkem a hlavně aktivitami souvisejícími s borůvkami.

Venkovní pozemky kláštera jsou významným místem relaxace občanů Borovan. Borůvková zahrada vám kromě laviček na čtení poskytne i informační tabule s tipy na pěstování borůvek. V parku roste osm odrůd kanadských borůvek, jejichž sazenice si tu můžete i koupit. Na východní straně se pak nachází Zahrada květů zdobená květinami.

Církevní památky v Borovanech – kostel, kaple, sochy a kříže

Mnichy už tu sice nepotkáte, ale náboženských památek uvidíte celou řadu. Kostel Navštívení Panny Marie, původně pozdně gotický, má dnes převážně barokní vzhled. Zajímavostí je, že v inventáři kostela jsou dvě velmi staré sochy z 15. století. Vedle kostela stojí mnohem mladší Škapulířová kaple zasvěcená Panně Marii Karmelské.

Různé sochy, boží muka a menší kapličky najdete roztroušené po celém katastru Borovan. Moc pěkná je například kaple v Třebči či žlutá výklenková kaple na Borovanském vrchu. Ta je ostatně po cestě, chcete-li si udělat procházku lesem spojenou s návštěvou zoologické zahrady. Zoo Dvorec leží necelých 4,5 km od centra, vezmete-li to pěšky po červené turistické značce.

Nejjižnější česká zoo nadchne nejen milovníky hadů

Zoologická zahrada v Borovanech-Dvorci vznikla poměrně nedávno. Majitel měl už předtím zkušenosti s chovem všelijakého zvířectva, a tak si v roce 2005 pořídil pozemek k založení zoo. Ta se za necelých 20 let rozrostla tak, že v současnosti chová přes 200 živočišných druhů. Najdete tu převážně africká zvířata, z nichž nejdelší tradici má chov lvů.

Můžete se těšit na ženetky, zebry, želvy, hrochy i hyeny. Z ostatních kontinentů pochází například zdejší bílí tygři, papoušci, tapíři, primáti a další.

Nejjižnější lokace na území ČR není jediným nej této pozoruhodné sbírky zvířat v Borovanech. Zoo je také v současnosti majitelem největší sbírky kober v Evropě. Jedná se o více než dvacet druhů žijících v pavilonu Venomous.

Město Tábor: Sídlo husitů, pestré kultury i největší jihočeské ZOO

Safari Resort Borovany: Bizoni, jaci, i jeleni ve volném výběhu

Komu těch zvířat nestačilo, může také navštívit v Borovanech safari park. Ten se nachází v Hluboké. Živočichů je tu sice méně druhů, zato se však můžete projet po jejich výběhu a vidět je volně pobíhat.

Zúčastníte-li se safari jízdy, můžete v oboře zahlédnout stáda dvou druhů jelenů, muflonů, daňků i divokých prasat. Safari park však má v inventáři i více cizokrajná zvířata. Těmi jsou velbloudi, lamy, jaci, a dokonce i američtí bizoni! Ve stájích si také můžete prohlédnout koně, morčata, králíky a další faremní faunu. Součástí podniku je také ubytování a bistro využívající hlavně regionální suroviny.

Trocnov u Borovan: Žižkův památník a archeoskanzen

Nyní k tomu Janu Žižkovi. Borovany jsou turistickým cílem i kvůli tomu, že u nich leží Trocnov, kde se tento slavný husita narodil. Řekli jsme si už dříve, že Trocnov byl původně název jediného dvora. Proto máme relativně přesnou představu o místě Žižkova narození. Místo leží u rybníků Horní a Dolní Trocnov a dnes se mu říká Žižkův dvorec.

Podle jedné pověsti je ono místo narození ještě přesněji určeno jedním dubem opodál. Tento strom, pod kterým měl být vojevůdce zrozen, církev roku 1700 nechala pokácet. Dnes na jeho místě stojí symbolický pomník, (nejen) k němuž vás zavede naučná stezka Milníky husitství.

Turisticky zajímavější je však budova Žižkova památníku hned u Žižkova dvorce. Jihočeské muzeum v ní ukazuje stálou expozici věnovanou životu Jana Žižky. Součástí jsou i interaktivní prvky.

Za trocnovskými rybníky v současnosti vzniká Archeoskanzen Trocnov. Ten by měl být dokončen v roce 2024. Jedná se o napodobeninu typické české středověké vesnice, jež je součástí Památníku Jana Žižky.

Příroda v Borovanech – biotopy chráněné zákonem jen obejděte!

Ke koupání využívají obyvatelé Borovany Laznu, což je přírodní koupaliště. Najdete tu můstky, skluzavku, houpačky, to vše bez chloru a nechybí ani občerstvení. Nemusí vás proto mrzet, že okolní rybníky se pro tento účel vůbec nehodí. Procházka kolem nich vás aspoň o to více zrelaxuje.

Kolem Borovan se nachází nejen spousta rybníků, ale také lesy a nivy. Některé jsou velmi významné a chráněné. Největší z nich je Národní přírodní rezervace Brouskův mlýn – niva řeky Stropnice. Přestože tu nesmíte sejít ze značené cesty, máte aspoň malou šanci zahlédnout chřástala, vydru nebo některou z místních vzácných rostlin.

Přírodní park Česká Kanada nabízí nedotknutou přírodu i oblíbenou zříceninu

Kam dále z Borovan? Tipy na výlety v okolí

Poté, co prozkoumáte Borovany, cyklostezka či silnice vás může zavést k dalším zajímavým destinacím. Uvedeme si pár příkladů:

  • muzeum historických vozidel v Jílovicích
  • skály Kamenné jeviště a zbytky tvrze v Hrádku
  • skanzen Buškův hamr
  • muzeum loutek Ledenice
  • zřícenina Žumberk
  • letecké muzeum Hrdlořezy
  • zámek Nové Hrady
  • Terčino údolí

Existují dva Žumberky a dvoje Nové Hrady. Jak si je nesplést a který Žumberk navštívít raději?

Zdroje:

Mapy.cz, Město Borovany, Borovansko.cz, Zoo Dvorec, Safari Resort, Muzeum ČB, Wikipedia

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Město Borovany – Navštivte zoo, klášterní muzeum i rodiště Jana Žižky