Manhattan – lesk mrakodrapů, esence bohémských čtvrtí a největší muzeum na kontinentu
Petr Gorás
27. 1. 2022
Manhattan je jednou z pěti oblastí New York City. Ačkoli není největší, je rozhodně tou nejvíce ikonickou. Pokud se pokusíte vybavit jakýkoli symbol New Yorku, pravděpodobně se nachází právě zde – nejslavnější mrakodrapy, křižovatka Times Square, Broadway, Wall Street, Central Park a v podstatě k Manhattanu patří i Socha svobody.
Jak Manhattan přišel ke svému názvu
Manhattan se stal natolik velkým symbolem New Yorku i celých Spojených států, že už si jej dnes jen těžko představíme bez všech těch mrakodrapů, zářivých světel a slavných čtvrtí. Přesto si Manhattan alespoň ve svém názvu zachovává svou minulost, kdy to byl zalesněný ostrov obydlený původními Američany. Pojmenování pochází z řeči kmene Lenape a znamená místo, ve kterém se dá sehnat dřevo na výrobu luků – manaháhtaan.
Již na začátku 17. století pak místo obsadili Holanďané, kteří zde založili Nový Amsterdam. Dalších 50 let se pak o ostrov přeli s Angličany, až dokud nepřipadl nadobro jim. Následně Manhattan rostl jako samostatné město, až dokud se na sklonku 19. století nestal součástí New York City. V té době už na ostrově rostly první mrakodrapy.
Vyhlídky na Manhattanu
V celém New Yorku stojí celkem tři stovky mrakodrapů vysokých alespoň 150 metrů. Nejvíce jich je právě na Manhattanu, kde je pro ně vhodné skalní podloží. A byla by rozhodně škoda, kdybyste nemohli alespoň některou z těch závratných výšek navštívit. Mezi nejoblíbenější vyhlídky patří Top of the Rock na vrcholu mrakodrapu 30 Rockefeller Plaza postaveném ve 30. letech ve stylu Art Deco. Z výšky 259 metrů pod sebou uvidíte nejen nádherné panorama Manhattanu, ale máte odsud i skvělý výhled na slavný Empire State Building. I ten má veřejně přístupnou vyhlídku.
Pokud chcete navštívit nejvyšší vyhlídku vůbec, pak vás bude zajímat One Wolrd Observatory ve výšce 381 metrů. U všech mrakodrapů se však připravte na to, že vás lístek k obloze bude stát v přepočtu kolem tisícovky. A také na to, že nejvíc zájemců se chce na vyhlídky samozřejmě dostat k večeru na západ slunce. Bez předchozího bookingu to tak v tyto pozdní hodiny ani nezkoušejte.
Čtvrti bohémství a umění – Greenwich Village, SoHo, Harlem
Pokud je vám všechen ten lesk a americká opulentnost mrakodrapů proti srsti, možná vás zaujmou čtvrti plné umění a kultury. Většinou jde o čtvrti, které byly svého času chudé a poněkud vyloučené od zbytku města – díky tomu ale poskytovaly zázemí všemožným umělcům, kteří se snažili prosadit. Dnes už sice vlivem gentrifikace mají o něco lepší pověst a exkluzivitu, své kouzlo si ale zachovaly. Čtvrť SoHo proslula jako domov výtvarných umělců a malých galerií, Harlem zase jako kolébka jazzu.
A pak je tu především Greenwich village. Historicky je to čtvrť plná klubů a kabaretů, která hostila nespočet světoznámých spisovatelů, básníků, hudebníků a umělců. Před válkou tu vystupovala ta největší jména jazzové historie od Elly Fitzgerald po Charlieho Parkera. V padesátkách zde v podstatě vznikla subkultura beatniků a tato čtvrť tvoří časté pozadí jejich děl. O deset let později se zde zase rozhořely Stonewallské nepokoje, které byly nejzásadnější událostí v dějinách LGBTQ+ vůbec.
Co si tam ale počít v dnešní době? Na jednu stranu můžete jít ve stopách historie – dodnes můžete navštívit onu slavnou Stonewallskou hospodu, rezidenci Edgara Allana Poe, nebo si třeba vybrat jednu z mnoha prohlídek. Anebo můžete žít přítomností a ve dne navštívit nádherný Washington Square Park s uvolněnou atmosférou pouličních umělců a v noci zase jeden z mnoha místních jazzových klubů. I když se tu budete jen tak bez cíle toulat po ulicích, dřív nebo později si vás určitě něco najde.
Metropolitan Museum of Art
Zkráceně se mu říká jen „the Met“ a jedná se o čtvrté největší muzeum na světě. Větší už je jen pařížský Louvre a dvě národní muzea v Rusku a Číně. Od svého založení roku 1870 se jeho sbírka rozrostla na dva miliony uměleckých a historických děl. Nachází se zde doslova cokoliv ze všech koutů světa a ze všech dob. V egyptské výstavě se například nachází 800 tunový chrám z Denduru (Temple of Dendur), který byl kámen po kameni převezen a znovu postaven ve speciální hale. V jiné hale si zase můžete prohlédnout mramorové sochy z řecké a římské éry. Jedno celé křídlo muzea je například věnováno starým evropským mistrům a impresionistům, Americké křídlo zase skýtá největší sbírku amerického umění na světě. A samozřejmě se tu střídá i mnoho dočasných výstav. Jeden den je rozhodně málo na to, abyste všechno dokázali vstřebat.
Zajímavostí je, že obyvatelé New Yorku a studenti tamějších univerzit mohou za vstup zaplatit kolik chtějí. I kdyby to měl být jen čtvrťák. Jako cizince vás ale lístek vyjde na 25$ (500 Kč), studenty pak polovina. Ale pozor! Momentálně platí, že vás dovnitř nepustí bez dokončeného očkování proti koronaviru.
zdroje: britannica.com, greenwichvillage.nyc, metmuseum.org