Slavná Machu Picchu je turistickým cílem pro milióny návštěvníků ročně. Dosud ale byla zapovězena pro ty, kdo se k ní nemohou dostat po svých vlastních nohou. Díky aktivitě jedné cestovní kanceláře už ale nebudou omezeni ani lidé na vozíčku. Konečně mohou vidět nádhernou památku na vlastní oči.
Bezbariérový přístup není samozřejmostí. To dobře ví i vozíčkáři v mnoha našich městech natož pak na místě, jako je Machu Picchu, kde je cesta docela náročná i pro člověka bez omezení. Zde ale platí staré známé, když se chce, tak to jde. A cestovní kancelář Wheel the World chtěla a jen díky ní nyní mají lidé na vozíku možnost vidět jedinečnou památku.
I handicapovaní lidé chtějí cestovat
Zmiňovanou cestovní kancelář založili dva dlouholetí přátelé Alvaro Silberstein a Camilo Navarro. Přitom sám Alvaro je taktéž upoutaný na invalidní vozík, protože měl v osmnácti letech těžkou autonehodu. Oba muži pochází s Chile, ale přestěhovali se do USA, aby zde mohli studovat obchod na UC Berkeley. Současně se snaží rozšiřovat své aktivity v cestování a zprostředkovávat výlety po Latinské Americe, Mexiku a nyní i v Peru. Je to první cestovní kancelář, která chce podnikat cesty po památkách zapsaných v UNESCO pro lidi na invalidním vozíku.
Nyní se tedy zaměřili na Machu Picchu. Než ovšem došlo k realizaci nápadu, bylo nutné připravit plán a vymyslet, jak by se něco takového vůbec dalo realizovat. Jednou z překážek byla i vysoká cena za speciální invalidní vozík, který se dokáže dostat i přes náročnější cesty.
Společnost Wheel the World spolupracuje s partnery, kteří mohou invalidní vozíky darovat a nechat je v regionu k využití pro ostatní, což návštěvníkům ušetří spoustu peněz. Samotný invalidní vozík je navržen jen s jedním kolečkem a dvěma dlouhými holemi na přenášení. Je to směs oceli a hliníku, takže není vozík není těžký.
Peruánská kuchyně: Specialní jídla, která musíte ochutnat v Peru
Na Machu Picchu na vozíku ale s asistentem
Jedinou nevýhodou skvělého nápadu je to, že speciální vozík nemůže ovládat člověk, který na něm sedí, ale musí mít s sebou někoho, kdo mu bude pomáhat. Vůbec to ale nevadí. Tito lidé stejně málokdy cestují sami a za to, že se jim otevře cesta do míst, kam dříve nemohli, to jistě stojí.
Společnost nabízí cestovatelům kompletní služby zahrnující přepravu z místa ubytování na Machu Picchu i zpět v doprovodu asistenta. Ceny začínají na 990 dolarech za osobu. Zájemci se mohou podívat i na incké ruiny s prohlídkou Cuzca. Je to čtyřdenní výlet a stojí 1490 dolarů na osobu i s ubytováním.
Na Machu Picchu se stále něco děje. Nedávno tam byla zavedena povinnost kupovat si vstupenky na konkrétní časové bloky a lidé také mají limitovanou délku pobytu, po kterou mohou na slavné památce být. Také cena vstupného vzrostla.
Cestovní kancelář Wheel the World má velké plány
Cestovní kancelář tímto krokem rozhodně nekončí. Dle svých slov mají často telefony z národních parků s žádostí o prozkoumání místa s ohledem na handicapované osoby. Ne vždy je to ale možné ať už kvůli erozi nebo starověkým stavbám. Nelze na všech místech ihned postavit rampu pro invalidní vozík a někde je to dokonce úplně nemožné.
https://www.instagram.com/p/Bqn2gAvhgjJ/