Když jde o pláže, turistické bedekry většinou uvádějí dvě informace, která je nejhezčí a která nejdelší. Na Phuketu splňuje obě kritéria Mai Khao Beach.
Od letiště co by kamenem dohodil
Mai Khao Beach nebo také Airport či Sanambin (thajské slovo pro letiště) Beach získala svůj název ze zjevných důvodů. Díky její strategické poloze můžete zblízka pozorovat přistávající letadla, aniž by vás rušil hluk motorů. Nachází se zhruba 11 kilometrů na severozápad od letiště na Phuketu a cesta sem tuk-tukem nebo taxíkem trvá zhruba 20 minut. Záleží na tom, jestli chcete jet přímo do stanu, bungalovu či hotelu. Na Mai Khao Plaza, náměstíčko, které tvoří centrum miniaturní vesničky. Mai Khao Beach je součástí národního parku. Je proto určena především pro cestovatele a turisty, kteří vyhledávají klid a netouží po čilém nočním životě a bohaté nabídce obchodů, restaurací, trhů a volnočasového vyžití.
Cesta z letiště na Mai Khao Beach
Z letiště je možné se dostat několika způsoby:
- V současnosti už mnoho ubytovacích zařízení nabízí zadarmo nebo za mírný poplatek transfer z letiště. Pokud tuto možnost máte, je to asi nejlepší varianta. Po dlouhé cestě, frontách u imigrační kontroly a změně klimatu oceníte, když na vás bude u východu z letiště čekat řidič s vaším jménem na ceduli.
- Pokud se chystáte cestovat na Mai Khao Beach a po Phuketu po vlastní ose, můžete si už na letišti zapůjčit moped nebo auto. Tato varianta se obvykle příliš nedoporučuje, protože tu bývají standardně vyšší ceny. Pokud ale věříte svým schopnostem usmlouvat cenu, nezapomeňte si přibalit mezinárodní řidičský průkaz (na motorku jej většinou nepožadují) a ujistěte se, že u auta cena zahrnuje pojištění. Za motorku zaplatíte mezi 200 – 300 bátů (THB) a za auto podle typu 1000 – 2000 THB. Z letiště vyjedete na silnici 402 směr sever a sledujte směrovky na Turtle Village, které vás dovedou kolem Mai Khao Plaza podél hotelových resortů až k pláži.
- Nejběžnější způsob, jak se kamkoli po ostrově dopravit, je vzít si taxi nebo tuk-tuk. Nesedněte na lep nabídkám přímo před letištěm. Když popojdete pár metrů od budovy, narazíte na stanoviště s nápisem „taxi meter“, odkud se povezete za mnohem lepší ceny. A jako vždy platí pravidlo smlouvat, smlouvat, smlouvat. Taxi z letiště by určitě nemělo stát víc než 350 THB.
Bydlení
Mai Khao Beach nabízí celou škálu možností, jak se ubytovat, záleží jen na vašich preferencích a finančních možnostech. Na pláži a v přilehlém parku je dovoleno kempovat a na některých místech si lze pronajmout stan. Backpackeři se mohou ubytovat v levných bambusových chatkách nebo bungalovech. V Mai Khao najdete hotely nejrůznějších cenových kategorií až po nejluxusnější rezorty vyhlášených jmen. Než si vyberete, kam složíte hlavu, raději si udělejte menší průzkum. Ubytovací zařízení totiž s velkou oblibou dávají na své stránky přehnaně idylické fotky a přikrášlené popisky, které leckdy bývají nepravdivé. Stoprocentně také platí, že zařídit si ubytování až na místě, zvláště v lacinějších variantách ubytování, vyjde výrazně levněji a cenu můžete ještě usmlouvat. Pokud nebydlíte v hermetické uzavřené místnosti, moskytiéra kolem postele je nezbytná. Kromě tradičních booking portálů vyzkoušejte také servery Agoda a Hostelworld, které mívají lepší ceny.
Jídlo a pití
Mai Khao Beach je oproti zbytku Thajska včetně Phuketu poměrně drahá. Každý hotelový resort má svou restauraci, kde najdete evropskou, americkou i asijskou kuchyni. Za vyzkoušení rozhodně stojí místní pouliční stánky a restaurace s nejrůznějším lokálním jídlem, včetně čerstvých mořských ryb a plodů. Ty bývají často vystavené na regálech s ledem nebo živé přímo v akváriu na ulici. Typickou smaženou rýži nebo pad thai pořídíte v základní verzi zhruba za 80 THB, což je přibližně o 20 až 30 bátů víc než jinde.
To samé platí i pro vyhlášená ovocná smoothie a koktejly, které vám připraví z čerstvého ovoce přímo před vašima očima. Milovníci piva si zde přijdou na své, protože thajské pivo Chang, které prodávají na každém rohu, se vyrovná nejedné české „desítce“. Zato ti, kdo dávají přednost vínu, budou zklamaní. Nejlevnější lahev stojí kolem 300 – 500 THB a za skleničku v restauraci zaplatíte v přepočtu přibližně 100 korun. Příjemnou alternativou jsou míchané alkoholické i nealkoholické koktejly a kokosová voda přímo z mladého kokosu. Zatímco varování z dřívějších let, že konzumovat v Thajsku nápoje s ledem se nevyplácí, už dnes neplatí, kupování balené vody je stále nutnost.
Nákupy
Pro běžné potraviny se vyplatí chodit na trh, kde dostanete zaručeně čerstvé produkty a v evropské terminologii i BIO. Téměř vše, o čem vám budou místní prodejci tvrdit, že není pálivé, bude s velkou pravděpodobností pálit jako čert. Na druhou stranu pálivost tu má jiné rozměry než v Evropě. Chuť totiž nepřebíjí, ale zdůrazňuje. Ostatní nákupy pořizujte raději ve větších „marketech“ na hlavních silnicích, místní obchůdky mohou mít až dvojnásobné ceny oproti standardu.
Co dělat na Mai Khao Beach
Jak už bylo řečeno, Mai Khao Beach není určena těm, kdo vyhledávají čilý ruch. Nejbližší pláž, kde najdete mnoho barů, obchodů a dalších možností, jak se zabavit, je Patong Beach vzdálená asi hodinu cesty na jih. Mai Khao Beach ocení ti, kdo chtějí klid, relaxování a dlouhé procházky po pláži nebo v národním parku. Mimo hlavní turistickou sezónu (květen až září) není moře úplně vhodné ke koupání kvůli silným proudům a velkým vlnám. V době, kdy Thajsko navštěvuje nejvíce turistů, tedy mezi listopadem a dubnem, je na Mai Khao Beach moře klidné a bezpečné.
Mai Khao Beach je oproti ostatním plážím zatím relativně nedotknutá bujícím turistickým ruchem a tak zde najdete velmi čisté pláže s minimem lidí. Zdá se, že do budoucna by mohla zůstat stejně nedotčená.Je totiž součástí národního parku Sirinat a urbanistický rozvoj probíhá spíše na jižní polovině ostrova. Pokud přilétáte do Thajska přímo na Phuket, je Mai Kho Beach ideální aklimatizační mezistanicí na pár dní, za kterou si stojí za to připlatit.