Zámek Lysice se nachází v Lysicích v okresu Blansko na jižní Moravě. Zajímavostí je, že se na něm natáčela čtvrtá epizoda populárního televizního seriálu Četnické humoresky. Pokud si chcete zámek prohlédnout a podívat se také po okolí Blanska, udělejte si výlet za poznáním krás Jihomoravského kraje. Na co všechno se můžete těšit?
Zámek Lysice a jeho historie
Už od 14. století patřil zámek pánům z Kunštátu. Dále následovali Pernštejnové, Černčičtí, Březničtí a další. Od 17. století to pak byli například Serényiové nebo Dubští, kteří zámek vlastnili až do roku 1945. Současný zámek nese barokní podobu z 18. století, na které se podílel významný brněnský stavitel Mořic Grimm. Mezi nejznámější majitele zámku patřila
významná rakouská spisovatelka Marie Ebner von Eschenbach z rodu Dubských (1830 – 1916), která byla také nominována na Nobelovu cenu za literaturu a je srovnávána s naší Boženou Němcovou.
Posledním majitelem zámku byl Albrecht Dubský, kterému byl po 2. světové válce zámek zabaven, a o něco později zpřístupněn veřejnosti. V 60. letech 20. století zámek ještě prošel rozsáhlými rekonstrukcemi a od roku 2002 je Národní kulturní památkou.
Zámecká zahrada a vzácná fíkovna
Na zámku se nachází také vzácná fíkovna z 18. století, kterou jinde u nás nenajdete. Nechali ji vybudovat Dubští a pěstovali si v ní fíky. K zámku náleží i obora, krásná zahrada, oranžerie a přilehlé zahradnictví z 19. století. To se ostatně hodí pro pořádání svatebních obřadů, o které není na zámku v Lysicích nouze. Zámecký park se 120 metrů dlouhou kolonádou je volně přístupný bez průvodce v otevírací době zámku, oranžerii a skleníky si turisté mohou prohlédnout pouze s průvodcem v letních měsících. Obora založená v 17. století je přístupná celoročně.
Přímo v zámku můžete navštívit pokoje posledního majitele zámku Albrechta Dubského, hostinské pokoje a reprezentační místnosti, knihovnu Marie von Ebner Eschenbach, dámské salóny, orientální salón a také zbrojnice a střelnice.
Žena tří staletí
Pod názvem Žena tří staletí najdete v Lysicích stálou expozici věnovanou rakouské spisovatelce, hraběnce Marii von Ebner-Eschenbach. Prohlédnout si můžete její soupravu psacích per, portréty i fotografie a další vyobrazení její vídeňské pracovny nebo jejího rodiště i místa posledního odpočinku – zámku ve Zdislavicích u Kroměříže. Významná autorka se věnovala venkovské próze a chudým lidem, ve své tvorbě často narážela na národnostní a politické poměry. Byla vzdělanou ženou, která se zajímala o fyziku a mechaniku, vyučila se hodinářskému řemeslu a celý život sbírala nejrůznější hodiny a hodinky.
Zámek a zahrady v Kroměříži: Nejcennější památka Zlínského kraje láka statisíce!
Zřícenina hradu Rychvald u Lysic
Necelé dva kilometry od Lysic je zřícenina hradu Rychvald, která určitě také stojí za návštěvu. K Rychvaldu se dostanete směrem z lysické zámecké obory. Rychvald nechali ve 14. století postavit pánové z Kunštátu. Hrad byl později zbourán a rychle znovu obnoven, aby se stal součástí lysického panství. K jeho zániku došlo nejspíše někdy v 15. století. Ve 20. století byl na rychvaldské zřícenině proveden archeologický výzkum, který objevil dvoje železné dveře, jež se staly součástí sklepení zámku v Lysicích.
V Lysicích určitě stojí za povšimnutí také krásný kostel svatého Petra a Pavla, který patří k nejstarším kostelům v okolí.
Porčův mlýn v Býkovicích
V Býkovicích kousek od Lysic se nachází Porčův mlýn, kde si můžete nejen prohlédnout mlýnské kolo a zkusit si umlít mouku, ale také se ubytovat ve stylových pokojích a dobře se najíst v Krčmě nebo v restauraci U Tří volů. Místo pro výlet jako stvořené a myslí se i na rybáře, pro který je připraven program.
Zámek Rájec nad Svitavou. Ojedinělý stavební sloh, kamélie a pozoruhodná knihovna
Výlety v okolí Lysic
Mezi další turisticky oblíbená místa v nedalekém okolí patří bezesporu Moravský kras, hrad Pernštejn a zámky Kunštát nebo Rájec nad Svitavou.
Zdroj: lysice.cz, oficiální stránky zámku Lysice, kudyznudy.cz