Litovel vlastní unikátní sbírku starých akordeonů a heligonek. Navštívit můžete i další muzea v okolí
Taťána Kročková
26. 11. 2023
V Olomouckém kraji nedaleko města Olomouce se nachází další hanácké město Litovel, které se těší velké popularitě. Pyšnit se může překrásným historickým jádrem a řekou Moravou, která protéká přímo pod radniční věží a náměstím. Proto se také městu říká Hanácké Benátky a také se v něm tradičně koná stejnojmenná akce. Jaká je historie města, které památky si můžete prohlédnout a na jaké výlety se vydat v okolí? Možností je totiž spousta.
Město Litovel zažilo spoustu příkoří
První písemná zmínka o městě pochází ze 13. století, kdy se v listinách kláštera Hradisko objevuje název Luthowl. Město založil panovník Přemysl Otakar II. a postupně tuto původní obec čekal rozvoj. V roce 1327 se postavily hradby a o dvacet let později město vstoupilo do spolku s dalšími významnými městy, a to Uničovem a samozřejmě i Olomoucí. Ochranu město nemělo nejlepší, Litovel přepadla husitská vojska, v 17. století zase město dobyli a pořádně zničili Švédové. Ale nebyla to jediná katastrofa v historii města. Nejen morová epidemie v 18. století, ale i později Covid-19, který uzavřel celé město. I ve 20. století došlo k velkým krizím města, například v roce 1997 to byly povodně, v roce 2004 zase tornádo.
Nejstarší most na Moravě a radnice s vyhlídkou
Památek a historických budov je v Litovli opravdu hodně. V roce 2014 archeologové odkryli na náměstí Přemysla Otakara nejstarší zachovalý funkční kamenný most na Moravě, který je dlouhý přes osm metrů a široký sedm metrů. Jeho stavba spadá přibližně do 14. až 15. století. Další památkou je radnice, která byla původně měšťanským domem, od 16. století pak byla přestavěna a sloužila jako radnice. K ní byla také přistavěna asi 70 metrů vysoká věž, která se stala nejvyšší městskou vyhlídkou nad řekou Moravou.
V Litovli najdete spoustu dalších historických domů a kostelů, například chrám svatého Marka na Náměstí Svobody, kostel svatého Jakuba a Filipa, kostel svatého Marka, kaple svatého Jiří a další kostely a kaple v přilehlých městských částech.
Muzeum harmonik a další cesty za poznáním
Kam zajít za zábavou i poznáním? Určitě stojí za to navštívit Muzeum Litovel, ve kterém najdete spoustu dlouhodobých i krátkodobých výstav. Zřízeno bylo v budově bývalé měšťanské střelnice z 18. století. Ze stálých expozic si lze prohlédnout Litovelská řemesla první poloviny 20. století, kde se mohou návštěvníci seznámit s profesemi kováře, ševce, sedláka, cukráře, pradleny, švadleny, řezbáře a dalších.
Dále je k dispozici expozice Od mechanického hracího strojku k modernímu gramofonu s možností poslechnout si různé staré skladby a nakonec si můžete prohlédnout expozici o zápasníku řecko-římských zápasů Gustavu Frištenském (1879–1957), který se přímo v Litovli narodil, procestoval celý svět a vybojoval velké množství zápasů.
Kromě toho se v Litovli nachází Muzeum harmonik, které patří mezi největší v Evropě. Najdete v něm přibližně 300 harmonik starých až 150 let. Navíc jsou samozřejmě všechny funkční a na některé si lze i zahrát. Jedná se o velmi cennou a unikátní sbírku akordeonů a heligonek pana Jiřího Sedláčka, který ji v roce 2021 daroval městu. Celá sbírka obsahuje nejrůznější typy harmonik z různých dob a od různých výrobců, a to jak českých, tak i zahraničních. Původně toto muzeum fungovalo přímo v domě pana Sedláčka a krátce po svém otevření získalo ocenění v prestižní soutěži Gloria Musealis v kategorii Muzejní počin roku 2012. Nově pak bylo muzeum přemístěno do jedné z městských budov.
Tipy na výlety v okolí
Kromě těchto muzeí určitě stojí za návštěvu Hanácký skanzen v Příkazích, který dokládá lidovou architekturu a to, jak zde na Hané kdysi lidé hospodařili. Nechybí ani místní tradiční akce, festivaly, jarmarky a koncerty, které si můžete do sytosti užít hlavně přes letní sezónu. Za návštěvu stojí i Lovecko-lesnické muzeum na zámku v Úsově, které představuje unikátní lovecké sbírky.
Zámek Úsov je významným centrem lesnictví. Nabízí unikátní lovecké sbírky
Nedaleko Litovle jsou i jeskyně, a to Mladečské jeskyně a Javořické jeskyně, které mohou být cílem pěkného výletu. A pokud máte rádi hrady a zámky, pak určitě musíte navštívit zámek Náměšť na Hané a hrad Bouzov. V neposlední řadě také nedaleká města Olomouc a Uničov, která mají rovněž co nabídnout.
Javoříčské jeskyně patří mezi nejkrásnější v České republice. Kdy je navštívit?
Zdroje: wikipedie, kudyznudy.cz, navylet.cz