Na zalesněném návrší přímo nad obcí Litice nad Orlicí nedaleko Žamberku stojí zřícenina hradu Litice, který patří mezi nejstarší hrady na Plzeňsku. Hrad má bohatou historii a je zajímavý třeba tím, že sloužil jako vězení pro Jindřicha z Lipé a další pány ve 14. století. V 15. století byl nedobytným hradem o jehož opravy se zasloužil panovník Jiří z Poděbrad, který se na tomto hradě možná i narodil. Co dnes turistům Litice nabízí a jaká místa v okolí ještě stojí za vidění?
Historie hradu Litice
Původ hradu spadá do 13. století a založil jej pravděpodobně Půta z Potštejna. V roce 1309 byli na hradě vězněni zemští šlechtici Jindřich z Lipé, Jan z Vartenberka a Jan z Klingenberka, které zajal Peregrin Puš. Hrad střídal své majitele, ale ke konci 14. století připadl pánům z Kunštátu, v jejichž držení zůstal až do 15. století. V době husitských válek byl hrad obléhán vojskem slezských knížat, protože jeho majitel Viktorin sympatizoval s husity. Po Viktorinově smrti hrad zdědil jeho syn Jiří z Kunštátu a Poděbrad, budoucí král, který posléze válkou poškozený hrad opravil a rozšířil. Je také možné, že se významný panovník Jiří z Poděbrad přímo na hradě Litice narodil. Hrad se stal jeho hlavním sídlem a spekuluje se i o tom, že zde byly dočasně uloženy korunovační klenoty.
Po Jiříkově smrti však opět nastaly problémy, hrad střídal své majitele a nakonec připadl pánům z Pernštejna. Na hradě se už nebydlelo a chátral. V 16. století byl hrad Litice společně s městečkem a dalšími vesnicemi prodán Václavu Okrouhlickému staršímu z Kněnic, poté Mikuláši z Bubna. Ten si z Litic udělal své rodové sídlo a vystavěl i zámek v Doudlebech a v Žamberku. V 17. století už byl ale hrad takřka celý rozbořený a ponechaný svému osudu. V roce 1815 se vlastníkem stal John Parish. Parishové pak provedli nějaké opravy a pokusy o záchranu hradu. Větší rekonstrukce probíhala ve 30. letech 20. století.
Ve vlastnictví Parishů Litice zůstaly až do znárodnění, poté byl hrad spravován národními výbory, ale od 80. let byl pro veřejnost již uzavřen a probíhaly na něm různé archeologické výzkumy. Znovu otevřen byl od 90. let 20. století, kdy také proběhly práce zajišťující pevnost hradních stěn. Ale protože se opět nějaké zdivo zřítilo, byl hrad v letech 2015 a 2016 uzavřen.
Prohlídkové okruhy hradu Litice
Co je dnes na hradě k vidění? Hned za zachovalou vstupní bránou se nachází hradní jádro, Jižní palác, věž se čtvercovým půdorysem, v níž jsou zachovalé prostory bývalé kaple, ve vyšším patře je pak vyhlídka, a také Severní palác. V interiérech hradu jsou různé zajímavé expozice pojednávající a historii hradu. Prohlídkové okruhy zahrnují také výukový program pro děti o tom, jak se staví hrad a prohlídku hradu pro děti mateřských škol. V rytířském sále nebo na nádvoří se pak konají svatební obřady a na hradě přes sezonu samozřejmě i mnohé kulturní a společenské akce. Parkoviště se nachází asi půl kilometru pod hradem.
Tipy na výlety v okolí
V okolí Litic můžete navštívit také hrad Potštejn, zámek Doudleby nebo Muzeum řemesel v Letohradě. Samozřejmě také město Žamberk s mnoha památkami a vesničku Litice nad Orlicí s kapličkou, pěknou dřevěnou zvoničkou a loveckým zámečkem.
Zdroje: wikipedie, hrad-litice.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík