Malá středomořská země s velkou minulostí. Kvůli mnoho let trvající válce byl dlouho skrytý světu. Viděl mnoho národů a civilizací. Ze všech svých problémů ale vyšel Libanon silnější a pyšní se tím, že v nejedné anketě vyhrává ocenění pro nejlepší světovou destinaci. Proč byste si měli tuto zemi zamilovat a rozhodně ji navštívit?
To, co Libanonu udělalo největší jméno, je jeho slavná a bohatá historie. Ať už zmíníme dobu, kdy území patřilo k egyptské říši, k makedonské říši, arabské nebo jiné, každá kultura zde zanechala svůj otisk, hodnotná umělecká díla, úchvatné stavby a mnoho dalšího, pro co je Libanon čím dál více vyhledávanou turistickou destinací.
Baalbeka a Bejrút
Města Baalbeka a Bejrút patří k tomu nejlepšímu, co může Libanon nabídnout. První jmenované láká na terasy s mnoha zachovalými pozůstatky chrámů z počátku našeho letopočtu. Impozantní Venušin, Jupiterův nebo Bakchův chrám ukazuje, jak monumentální pradávné stavby byly.
Libanon v dějinách patřil k tradičním baštám křesťanství. Obdivovat zde ale můžete i pozůstatky římského stavitelství. Zdejší chrámové terasy se dostaly v polovině osmdesátých let na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Asi 85 kilometrů od Baalbeku se nachází Bejrút, hlavní město. Sem se kdysi vdala módní návrhářka Blanka Matragi, která si zde otevřela i módní salon. V době, kdy Francie spravovala Sýrii a Libanon, byl v Bejrútu vystavěn živý bulvár Avenue de Francesaise. Město ale své krásy ukazuje i jinak. V uznávaném průvodci po Blízkém a Středním východě byl v roce 2012 označen jako nejlepší město oblasti vhodné k návštěvě a časopis Lonely Planet jej jmenoval mezi deset nejživějších měst světa.
Pohostinní lidé
Libanonští lidé jsou odolní a velmi pohostinní. Rádi vás pozvou do svých domovů, i když vás vůbec neznají, a dokonce trvají na tom, že musíte zůstat na kávu. Neváhejte s nimi mluvit, když je navštívíte, protože se vám to v dobrém vrátí, až někde zabloudíte a budete potřebovat pomoc.
Místní obyvatelé jsou také velice poctiví a nemají ani problém s uznání toho, že jejich země je v rozvoji relativně pozadu. Dokáží sami sebe zkritizovat, ale zároveň jsou i hrdí na svou zem a nechybí jim dostatek sebevědomí. Zkuste si přečíst třeba Diktátora nebo román Rawi Hage. Hodně vám napoví.
Jejich čestnost jde ruku v ruce s humorem. Vtipy jsou dobrým a jistým způsobem, jak si místní obyvatele získat. Není příliš pravděpodobné, že byste našli tak hlasité a zábavné lidi jako tady.
Kam cestovat do Asie? 14 nejlevnějších destinací 2017
Rozmanitost
Libanon je domovem mnoha různých sekt a národností a navzdory historickému konfliktu, většina Libanonců věří v jejich schopnost žít v míru a přijetí jeden druhého. Lidé mají různé zájmy, od náboženských skupin až po ty, kteří se zabývají alternativní krásou. Všichni mají možnost svobodně vyjádřit svou identitu.
Bohatá historie a památky
Libanon je určitě místo s velmi bohatou historii. Oblast, která se stala Libanonem, byla obsazena mezi lety 300 a 800 před Kristem. Po staletí zemi okupovali různé národy a každý zde po sobě něco zanechal, další střípek historie. Nedávné archeologické nálezy ukazují, že země má stále mnoho historických pokladů, které čekají na své objevení. A mnoho úžasných míst už bylo objeveno. Zmínit můžeme třeba Byblos. Osídlení, které vzniklo před osmi, ale možná i deseti tisícovkami let. Podle historiku jde o nejstarší dochované město založené Féničany a mohlo by být dokonce ještě starší než samotná Troja.
Laos – cestování po opomíjeném klenotu jihovýchodní Asie
Jídlo
Když nic jiného, tak zdejší jídlo zná takřka každý. Už jste někdy ochutnali slavné pokrmy jako je tabbouleh, kefta nebo kebbeh. Pokud ne, zabalte kufry a přijeďte je ochutnat. Vyzkoušejte Abu Naim v Hamra Street nebo Mayrig Downtown. Zde můžete ochutnat některé z nejlepších jídel na světě.
Libanon a cedr
Ve spojitosti s Libanonem se mnoho lidem vybaví cedr. A když se podíváte na jeho vlajku, uvidíte ho zcela určitě, protože cedr na ní zaujímá výsadní postavení uprostřed s typicky rozložitými větvemi. Jeho netradiční vzhled láká dodnes. Ve své nejslavnější éře byl důležitý hlavně kvůli vývozu, protože dřevo z cedru se vyváželo do všech okolních říší. Dnes už po zemi tolik těchto posvátných stromů neroste, ale o to více mají ochránců. Existuje nejedna organizace, která se snaží cedry udržet v Libanonu ve velkém počtu. Hojné cedrové porosty najdete například v Bšaré, kde rostou dokonce i kusy přes dva tisíce let staré.
Ať už sem pojedete za památkami, dobrým jídlem, milými lidmi, příjemnou atmosférou nebo za módou, nikdy nebudete zklamaní, protože Libanon nabízí od všeho trochu.