Lemberk byl domovem svatořečené Zdislavy. Zemřela zde i tisícovka vojáků
Taťána Kročková
22. 6. 2023
V oblasti Podještědí na Liberecku se nachází moc pěkný zámek Lemberk, který určitě stojí za návštěvu. Původně to byl gotický hrad, který patřil dokonce mezi nejstarší hrady v Čechách. Jakou má toto místo historii a co všechno si mohou turisté prohlédnout?
Historie hradu Lemberk
Zámek Lemberk najdeme u Jablonného, asi tři kilometry od města na území Lvova. Nedaleko je i Bredovský letohrádek postavený v 17. století. Obě tyto stavby patří od roku 2002 mezi národní kulturní památky. Namísto dnešního zámku stál ale původně hrad, který byl založen již ve 13. století. Zaujmout turisty může především to, že je hrad spojován se jménem Zdislavy z Lemberka, která byla později prohlášena za svatou.
Hrad založil Havel z Lemberka, který pocházel z rodu Markvarticů. Založil i několik přilehlých osad. Hrad se původně jmenoval Löwenberg (Löwe = německy lev) a měl v erbu lva. Postupně bylo toto jméno počeštěno na Lemberk.
Co se týká Zdislavy, ta byla Havlovou manželkou. Roku 1907 byla blahoslavená papežem Piem X. a v roce 1995 prohlášena za svatou. Zdislava navzdory svému vysokému postavení osobně a obětavě pečovala o nemocné ve špitále, jež s manželem založila, a prokázala tak velkou oddanost Bohu a schopnost nezištně sloužit druhým. Byla ochránkyní chudých a opuštěných a léčitelkou nemocných. Zemřela předčasně v 33 letech. O jejích osudech pojednává například český film V erbu lvice.
Renesanční přestavba hradu na zámek
Hrad Lemberk byl v době husitských válek obsazen husity a později se na něm vystřídalo několik majitelů. Svůj další rozkvět zažil až za doby Jindřicha Berky z Dubé. V roce 1555 se hrad začal přestavovat na působivý renesanční zámek. Z původních zdí mnoho nezůstalo, přistavělo se zámecké křídlo, které bylo pak v 17. století ještě pány z Donína rozšířeno o horní patro.
Dominantou je Sál bajek s bohatě zdobeným kazetovým stropem s motivy známých bajek. V 17. století zámek vlastnili pánové z Bredy, kteří jej ještě upravovali v italském a holandském stylu. Později ještě přibyla kaple Seslání Ducha svatého, další zámecké křídlo a rytířský sál.
V 18. století koupil zámek hrabě Filip Josef Gallas. Ten jej pak odkázal svému synovci, Kristiánu Filipovi z Clamu, čímž vzniklo spojení obou rodů a sdružené jméno Clam-Gallasové. Ti vlastnili zámek až do roku 1930, zámek posléze zdědila jedna z dcer tohoto rodu, Gabriela, provdaná za prince Adolfa Auersperga. V roce 1945 byl však zámek vyvlastněn a připadl státu. Pro veřejnost byl otevřen v roce 1992.
Expozice a prohlídkové okruhy zámku Lemberk
Co je možné dnes na zámku vidět? Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů. Základní okruh umožňuje prohlídku hlavních reprezentativních místností zámku, Sál bajek a zámeckou kapli Seslání Ducha svatého.
Dále je možné prohlédnout si provozní prostory zámku skládající se z černé kuchyně, zbrojnice, správních místností a Zdislaviny světničky, která zde vznikla v 17. století jako památka na tuto budoucí světici. Na zámku nechybí ani expozice historických stylů a věž, na kterou lze samostatně vystoupat. Lemberk nabízí také prohlídku zámku na Velikonoce s dobovou výzdobou a připraveny jsou i speciální prohlídky a okruhy pro děti mateřských a základních škol.
Na zámku se konají samozřejmě i svatby, a to v zámecké kapli Seslání Ducha svatého, a koná se zde taktéž spousta sezónních akcí.
Sál bajek
V tomto sále byl v 18. století během sedmileté války zřízen polní lazaret, v němž pobývali ranění vojáci z bitvy u Hochkirku. V důsledku nedostatečné péče a nedostatku léků zde zemřela více než tisícovka zraněných mužů v otřesných podmínkách, kteří jsou pohřbeni nedaleko v lese na místě označeném dřevěným křížem. Z toho by Zdislava určitě radost neměla.
Bredovský letohrádek
Tento letohrádek nese jméno podle pánů Bredů, z nich právě Kryštof Rudolf Breda, nechal v 70. letech 17. století tento skvost vystavět. V zahradě byly umístěny kamenné fontány a 18 soch. Zahrada byla pak ještě na přelomu 18. a 19. století renovována a původní sochařská výzdoba byla nahrazena novými plastikami.
Od 19. století ale spíše letohrádek sloužil k hospodářským účelům a pěstovala se zde zelenina. Byly také vysázeny tisy. Velká obnova nastala ve 30. letech 20. století a byl upraven interiér letohrádku, který se tak stal sídlem správy rodu Clam-Gallasů.
Z dalších památek v okolí zámku si lze prohlédnout starou vodárenskou věž, vodárnu, kapli Nejsvětější trojice, Zdislavinu studánku, předzámčí nebo již zmiňovaný kříž v lese, který připomíná památku zemřelých vojáků.
Tipy na výlety v okolí zámku Lemberk
V okolí si můžete prohlédnout město Jablonné v Podještědí, které nabízí spoustu cenných historických památek. Za návštěvu stojí také rozhledna Hochwald stojící na hranicích s Německem a bazilika minor svatého Vavřince a svaté Zdislavy, kde je pohřbena Zdislava. V okolí Lemberka jsou i další hrady a zámky, například populární zámek Sychrov.
Filmy a pohádky natáčené na zámku Lemberk
Na zámku Lemberk byla natočena i spousta pohádek a filmů, například: Císařův pekař a Pekařův císař, Adolphe, O poklad Anežky české, Čert ví proč, Zvon Lukáš, David Copperfield, Tajemství staré bambitky, Poslední aristokratka a další.
Zdroje: wikipedie, zamek-lemberk.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík