Menu
JenProCestovatele
Výlety Královéhradecký kraj

Lázně Bělohrad v podkrkonoší nabízí výlety i rehabilitaci po covidu

Lázeňské město Bělohrad se nachází asi 16 km od města Jičína. Původně vzniklo z osady Nová Ves, která existovala již od 13. století. Podle kamenné tvrze, kterou tvořily bílé kameny a které se říkalo Bílý hrad, vznikl i pozdější název města Bělohrad. Pojďte se inspirovat, na jaké výlety se v okolí můžete vydat, a jakou léčbu lázně nabízí.

Historie města Bělohrad

Historie města Bělohradu se pojí se známými jmény jako Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic nebo Albrecht z Valdštejna, který panství získal v 17. století. Následující vlastník už nebyl tak oblíbený. Vilém Laboy pronásledoval protestanty a spousta místních obyvatel musela před tímto tyranem uprchnout. Za doby působení Valdštejnů v druhé polovině 17. století byl postaven kostel Všech svatých a kamenný hrad byl přestavěn na barokní zámek. Od roku 1722 je pak Bělohrad povýšen na městečko, které získalo i vlastní znak.

Za zakladatele dnešních lázní je považován Max Dormitzer, který v 19. století vlastnil některé části města Bělohradu. Rozvoj lázní nastal až za doby působení hraběnky Anny z Assenburgu, baronky z Kleistu. Ta založila areál Anenských lázní a lázeňský park Bažantnici. V roce 1901 zde byl navrtán Annamariánský pramen, z něhož lze pít arzeno-železitou kyselku. Budova lázní pak byla postavena v roce 1936, ale kromě lázní na nás v Bělohradu čeká spousta míst, která stojí za návštěvu.

Kam letos na dovolenou po ČR? Mariánské Lázně vás čekají!

Co si lze prohlédnout v městě Bělohrad

V prvé řadě je to zámeček, který však od roku 2018 prochází rozsáhlou rekonstrukcí, a proto není přístupný veřejnosti. V objektu má být i kavárna, restaurace a bydlení pro seniory. Za zámkem se nachází zámecký park s oranžerií, která slouží jako galerie a památník K. V. Raise. V zámeckém parku roste také památný Bělohradský buk. Navštívit můžete také Fričovo muzeum, které v letech 1904 – 1905 postavil Antonín Frič, dále rodný domek K. V. Raise, lesopark Bažantnici v lázeňském parku nebo se podívat na rybník Pardoubek, který kdysi sloužil i jako koupaliště.

Kostel svatého Petra a Pavla Byšičky

Kostel svatého Petra a Pavla Byšičky, Zdroj: Shutterstock

V okolí Bělohradu se nachází i několik přírodních památek a rezervací, například Hřídelecká hůra, Kamenná hůra, údolí Javorky nebo zaniklá vesnice s kostelem svatého Petra a Pavla, hřbitovem a křížovou cestou Byšičky. Údajně právě toto místo inspirovalo K. J. Erbena k napsání básně Svatební košile. Zaujmout vás může také Vojtíškova tiskárna, památný strom Erbenův dub nebo meteorologický sloup na náměstí K. V. Raise z roku 1907. Z výletů v okolí Bělohradu láká hrad Pecka nebo zříceniny hradů Kumburk a Bradlec či rozhledna Zvičina s Raisovou chatou.

Kostel svatého Petra a Pavla Byšičky

Zdroj: Shutterstock

Lázně Bělohrad a co nabízí

Lázně Bělohrad prosluly jako Anenské slatinné lázně hraběnky Anny z Assenburgu. Předností těchto lázní jsou sirnoželezitá slatina a rašelinná jezírka v místním lesoparku Bažantnice. Návštěvníky čeká i kolonáda se zahradou, hudební pavilon, Annamariánský pramen nebo lázeňský park s chodníčkem šesti smyslů. Lázně v minulosti navštívila celá řada známých osobností, například K. V. Rais, Eliška Krásnohorská a K. J. Erben, ale třeba i herec Oldřich Nový, který zde dokonce před nacisty ukrýval svou dceru Janu kvůli židovskému původu.

Lázně Bělohrad se zaměřují hlavně na léčbu potíží pohybového aparátu, ale i na léčbu neurologických, kožních a gynekologických onemocnění, nově také umožňují rekonvalescenci po prodělání onemocnění Covid-19. Lázně nabízí komplexní péči pacientům po ortopedických operacích, kteří mají kloubní náhrady, pacientům po úrazech, při diagnóze Bechtěrevova choroba, při revmatoidní artritidě, ženám po gynekologických operacích a také pacientům s postcovidovým syndromem.

Z léčebných procedur se využívají nejčastěji cvičení a rehabilitace, rašelinové koupele a slatinné zábaly, mnohé druhy terapií včetně psychoterapie. Lázeňský pobyt se většinou doporučuje absolvovat po dobu 4 týdnů.

Zdroje: portál kudyznudy.cz, wikipedie, oficiální stránky lázní Bělohrad, publikace Anenské slatinné lázně v Bělohradě, autor Václav Kudrnáč (1894)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lázně Bělohrad v podkrkonoší nabízí výlety i rehabilitaci po covidu