Laponsko = tundra jako stvořená na běžky. Kdy jet a na co se těšit?
Rhiana Horovská
25. 2. 2024
Na co se těšit v Laponsku? Dovolená v zemi sobů, kopců a jezer zaujme každého příznivce zimních sportů. Tamní arktickou přírodu však doporučujeme všem outdoorovým romantikům bez rozdílu. V létě vás čekají výšlapy skandinávskou zelení, táboření i rybaření. Na trhu je i mnoho různých aktivit, kde vám místní Sámové ukáží svůj tradiční způsob života.
Kde leží Laponsko, hlavní město a kultura
Na mapě pokrývá území Laponska sever Skandinávie i Finska a poloostrov Kola. Jedná se o kulturní oblast definovanou původním obyvatelstvem. Oficiálně se tedy nejedná o stát ani ucelený region, který by měl hlavní město. Místní obyvatelé však mají v každém státě kromě Ruska svůj parlament. Norský sídlí v Karasjoku, švédský v Kiruně a finský v Sajosu. Všechno jsou to drobná, ale ve svých regionech kulturně důležitá města.
Obyvatelé Laponska – Sámové, občas psáno „Saamové“ – jsou příbuzní Finů a Estonců. Mluví asi deseti různými jazyky patřícími do uralské rodiny: severní sámština má asi 20 000 mluvčích, některé jiné sámštiny už jsou na pokraji vymření. Laponsko se původně a správně nazývá Sápmi, výrazy „Laponsko“ a „Laponec“ pocházejí od Norů a Švédů. Ten druhý z výrazů je spíše hanlivý, první se v češtině používá bez zabarvení. Sámové zažili v historii mnoho útlaku od jihu včetně eugenických záměrů z germánské strany. Dnes je zachování jejich kultury oficiálně podporováno (jak kde, více či méně).
Stejně jako všude, ani v Laponsku obyvatelstvo nežije v primitivních podmínkách. Sámové nejsou nějací barbaři, na které bychom si ukazovali. Zároveň si však zachovali tolik tradic, že se často pokládají za jedinou domorodou kulturu Evropy. Polonomádské putování se svými stády sobů provozují dodnes a na své zvyky jsou hrdí. Určitě jste na obrázku viděli jejich kroje či slyšeli jejich procítěné joiky.
Jaký mráz čekat a kdy je v Laponsku polární záře?
Je lepší vydat se do Laponska v zimě, nebo počkat na teplejší počasí? Záleží na vašich preferencích. Polární den i noc mají své nevýhody, noc většinou výraznější. Místní mají přes zimu tendence jezdit na dovolenou za sluníčkem. Teploty jsou však mnohem přívětivější, než by jeden možná čekal.
Užijte si Laponsko na běžkách či lyžích! Místní se přes závěje pohybovali tradičně na lyžích a je dost možné, že Sámové je dokonce vynalezli. Spojte-li užitečné s užitečným (nezaboření se do sněhu plus zdravý pohyb)… Možná se přidá i příjemné: na tmavé obloze spatříte polární záři. Během zimy se teploty pohybují v rozmezí -16–+3 °C v závislosti na nadmořské výšce, vzdálenosti od moře atd. Klima je tedy podobné jako zimy u nás.
Prosinec až únor je vrcholová cestovatelská sezóna. Zima přitom těch nejsevernějších místech probíhá až někdy v březnu a dubnu. Seveřany láká do Laponska lyžování a divoká příroda jiná než v okolí hlavních měst. Podobná věc se dá říci také o úplných cizincích, pro které je to ještě exotičtější zážitek. Pokud ale nesnášíte mráz, nezoufejte. Letní Laponsko je stejně krásné a zajímavé, ne-li ještě více.
Letní slunce zemi vyhřívá na teploty okolo 15 °C, nezřídka může být i nad 20. V jarních a letních měsících ožívá Laponsko faunou jako medvědi, veverky a jiná zvířata, která se probouzejí a vylézají. Spolehlivější a větší výhodou léta je přístupnější a bezpečnější terén pro horské túry. Finská strana je placka, ale západní vrcholy dosahují podobných nadmořských výšek jako u nás.
Lofoty = polární záře, fjordy a úžasné výhledy! Jak se připravit na cestu?
Treky v Laponsku: Turistika pro všechny dobrodruhy
K Laponsku v létě patří neoddělitelně horská turistika a toulání po lesích. Sbalte si batoh a vezměte si dobré boty, mohou vás čekat stovky a stovky kilometrů, máte-li v sobě takové šílenství. Nejpopulárnější trasy či místa v laponské přírodě jsou:
Norsko
- Vesterály
- NP Svartisen-Saltfjellet
- Lyngenské hory
- Segla
- Blåvatnet
- Rødtinden
Švédsko
- Kungsleden – 440 km, hodně frekventovaný trek
- NP Abisko a Laponská brána
- nejstarší národní park Evropy: NP Sarek
- NP Padjelanta a trasa Padjelantaleden
Finsko
- jezero Inari
- jezero Kemijärvi
- řeka Nuortti
- NP Riisitunturi
- nejslavnější turistická trasa Karhunkierros (80 km)
Města Laponska – co vidět za atrakce?
Daleko na severu není moc měst. Největší je ruský Murmansk, tzv. „brána Arktidy“ s asi 300 tisíci obyvateli. Na druhém místě je norské Tromsø, kde žije 76 tisíc lidí, na třetím finské Rovaniemi se 65 tisíci. Zbytek jsou maloměsta. Kulturně, historicky i ekonomicky však tato místa nesou velký význam. Ukažme si některá z nich!
Kulturní centra Laponska: Norsko
Nejvíce sámsky hovořícího obyvatelstva najdete na norském území. Sámská oblast vlivu pokrývá severní dvě třetiny. Norské Laponsko samotné se táhne přes oblasti Finnmark, Troms a Nordland. Ukažme si jeho nejvýznamnější sídla počínajíce největším městem Tromsø:
- arktická katedrála Ishavskatedralen
- muzeum Polaria s akváriem a 3D kinem
- Polarmuseet – další arktické muzeum
- botanická zahrada
- lanovka Fjellheisen
- skanzen
- muzeum trollů
- galerie Perspektivet
Slyšeli jste už jistě také o městě Bodø. Tam lze obdivovat následující pamětihodnosti:
- letecké muzeum
- válečné muzeum
- Nyholmova pevnost
- pozůstatky starých radarů a antén
- Nordland Museum
- muzeum jektového obchodu
Vadsø ještě dále na severu je hlavní město bývalého správního regionu Finnmark, který bude v roce 2024 obnoven. Ve městečku vás může zaujmout:
- Katedrála arktického moře
- městské muzeum
- Kulturpark
- Tuomainengården – historický statek
- Esbensengården
Navštivte také vesnici Kárášjohka neboli Karasjok, centrum sámské kultury. Kromě parlamentu a knihovny uvidíte sámskou vesničku Sápmi Park.
Kulturní centra Laponska: Švédsko
Švédské Laponsko koresponduje zhruba s kraji Jämtland, Västerbotten a Nordbotten. Dvě významná střediska jsou města Umeå a Luleå, dále také těžařské městečko Kiruna. V těchto končinách jsou kromě divočiny a sámských obyčejů hrdí také na originální architektonické počiny. Patří mezi ně kupříkladu věhlasný hotel, který je skoro celý vystavěný z ledu. Místem se můžete kochat jako uměním nebo si tam zabookovat přespání.
- muzeum kytar Umeå
- Västerbottens Museum, Umeå
- městský kostel v Umeå
- muzeum historie žen v Umeå
- planetárium Umeå
- muzeum vlaků, Luleå
- Gammelstad, Luleå
- Norrbottens Muzeum, Luleå
- dům techniky v Luleå
- katedrála v Luleå
- Treehotel – stylové apartmá na stromech, hodinu od Luleå
- ledový hotel, Jukkasjärvi
- sámská vesnička, Jukkasjärvi
- mrňavá restaurace u Kaalasjärvi
Kulturní centra Laponska: Finsko
Finská část Sápmi je samostatným krajem státu nazývaným Lapland. Nejvíce proslavil tento kout Laponska Santa Claus. Komerční mýtus americké popkultury není úplně konzistentní – Santova továrna na dárky leží dle některých verzí na severním pólu, dle jiných v Kanadě a podle dalších právě v Laponsku. Proto tam vznikla pro zábavu celé rodiny Santova vesnička, kterou najdete v Rovaniemi. A co jiného město nabízí?
- hlavní atrakce Laponska – Santova vesnice
- vědecké muzeum Arktikum
- SantaPark
- Elf’s Farm Yard – minizoo se soby
- rovaniemský kostel
- muzeum místní historie
- hřbitov německých vojáků
- Laponské muzeum lesnictví
Navštivte magické Rovaniemi ve Finsku. Místo, kde bydlí Santa Claus
Zde je také pár jiných „civilizovaných“ míst všude možně po regionu:
- Hetta: sámská expozice Vuovjjuš/Kulkijat
- Tornio: místní muzeum a umělecká galerie
- Kemi: galerie drahokamů a další dvě muzea
- Ranua: zoo s 50 druhy zvířat
Kulturní centra Laponska: Rusko
Na ruské straně již žije méně než 2000 Sámů a jejich jazyk je tam technicky mrtvý. Krásnou severskou přírodu tam však zažijete také, jste-li připraveni a odhodláni vstoupit na ruské území. Z obcí a měst jako první přijde na mysl severní metropole Murmansk, kde lze spatřit tyto pamětihodnosti:
- jaderný ledoborec Lenin a Muzeum tržního přístavu
- muzeum umění
- regionální muzeum
- pomník obránců sovětské Arktidy
- Oceanárium
- několik pěkných pravoslavných kostelů a klášter
Cesta do Laponska. Jak se dostat na sever?
Skandinávie je velká a lidé po ní často létají s regionálními aerolinkami. Z hlavních měst se dá dostat do mnoha laponských městeček. Chcete-li si koupit až do Laponska letenku prakticky a na jednom místě, máte na výběr například Tromsø a Rovaniemi. První jmenované město je dostupné s přestupem v Oslu, druhé přes Stockholm nebo Helsinki. Obojí vychází do 9000 Kč a lze zakoupit i levněji. Ve Švédsku můžete nasednout ve Stockholmu na letadlo do Luleå, Umeå či Arvidsjauru. Do Murmansku se letecky dostává složitě, asi nejlepší možnost je letět do norského Kirkenesu a odtamtud dojet autobusem.
Nebo je libo ušetřit si některé starosti a nechat booking na jiných lidech? Nejedna cestovka pořádá do Laponska zájezdy, hlavně na finskou či norskou stranu. Máte-li zájem o pozorování polárních září, turistiku s průvodcem či dokonce hromadné běžkování, připravte si zhruba 50 tisíc korun českých.
Zdroje:
Mapy.cz, Trip Advisor, Laponsko.cz, Nordic Visitor, Lapland.fi, Charlotte Plans, Swedish Lapland, SamiCultures.no, Samisiida.no, Helena Křenková, Periscope, Kiwi.com