Eiffelova vež, Louvre, bulvár Champs-Elysees – jména skloňovaná ve všech průvodcích. Může vás toto město ještě vůbec překvapit? Zahoďte průvodce, překročte klišé a poznejte Paříž trochu jinak. S Audrey Hepburn.
Audrey Hepburn, Nepařížanka spojená s Paříží. Zdroj: wikimedia.org
Audrey Hepburn ve městě nad Siennou sice nikdy nežila, přesto je s ním neodmyslitelně spjata. Svým jedinečným stylem a půvabem si Paříž podmanila a ona ji. Cesty obou se protly v řadě jejích filmů, avšak Paříž v nich nikdy nezůstala jen pouhou kulisou. Byla jednou z postav. Ony filmy by zkrátka na jiném místě divákům tolik neučarovaly.
V hotelu Raphael jako doma
Procházku městem, kde se svět filmu střetne se skutečným světem Audrey Hepburn, začněte na avenue Kléber. Vystupte z podzemní spletitosti metra a rozejděte se nejprve k hotelu Raphael, který se před vámi sice zprvu trochu skrývá, ale díky své přepychovosti dlouho utajen nezůstane.
Za jeho zdmi začínal pro Audrey každý nový den v Paříži. Do svého zdejšího pokoje se neustále snažila vnést kouzlo domova, a tak jej k obrazu svému přetvářela do nejmenšího detailu.
Šaráda v Paříži
Od hotelu směřujte své kroky k Arc de Triomphe (mimochodem působivá „kulisa“ v Usměvavé tváři), pokračujte dále po Champs-Elysees a zabočte doleva na avanue Matignon. Po pravé straně se nachází rozlehlé zahrady s loutkovým divadlem (otevřeno ve středu, v sobotu a v neděli od 3.,4. a 5. hodiny). U jeho opony se Audrey pozapomněla v thrilleru Šaráda, než byla opět hnána a štvána ulicemi, až v samém závěru spočinula v náruči Caryho Granta.
Vaše cesta povede i kolem Vítězného oblouku. Foto: Eva Chytková, JenProCestovatele.cz
Před natáčením prý režisér oba herce pozval na večeři a Audrey byla z tohoto setkání tak nervozní, že Caryho polila červeným vínem. Incident se pak přeměnil ve scénu filmu. Jen víno nahradila zmrzlina.
Za divadlem se na avanue Gabriel koná filatelistický trh Marché aux Timbres, jehož hlahol, pestrost a ruch sehrály v Šarádě nezaměnitelnou roli.
Funny Face mezi kapkami deště
Za Theatré Marigny se vydejte jižně po W.Churchill avanue ke skvostu secese – mostu Ponte Alexandre III. Po něm Audrey Hepburn pobíhala ve filmu Usměvavá tvář.
A čím byla Usměvavá tvář pro Audrey tak vyjímečná? Pro ni nebyl jen obrazem dvou odlišných tváří města – Paříž intelektuálů v černých rolácích, Paříž jako nablýskaný svět módy haute couture. Díky Usměvavé tváři si totiž Audrey splnila dětský sen a zatančila si s Fredem Astairem. Možná si tak ze samé radosti ani nevšimla, že během natáčení město bičoval vytrvalý déšť.
Když Audrey, tak Givenchy
Od Ponte Alexandre III. se vraťte o malý kousek zpět a po alleé Proust dojdete až k U.S.Embassy, jež si své místo našla i v Šarádě. Nyní pokračujte dále po rue Boissy d’Anglas a odbočte vlevo na rue du Faubourg-St-Honoré. Číslo popisné 28 patří věhlasnému salónu Givenchy.
Není to sice krejčovské studio, kde před natáčením Sabriny francouzský designer netrpělivě očekával slavnou herečku Kathrin Hepburn a byl poněkud zaskočen, když vešla „jen“ Audrey. Ta si však svým šarmem Givenchyho okamžitě získala a mezi oběma vzniklo hluboké přátelství. Givenchy dal vyniknout Audreyinému osobitému stylu a díky této modelce neměl o zákaznice nouzi.
Givenchyho salón na rue du Faubourg-St-Honoré je příjemnou zastávkou a připomínkou Audreyiny elegance a gracie.
Odpolední láska v hotelu Ritz
Teď se ale vraťte o několik kroků zpět, pokračujte dolů a nahlédněte ulicí rue Castiglione k Place Vendome. Tento pohled upoutal i Audrey, jež na toto náměstí shlížela z nedalekého hotelu Ritz ve filmu Odpolední láska. I v tomto filmu se střetly profesionální cesty Audrey Hepburn a Huberta de Givenchy (i když rýpavý divák namítne, jak si mohla chudá studentka, kterou tu Audrey ztvárnila, dovolit tyto luxusní šaty).
O několik metrů dále odbočte vlevo na rue de Rivoli.
Nad šálkem chocolat chaud
Nemyslíte, že už je nejvyšší čas na malý odpočinek? Salon de Thé Angelina v čísle popisném 226 přímo vybízí, aby člověk zhřešil nad šálkem chocolat chaud a zapomněl na okolní svět tak, jak to na tomto místě dělávala Audrey. Usazení do ušáku, myšlenkami mimo prostor a čas se na okamžik zasníte.
,,Foť, Frede!“
Byla by ale škoda procházku teď skončit. Ještě pojďte dále k zahradám Tuileries a vystoupejte po schodech pomalu až k Petit Carrousel. Před ním byla zvěčněna Audrey ve filmu Usměvavá tvář, jak rozpustile pouští balónky. Stejně rozpustile, pod přísným dohledem sochy Vítězství Samothraké, sbíhá po schodišti Louvru, který je hned před vámi. V rudých šatech a šarmem sobě vlastním volá na Freda Astairem:,,Foť, foť.“ Ten však jen zasněně hledí neschopen tu živelnost fotoaparátem zvěčnit.
Opusťte nyní zahrady a rozejděte se severně k Palais Royal, kde se odehrály poslední nervy drásající okamžiky Šarády. Na tomto místě naskočte do metra (stanice Palais Royal – Musée du Louvre) a vyrazte zpět za zábavou, do kina nebo udělejte vše úplně jinak. Zkrátka jak řekla Audryina Sabrina:,,Paříž tu není pro změnu plánů ale pro změnu pohledu.“