Kutná Hora je město, které bylo již od středověku významnou součástí českých zemí a považováno za stříbrnou pokladnici českého království. Podle jedné z pověstí objevil stříbrnou žílu mnich jménem Antonín z blízkého kláštera v Sedlci. Náhodou našel tři stříbrné pruty, které vyčnívaly ze země. Aby se k místu nedostal nikdo nepovolaný, přikryl ho kutnou a odtud pochází název Kutná Hora. A její návštěva rozhodně stojí za to.
Ve městě vládne úchvatná magická atmosféra. I když zde nenajdete hrad ani zámek, malebné historické centrum vám to bohatě vynahradí. Ne nadarmo byla Kutná Hora zařazena na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.
Čtěte také: Jaké lokality v ČR jsou nejlepší pro rodiny s dětmi?
Co navštívit v Kutné Hoře?
Nejkrásnější a nejznámější památkou, kterou Kutná Hora nabízí, je dozajista nádherný svatostánek, který nemohl být zasvěcený nikomu jinému než patronce horníků svaté Barboře. Za zmínku stojí i České muzeum stříbra včetně středověkého stříbrného dolu, královská mincovna ve Vlašském dvoře, Galerie Středočeského kraje, která má své sídlo v bývalé jezuitské koleji nebo Kostnice. Nejsou to jen zajímavá místa, ale i spousta kaváren, cukráren a restaurací, které vybízejí k návštěvě.
Chrám svaté Barbory v celé své kráse
České muzeum stříbra a stříbrná cesta
České muzeum stříbra a středověkého stříbrného dolu vás seznámí s historií královského horního města, dozvíte se, jak se dolovalo a zpracovávalo stříbro a získáte spoustu informací o významných architektonických skvostech města.
Podívat se můžete také do středověkého dolu Cesta stříbra, který je součástí prohlídky II. okruhu muzea na Hrádku. Zde se seznámíte s celým procesem, kterým prošla stříbrná ruda, než se stala mincí. Od průvodce se dozvíte, jak se ve středověku těžilo stříbro, zpracovávalo se i to, jak se razily mince. Opomenout nesmíme ani repliku důlního díla s technickým vybavením a původní těžní stroj na koňský pohon. Na své si přijdou především děti, protože průvodci vám zapůjčí hornické vybavení (svítilnu, helmu a hornickou halenu s kápí).
Celý okruh je obohacen o tzv. Havířskou osadu, která je k dispozici na zahradě Hrádku. Pro zájemce je připravena expozice hrázděných a srubových staveb, přístřešků, promývacích koryt na rudu a repliku nístějové pece s měchy pod zastřešením. Nechybí ani figuríny pracovníky, kteří se zabývali úpravou a tavbou rudy.
Objekty, které spadají pod České muzeum stříbra
Hrádek
Hrádek byl původně dřevěná tvrz založená ve 13. století. Od 17. století zde byl jezuitský seminář. Od poloviny dvacátého století je budova sídlem muzea. V současné době nabízí dva prohlídkové okruhy hlavní expozice Českého muzea stříbra s názvy Město stříbra a Cesta stříbra o které jsme se již zmiňovali výše. Součástí prohlídek je nově také Komnata pana Jana Šmíška, která představuje velmi vzácně dochované prostory gotické srubové místnosti.
Vstupné:
- I. okruh Město stříbra – 70 Kč dospělí a 40 Kč děti, studenti a senioři
- II. okruh Cesta stříbra – 130 Kč dospělí a 90 Kč děti, studenti a senioři
- Oba okruhy dohromady pak stojí 150 Kč pro dospělého a 100 Kč snížené.
-
-
Chrám sv. Barbora a Jezuitská kolej čili Galerie Středočeského kraje, Foto: Martin Peška, JenProCestovatele.cz
-
-
Chrám sv. Barbora a Jezuitská kolej čili Galerie Středočeského kraje, Foto: Martin Peška, JenProCestovatele.cz
-
-
Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře, Foto: Martin Peška, JenProCestovatele.cz
-
-
Portrét Jaroslava Vrchlického vytesaný do skály v Kutné Hoře, Foto: Martin Peška, JenProcestovatele.cz
-
-
Kostel sv. Jakuba v Kutné Hoře. Foto: Martin Peška, JenProCestovatele.cz
-
-
Chrám sv. Barbora a Jezuitská kolej čili Galerie Středočeského kraje, Foto: Martin Peška, JenProCestovatele.cz
-
-
Chrám sv. Barbora a Jezuitská kolej čili Galerie Středočeského kraje, Foto: Martin Peška, JenProCestovatele.cz
Kamenný dům
Kamenný dům je velmi významnou památkou evropské pozdně gotické architektury. Je v něm umístěná expozice Královské horní město – měšťanská kultura a život v 17. – 19. století. Má za úkol seznámit návštěvníky se životem měšťanstva, s působením církve i s hospodářským zázemím města. Ve sklepních prostorách se nachází expozice Lapidárium, kde mohou návštěvníci vidět unikátní sbírku kamenných plastik a architektonických článků, které jsou sestavené z nejvýznamnějších památek města.
Vstupné:
- Královské horní město – dospělí 50 Kč, děti, studenti a senioři 30 Kč
- Lapidárium dospělí 40 Kč děti, studenti a senioři 20 Kč
- Pokud budete chtít vidět všechno, zaplatíte 80 Kč jako dospělí nebo 40 Kč v případě sníženého vstupného.
Tylův památník
Josefa Kajetána Tyla asi není nutné představovat. Původně jeho rodný dům nesl název Dům u zlatého hřebene. Jeho dnešní podoba vznikla po velkém požáru Kutné Hory v roce 1823. V Tylově domě je k vidění expozice o jeho životě a díle, a také expozice Kutnohorské podzemí a jeho průzkum.
Vstupné: pouze 10 Kč za dospělého a 5 Kč za děti, studenty nebo seniory.
Čtěte také: Dovolená v Česku je lepší než moře. 4 tipy na výlety u nás
Stříbrná stezka
Není ale nutné zůstat jen ve městě. Klidně si udělejte výlet i kolem Kutné Hory a vydejte se na hornickou naučnou cestu nazvanou Stříbrná stezka. K dispozici jsou dva okruhy, severní a jižní. Oba měří kolem deseti kilometrů a věnují se historii hornictví, geologie a minerálům. Na obou trasách je dostatek zastávek s umístěnými informačními tabulemi, kde jsou k vidění vstupy do dolů, štoly, propadliny, haldy i přírodní rezervace a kulturní nebo archeologické památky.
Naučná stezka je přístupná po celý rok a je zdarma.
Chrám svaté Barbory v Kutné Hoře
Chrám svaté Barbory a její úchvatný interiér
Nejnádhernější stavba v širokém okolí a také cíl snad každého turisty, který do Kutné Hory zavítá. Chrám svaté Barbory je unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury a spolu s historickým jádrem města je zapsaná na seznamu památek UNESCO. Velkolepá stavba měla podle doložených informací dosahovat dokonce dvojnásobku dnešní délky.
Tak jako většina staveb v Kutné Hoře i gotická pětilodní katedrála byla založena v souvislosti s hornictvím. Stavba byla dokončena na přelomu 19. a 20. století. Měla představovat moc a význam města. Uvnitř je k vidění jedinečná galerie pozdně gotických a renesančních maleb z 15. století. Ty nejkrásnější jsou ale návštěvníkům skryty. Chrámy nebyly stavěny jen pro obyčejné smrtelníky, ale především byly zasvěceny Bohu. Nejzajímavější obrazy jsou umístěny vysoko nahoře. Pokud si sebou vezmete kukátko nebo dalekohled, mžete nad ochozy vidět nádherně vyvedené netopýry, chiméry, démony, harpyje, žáby či okřídlené berany.
Podobu Svatobarborského chrámu ovlivňovaly i francouzské katedrály a především cisterciácký klášter v Sedlci. Proto můžete poměrně blízko u sebe vidět hned dva úchvatné stavební skvosty, protože Sedlec je nedaleko. Na výstavbě se podíleli i takoví mistři jako Petr Parléř, Matyáš Rejsek či Benedikt Rejt.
Pro veřejnost je chrám otevřen každý den mimo Štědrého dne.
Vstupné: dospělí 85 Kč, senioři a studenti 65 Kč a děti od 6 let 40 Kč.
Kostnice
Kostnice a fascinující výzdoba z kostí
Památky jsou většinou tak překrásné až přechází zrak. V Kostnici v Sedlci u Kutné Hory vás skutečně zrak přecházet bude, ale z úplně jiných důvodů. Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých je totiž vyzdobena lidskými kostmi z celkem 40 000 zemřelých. Jedná se o pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek. Kostnice je skutečný unikát.
Podle pověsti zde ve 13. století rozházel opat Heidenreich hrst posvátné půdy dovezenou z Jeruzaléma. Tím toto místo naplnil zázrakem, a tak se stalo vyhledávaným cílem poutníků. Nechávali se zde pohřbívat křesťané až z Polska, Bavorska a Belgie. K těmto nebožtíkům ještě později přibily právě oběti moru a husitských válek.
K výzdobě byly kosti použity už v 16. století a definitivní podobu místo získalo až s barokním architektem Janem Muzeum stříbraBlažejem Santinim. Výzdoba je vskutku bizardní. Lustr složený ze všech velkých kostí lidského těla, dekorace z lidských lopatek a kyčlí či unikátní ztvárnění memento mori, které v sobě má skrytu hlubokou symboliku. Toto místo je skutečně magnetem pro všechny a jeho návštěvnost o tom vypovídá.
Poslední úpravy místa byly provedeny v 19. století řezbářem Františkem Rintem, který vyrobil kostěný lustr, Schwarzenberský erb, stěny a klenby vyskládal lebkami a na několika místech zavěsil kosti do prostoru.
Kostnice je otevřena každý den do 17:00 hodin. Od listopadu do února do 16:00 hodin. O prázdninách se navíc koná každé pondělí od 21:00 hodin noční prohlídka za svitu svíček, s kostýmovaným průvodcem a zakončená barokní hudbou.
Vstupné: základní 90 Kč a snížené 60 Kč
Čtěte také: Skalní město Adršpach: Poznejte krásu přírody, která se snoubí s lidskou fantazií
Kutná Hora i okolí stojí za vidění
Nejen samotné město Kutná Hora stojí za to navštívit. Stejně tak vás nadchnout i výlety kolem. A na své si přijdou i děti. V okolí byste určitě neměli minout romantický zámek Kačina, jeden z nejstarších benediktinských klášterů v Sázavě, zámek Žleby nebo obnovenou řepařskou dráhu.