Menu
JenProCestovatele
Výlety Pardubický kraj

Kunětická hora poblíž Pardubic láká hradem, přírodou i Perníkovou chaloupkou

Petr Gorás

Petr Gorás

13. 5. 2022

Nedaleko Pardubic se nad krajinou Polabské nížiny tyčí skalnatý vrch, známý jako Kunětická hora, zkráceně i jako Kuňka. Stojí na něm stejnojmenný pozdně gotický hrad, který se mimo jiné proslavil v pohádkovém seriálu Arabela jakožto Rumburakův hrad. A pohádkové je i podhradí. Nachází se tam totiž Perníková chaloupka, která je zároveň muzeem, prodejnou i interaktivním divadlem pro děti.

Východočeský Říp

Existuje lepší místo ke stavbě hradu než osamělý skalnatý vrch uprostřed rovinaté krajiny? A nejen hradu. Skály s převýšením až 80 metrů poskytovaly lidem bezpečný domov již v období pravěku a jak dokládají bohaté archeologické nálezy, různá sídliště a hradiště se tu stavěly i v době bronzové a železné. Původ stávajícího gotického hradu ani jeho stavitel však není přesně znám. Jeho výstavba se odhaduje na přelom 13. a 14. století, což by jej mohlo dle některých odhadů pojit s osobou krále Václava II.

Kladruby nad Labem – poznejte domov národního plemena koní s krajinou v seznamu UNESCO

Sláva a úpadek Kunětické hory

Co však už víme docela přesně je, že se hrad bohatě rozvíjel především za Pernštejnů na přelomu 15. a 16. století. Působil zde jeden z nejvýznačnějších členů rodu, Vilém II., a po něm i jeho synové. Vystavěli nové hradební prostory, kapli, a také zesílili opevnění. Přesto však byl hrad dobyt během třicetileté války, což znamenalo začátek jeho pomalé zkázy. Navíc se Kunětická hora začala používat jako kamenolom, což vedlo k postupnému zřícení západních částí hradu.

Teprve až za první republiky se našla vůle zříceninu nejen zachránit, ale i rozsáhle rekonstruovat. Během komunistického režimu hrad zase několik dekád chátral, až dokud nebyl po Sametové revoluci znovu opraven a otevřen návštěvníkům.

Nově otevřené hradní křídlo

V rámci základního prohlídkového okruhu si nově od roku 2021 prohlédnete zrekonstruované západní křídlo hradu, které bylo vlivem nezájmu státu a chátrání uzavřeno od konce sedmdesátých let. Na jeho rekonstrukci se před sto lety podílel „básník dřeva“ – slovenský architekt Dušan Jurkovič, jehož rekonstrukci Kunětické hory i jiným stavbám v regionu je věnována jedna z expozic. Jurkovič tehdy ke zřícenině přistavěl především ikonickou dřevěnou verandu, vnitřní dřevěné schodiště a zrekonstruoval interiéry.

Komentované prohlídky se konají od dubna do konce října od 10:15 do 15:15, kdy se můžete připojit k poslední skupině. V letní sezóně od května do srpna se možnost návštěvy prodlužuje na čas 9:45 až 16:45.

Novohradské hory a novohradské podhůří. Co si zde nesmíte nechat ujít?

Největší český drak žije na Kunětické hoře

Další prohlídkový okruh, tentokrát již samostatný bez průvodce, provede návštěvníky po hradním paláci s vyhlídkovou věží. Podoba stavby byla určena Pernštejny, po kterých se zachoval především reprezentační Rytířský sál. Pernštejnské historii hradu i zajímavostem o tomto význačném českém šlechtickém rodu je věnována jedna z expozic. V archeologické expozici se pak zase nachází středověké i pozdnější zbraně a zbroje. Zaujme i detailní model hradu a jeho okolí v měřítku 1:200, největší český drak v prostorách bývalé mučírny, a nakonec i vyhlídka po okolí. Z důvodů probíhající rekonstrukce je však hradní palác po celý rok 2022 uzavřený. Nově zrenovovaný se však návštěvníkům otevře již v roce 2023.

Perníková chaloupka pod Kunětickou horou

A jelikož se nacházíte kousek od Pardubic, které jsou kromě koňských dostihů pověstné i perníkem, přímo pod hradem se nachází Perníková chaloupka. Nachází se v budově bývalého loveckého zámečku či letohrádku, který si tu dal v roce 1882 postavit rytíř a později baron Richard Drasche. Dnes se v budově nachází Muzeum perníku, rozličné pohádkové atrakce pro děti, medové zážitky i prodejna. V Expozicích uvidíte přes tisíc perníků z celé republiky, které vyhrály různé soutěže a seznámíte se s historií perníkářského řemesla na Pardubicku.

Především pro děti jsou pak určeny různé pohádkové expozice, perníkové městečko Perníkov, tajuplný les, a mimo to i zážitkový program. Ten má podobu happeningu či ochotnického divadla, v rámci kterého děti obdrží vstupní vízum do Království perníku a patřičné rekvizity. S těmi se pak dle své volby vžijí do zážitkové role Jeníčka, Mařenky, tuláka, rytíře nebo třeba hraběte. Interaktivní divadlo se koná každý den kromě pondělků jednou až čtyřikrát denně – pro jistotu se doporučuje rezervace, která navíc zaručí slevu na vstupném.

Hradní občerstvení a zvířata

Pokud se potřebujete při výletě na hrad občerstvit, na samotném hradě je v provozu menší občerstvení, kde prodávají především lokální potraviny z blízkého okolí – něco grilovaného, něco sladkého, káva, a dokonce i pivo z nedalekého pivovaru Mordýř. Pro větší oběd pak můžete navštívit jednu ze dvou restaurací, které leží hned pod Kunětickou horou. Jedna je stylizovaná do staročeské stodoly a nabízí především grilované pokrmy, ta druhá pak kromě českých jídel nabízí i mezinárodní kuchyni.

Mezi restaurací a hradem se pak rozléhá obora se zvířaty. Kromě tradičních domácích zvířat jako jsou kozy, ovce a koně můžete v dáli zahlédnout třeba i jeleny a daňky. V automatu na mince si pro ně můžete koupit krmivo.

Tipy, co navštívit v Pardubickém kraji?

Jak se dostat na Kunětickou horu

Na Kunětickou horu se lze pohodlně dostat mnoha způsoby. Ani ne kilometr od hradu se nachází placené parkoviště, kde za automobil zaplatíte jednorázově 40 Kč a za motocykl jen 20 Kč. Vlakem se se nejblíž dostanete na pardubické Hlavní nádraží. Odtud můžete pokračovat linkovým autobusem na zastávku Ráby, Kunětická hora, případně sem jezdí i pardubická MHD.

A nakonec se k hradu můžete vydat z Pardubic pěšky či na kole po turistických stezkách. Můžete začít na Zámku Pardubice nad Starým městem na severním okraji Pardubic a pokračovat po některé z vyznačených tras. Zeleně značená stezka (6 km) je součástí Východočeské Svatojakubské cesty, která vede až do španělského Santiaga de Compostela. Červeně značená stezka (9 km) zase vede většinu cesty podél břehu Labe. A pokud s sebou berete kolo, můžete využít vyznačenou cyklistickou stezku (6 km).

 

Zdroje: hrad-kunetickahora.cz, pernikova-chaloupka.cz, hradycz.cz, pardubice.rozhlas.cz, wikipedia.org

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kunětická hora poblíž Pardubic láká hradem, přírodou i Perníkovou chaloupkou