Menu
JenProCestovatele
Lyžování v ČR

Králický Sněžník: Střecha Evropy, aktivity pro děti i proslulé lyžování

Rhiana Horovská

Rhiana Horovská

26. 12. 2021

Určitě už jste slyšeli o Králickém Sněžníku. Hory v tomto místě jsou významným turistickým cílem hned z několika důvodů: zeměpisu, sportu i jiných druhů zábavy. Přinášíme vám proto ucelený přehled všeho, co byste si tam neměli nechat ujít. Nechybí ani užitečné a zajímavé informace o daných místech.

Pohoří Králický Sněžník: Geologie a biologie oblasti

Na jihovýchodě polské oblasti Kladsko a severně od města Králíky se rozkládá zajímavá skupina hor – Králický Sněžník. Pohoří, u nás nazvanému podle své nejvyšší hory, Poláci říkají Masyw Śnieżnika. Hora Králický Sněžník se na druhé straně nazývá Śnieżnik Kłodzki. Na „Sněžníku” se obě země shodnou – sníh tu totiž zůstává dlouho.

Tyto hory jsou velmi zajímavé na povrchu i pod ním. Pohoří je asi 400–600 milionů let staré, převládají v něm metamorfované horniny jako migmatity, ruly a břidlice. Nedaleko odsud se těžil i vápenec a mramor. Na mnoha místech nám holé skály trčící ze země připomínají, že na tvarování hor se kdysi podílel i pevninský ledovec. U řeky Moravy jsou dokonce i krápníky a jiné krasové útvary; do jeskyní se však turista nedostane.

Ochránci přírody se snaží zasadit o vyhlášení CHKO Králický Sněžník. Je tu totiž krásná příroda, přestože už je na ní znát lidský zásah. Z mnoha místních druhů živočichů a rostlin jsou tu i některé vzácné, například myšivka horská, jeřábek lesní či květina stračka vyvýšená. U vrcholu hory Králický Sněžník je od roku 1990 národní přírodní rezervace.

Kde mohu stanovat a kde platí zákaz? V národních parcích se držte vyznačených stezek

Co znamená označení „střecha Evropy”?

Řeč je o hoře Klepý neboli Klepáč na jihozápadě pohoří Králický Sněžník. Zajímavostí je zde to, že se na této hoře nachází trojmezí tří evropských úmoří. Veškerá voda na západ od Klepáče stéká do Kladské Nisy, která teče do Baltského moře. Na jihu vyvěrá potok, jehož voda teče až do Severního moře. Z východního svahu voda stéká do Moravy, která se vlévá do Dunaje a ten do Černého moře.

Že je na Králickém Sněžníku evropské rozvodí, si kromě jiných všiml i polský zeměpisec Mieczysław Orłowicz. Ten se zasadil o zavedení nového názvu pro Klepáč: Trójmorski Wierch. Předtím Poláci hoře říkali Klepacz.

Pod Králickým Sněžníkem se také nachází nejsevernější kámen hranice Čech a Moravy.

Na Klepý je pěkná túra po hřebenové turistické značce. Od roku 2010 zde stojí i dřevěná rozhledna. Znalci však míní, že jde o zfušovanou práci, které při větrném počasí či větším počtu osob nemůžeme důvěřovat.

Hora Králický Sněžník: Výstup na jeden z 15 nejvyšších vrcholů Česka

Nejvyšší vrchol tohoto pohoří je stejnojmenný – Králický Sněžník. Jeseníky, kam se Sněžník v širším slova smyslu řadí, jsou spolu s Krkonošemi vlastně jediná místa s vyššími horami. Na žebříčku vrcholů v Česku Sněžník obsadil 11. místo. Počítají-li se i vedlejší vrcholy, pak je Králický Sněžník čtrnáctý. Na seznamu nejvyšších hor s prominencí přes 500 metrů je Sněžník dokonce třetí v republice.

Králický Sněžník (výška 1423 m. n. m.) stojí za to zdolat nejen pro ten pocit, že jsme na vrcholu celého pohoří. Cestou nahoru totiž uvidíte nádherné výhledy, legendárního místního maskota a dokonce i pramen jednoho z nejvýznamnějších toků naší země.

Že je na Králickém Sněžníku pramen Moravy, ostatně plyne i z toho, že řeku několikrát uvidíte cestou sem. Morava zde má podobu horského potoka stékajícího z úbočí podkovovitého horského hřebenu. Pramen se nachází 300 metrů od vrcholu, je obestavěn a opatřen korýtkem.

Výlety v Krkonoších. Trasy, které jsme vyzkoušeli i s malými dětmi

Jakého maskota má Králický Sněžník a jak k němu přišel?

Věděli jste, že má Králický Sněžník maskota? Je to tak. Symbolem a maskotem místních hor se stalo slůně, jehož žulová socha stojí u cesty kousek pod vrcholem Sněžníku. O jeho původu mezi lidmi koluje několik pověstí, například že sochu mohli nechat vyrobit absolventi šumperského gymnázia.

Skutečný příběh, o tom, kdo dal na Králický Sněžník slona, je prý však tento. Na chatě, která stávala pár kroků od místa, kde je socha, vznikl asi před stoletím významný horský hotel. Tam se scházel secesní umělecký spolek Jescher. Některého z umělců napadlo, že slabika „ješ” zní jako kýchnutí slona, a tak si z něj udělali symbol. Sochu navrhla sochařka Amei Hallegger a spolek ji dal vyrobit v kamenické firmě Förster. Slůně sem bylo umístěno v roce 1932.

Stavby na hoře Králický Sněžník: Chaty, které potkáte cestou, a ruina věže

Půjdete-li po jižním svahu, uvidíte pod vrcholem Františkovu chatu zvanou také Franciska. Ta je obzvláště známá, protože v současné době patří horské službě. Pěkné jsou však všechny dřevěné chatky v oblasti pohoří, i když jejich věk už je znát. Pod nejvyšší horou je také Sněžná chata, chata Pod Vodopádem a Vilemína.

Starší generace ještě pamatují dobu, kdy stála na Králickém sněžníku rozhledna. Věž se na polské straně tyčila od roku 1899 do roku 1973. Tehdy si místní turistický spolek nemohl dovolit opravy, a tak se ji rozhodl nechat zbořit. Z rozhledny tak nahoře zbyly jen ruiny. Teď už tu stojí slušný základ pro novou rozhlednu – a místní horalové říkají, že stavba není úplně košer.

Spory o Králický Sněžník: Nová rozhledna za cenu přírody?

V čem je problém nové rozhledny na Králickém Sněžníku? Vrchol už jedna věž zdobila předtím – přesto se milovníci přírody bojí, že rozhledna bude lákat nepřiměřené počty návštěvníků. To je reálná hrozba, o jejíž zažehnání se usiluje přípravou jistých omezení, která se na hoře mají zavést.

V současnosti je reálným problémem porušení podmínek stavby. Polská stavební firma, které byl projekt zadán, s těžkou technikou vjížděla, kam neměla. Pracovníci se navíc po chráněné oblasti rezervace pohybovali na čtyřkolkách. Za tyto přestupky již byla vyměřena pokuta, ekologové by však preferovali zastavení projektu. Cenné lesní společenství zde totiž ustupuje turistické atrakci a kvůli nešetrným postupům tu zbytečně vzniká další cesta.

Zatím to vypadá, že z vybudování rozhledny nesejde. Věž, která měla být otevřena letos na podzim, je teď rozestavěná a čeká na jaro, kdy se stavaři mají k dílu vrátit.

Seženu někde na Králickém Sněžníku občerstvení?

Nejde o tak vytížený turistický cíl jako některé jiné hory, a proto není na hoře Králický Sněžník lanovka ani hotel. Do roku 1973 na vrcholu stávala horská chata, ta se však na rozdíl od rozhledny vzkříšení nedočká. Proto si s sebou sbalte dostatečnou svačinu. Občerstvení můžete sehnat na těchto dvou místech:

Horská chata Návrší se nachází ve Stříbrnicích na východě pohoří Králický Sněžník. Hospoda je zároveň restaurací, která nabízí i prostory pro oslavy a je zde i možnost ubytování a parkoviště.

Na polské straně je pod vrcholem Králického Sněžníku chalupa zvaná Schronisko na Śnieżniku. Ta disponuje pokoji k ubytování a restaurací, kde mají i české pivo z pivovaru v Broumově.

Treking trochu jinak. Zkuste spát na seníku a povečeřet domácí sýr

Kudy na vrchol Králického Sněžníku – hřebenovkou či od řeky

Existují tři turistické trasy vedoucí na horu Králický Sněžník: červená po hřebeni, žlutá podél řeky a zelená od polské útulny. Výstup na Králický Sněžník z Polska je možný pouze z tohoto směru – po zelené, 1,5 km daleko. K útulně, kde zelená začíná, se však musíte dostat také po svých. Nejbližší polské parkoviště, odkud se sem můžete vydat, je 6 km daleko v obci Międzygórze.

Nejkratší cesta na Králický Sněžník ze Stříbrnice je přes 6 km dlouhá a ujdete ji cca za 3,5 hodiny. Spočívá v tom, že se napojíte na červenou hřebenovou trasu: buď po žluté, nebo po modré turistické značky. Obě varianty jsou skoro stejně dlouhé a mají stejné převýšení.

I cesta z Dolní Moravy je celkem příjemnou trasou na Králický Sněžník. Délka trasy je přes 9 kilometrů a půjdete asi 4 hodiny, přičemž stoupání začne být strmé až za polovinou. Celá trasa vede po žluté značce, korytem řeky Moravy.

Zvolíte-li červenou trasu na Králický Sněžník, náročnost se trochu zvedne. Na východní straně se celkem prudce stoupá, na západní je zase spousta stoupání a klesání přes vrcholy. Navíc ke hřebeni nejezdí autobus, takže celé putování je samozřejmě delší, vhodné pro pravé fanoušky horské turistiky. To platí i pro druhou hřebenovku, modrou, která se sem napojuje.

Jak se dostat na Králický Sněžník s kočárkem či kolem?

Chcete-li s malými dětmi na Králický Sněžník, kočárek je lepší nechat doma. Pohodlnější pro vás bude nést dítě v šátku či nosítku, jste-li zvyklí jít několik kilometrů s nákladem. Fyzicky zdatní mohou kočárek vyvézt po cyklostezce na východním svahu Klepáče. Pět kilometrů před cílem však začíná stoupání, na které byste dítě museli vytáhnout. Stejný problém nastává i u žluté trasy u řeky, která by jinak vypadala slibně.

Berete-li na Králický Sněžník kolo, počítejte s tím, že na vrchol s ním nesmíte. Cyklostezka se sice blíží k vrcholu, ale potom se odklání směrem do Polska.

Na Králický Sněžník s dětmi – jak je zabavit?

Chystáte se na rodinnou dovolenou poblíž Králického Sněžníku? Tipy na výlet pak rozhodně nesmí skončit u horských výšlapů. (To samozřejmě neznamená, že se výšlap ruší!). Pro všechny, kteří se rádi baví, v podhorské obci Dolní Morava existuje zážitkový areál pro všechny malé i velké. Navíc je zde v údolí hned několik možností ubytování a pohoštění.

Pro děti je zde mnoho možností. Mohou například obdivovat obří sochu mamuta, 3x větší, než dorůstali opravdoví mamuti. Poblíž se rozkládá hned několik dětských parků, každý jinak tematicky zaměřený. Mamutíkovým vodním parkem protéká říčka skrze různé mlýnky, stavidla a korýtka. Děti tu čeká množství interaktivních prvků, které demonstrují, co voda dokáže. Dětský park Amálka nabízí prolézačky, trampolíny a tubing. Pískový svět není jen pískoviště, ale i malé pravěké naleziště a rýžoviště zlata.

A co my dospělí, nemáme lepší nechat tu děti řádit a vyrazit nahoru na Králický Sněžník? Stezka v oblacích bude pro tyto účely asi lepší, tu si užije téměř celá rodina. Je to obří věž na horském hřebenu, po které se klikatí ne jen tak ledajaká stezka. Jsou tu jak zajímavé naučné cedule, tak i adrenalinové prvky, jako je tobogán a síť.

Jaké lokality v ČR jsou nejlepší pro rodiny s dětmi?

Zima u Králického Sněžníku: Ski areál už se na vás těší

Součástí dolnomoravského rekreačního střediska je také několik sjezdovek s vleky a lanovkami. Lyžuje se dokonce i z nedalekého tisícového vrcholu Slamník. Sjezdovky mají různou délku a lehkou nebo střední obtížnost. Na jedné z nich se odnedávna pořádá i večerní lyžování.

A máte-li chuť se více zapotit, prošlápněte pod Králickým Sněžníkem běžky. V oblasti se nachází cca 50 kilometrů upravovaných běžeckých stop. Naopak pohodlnější než jezdit na lyžích z kopce je bobová dráha, kde zažijete klikatý sešup – plný adrenalinu, ale vámi nastavenou rychlostí.

Kam na běžky v ČR? Kde najdete ty nejlepší běžkařské tratě u nás?

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Králický Sněžník: Střecha Evropy, aktivity pro děti i proslulé lyžování