Konopiště – věhlasný zámek, který vás provede životem arcivévody Františka Ferdinanda d’Este
Petr Gorás
27. 7. 2022
Nedaleko Benešova ve Středočeském kraji se nachází jeden z nejoblíbenějších českých zámků Konopiště. Můžete si jej prohlédnout v podstatě tak, jak jej zanechal jeho poslední šlechtický vlastník – František Ferdinand d’Este. Ten tu také dal přistavět dodnes fungující medvědárium a exotický skleník. A je tu toho ještě mnohem víc.
Historie zámku a několik zajímavostí
Původní středověký hrad se datuje až k roku 1294. Od té doby se dočkal mnoha zásadních přestaveb i menších stavebních úprav – na pozdně gotický styl, poté na renesanci, následně na baroko, a nakonec se koncem 19. století opět lehce navrátil ke gotice. Až do roku 1914 se v něm ostatně vystřídalo mnoho různých vlastníků a rodů, někteří i velice bohatí, takže mohli následovat aktuální architektonické směry a slohy.
Mezi prvními vlastníky byli proslulí Šternberkové, tím posledním nebyl nikdo jiný než arcivévoda František Ferdinand d’Este, jehož smrt obrátila Evropu naruby. Dnešní podoba zámku je především jeho dílem. Jelikož byl po Velké válce vlastník již mrtev, a navíc jsme už měli monarchie dost, připadnul zámek novému Československému státu. Už tehdy se zámek poprvé otevřel veřejnosti a po další válečné pauze, kdy jej obývaly nechvalně proslulé jednotky SS, je přístupný veřejnosti až dodnes.
Zámek Sychrov a jeho bohatství. Jaké poklady můžete spatřit?
Medvědárium Konopiště
Medvědi se na Konopišti chovali již v 19. století zásluhou rodu Lobkoviců a po odkoupení zámku s tím pokračoval i následník rakousko-uherského trůnu Ferdinand. Až ten dal ale postavit medvědí příkop – který se po dvou rekonstrukcích používá dodnes – a ubytoval v něm celkem 9 medvědů hnědých. Od 70. let minulého století se zde chovají medvědi ušatí, jinak zvaní i jako medvědi himalájští, neboť pochází z horských oblastí Asie (ale ne nutně z Himalájí). V současnosti zde žije jen medvěd Jiří, pocházející ze Zlínské zoo. Momentálně se však medvědí výběh rozšiřuje, takže snad už brzy nebude Jiří tak osamělý.
Prohlídkové okruhy na zámku Konopiště
Ze standardní nabídky si mohou návštěvníci vybrat ze dvou okruhů. Ten první vás provede jižním křídlem zámku, které odjakživa okouzluje návštěvníky – nachází se zde totiž reprezentační místnosti, přijímací salóny, pokoje pro hosty, jídelna a tak podobně. V lovecké chodbě je například vystaveno přes 800 trofejí zvířat, které poslední šlechtický majitel zámku ulovil.
Druhý okruh po severním křídle zámku je o něco skromnější a historičtější. Některá místa, jako například kaple sv. Huberta, si stále ještě ponechává původní renesanční i pozdně gotický charakter. Ve arcivévodově zbrojnici se nachází unikátní sbírka všech možných druhů zbraní i zbrojí z období 15. až 19. století. Unikátní je i orientální harém v panském salonu a osobní arcivévodův hydraulický výtah ale podíváte se i do knihovny a kuřáckého salonu.
Každá z těchto téměř hodinových prohlídek vyjde na 240 Kč, studenty a seniory 190 korun, děti do sedmnácti let 100 korun a do šesti let zcela zdarma.
Kam na výlet ve Středočeském kraji? Lánská obora, Kaplička a dalších 7 skvělých tipů
Exkluzivní okruhy
Speciálně pro zájemce o historické zbraně, zbroje a lovecké trofeje je na zámku možné udělat okruh, který se věnuje pouze těmto záležitostem. Je však nutné se na něj předem rezervovat a je trochu dražší než základní okruh. Zato však je určen pro menší skupinky lidí, takže nebudete muset stát fronty na ty nejzajímavější exponáty.
Další exkluzivní trasou jsou soukromé pokoje Františka Ferdinanda a jeho rodiny, které jsou podle dobových fotek a inventur zařízeny co nejvěrněji tehdejší podobě (přelom 19. a 20. století). Kromě soukromých pokojů, ložnic a koupelen arcivévody a jeho ženy nahlédnete i do pokojů a heren jejich dětí. Plná cena okruhu je za 360 Kč, maximálně však pojme pouhých 8 návštěvníků.
Ferdinandova zahrada, skleník, střelnice a český unikát na Konopišti
V zámku můžete kromě prohlídek s průvodcem navštívit i tři expozice, každou z nich za jednotnou cenu 80 Kč. Můžete se tak podívat do růžové zahrady, kterou dal vytvořit sám František Ferdinand d’Este, a to spolu s obřím exotickým skleníkem s palmami, orchidejemi a dalšími cizokrajnými rostlinami. V bývalých stájích si můžete prohlédnout střelnici s mnoha zajímavými exponáty historických terčů i další várkou loveckých trofejí.
A nakonec si můžete prohlédnout podivuhodnou sbírku soch a obrazů sv. Jiřího. Kdyby vám snad náhodou jméno slavného arcimučedníka nic neříkalo, určitě znáte jeho ikonické ztvárnění, kdy sv. Jiří sedí na koni nad drakem, kterého právě probodává kopím. Kde se všechna ta umělecká díla vzala zrovna na Konopišti? Správně, zase v tom má prsty Ferdinand, který je vášnivě sbíral.
Hrad Roštejn u Telče byl nedávno zrekonstruován. Co zde nově najdete?
Naučné stezky v zámeckém parku Konopiště a okolí
Hned po opuštění zámku můžete navázat na naučnou stezku Historie a příroda konopišťského parku (2 km nebo 7 km). Konopišťský zámecký park je skutečně rozlehlý, a proto máte při jeho návštěvě dvě možnosti. Kratší, dvoukilometrová trasa vás provede jen nejbližším okolím zámku. Ta delší už obsahuje 12 zajímavých zastávek, jako je zámecký rybník, barokní terasa, promenáda či vzdálenější hájovna. Vedle toho je tu také především pro děti určena nová naučná stezka Pod stromy (2,5 km), která s pomocí pěkně ilustrovaných panelů seznámí vaše ratolesti s místními druhy stromů a jejich životy. A pokud byste nepoznali třeba takový habr obecný, přiučíte se něco i vy sami.
Odkaz Františka Ferdinanda je v Konopišti skutečně nesmazatelný, a tak se tu s ním setkáte na každém kroku. Nejspíš vás už nepřekvapí, že je mu nedaleko zámku věnována i naučná Lesní stezka Ferdinanda d’Este (1,5 km). Z množství loveckých trofejí na zámku je patrné, že náš vévoda byl vášnivým lovcem. A právě tato naučná stezka s 12 zastávkami vás provede jeho lovištěm. Kromě lovu a myslivosti se seznámíte především s celým ekosystémem lesa, od nejmenších klíšťat až po největší duby.
Zdroje: zamek-konopiste.cz, zamekkonopiste.info, wzd.cz/zoo, hrady.cz, tourist.posazavi.com, stezky.info, lzkonopiste.lesycr.cz