Hrad Kokořín najdete v pískovcových skalách Kokořínského dolu, nad údolím řeky Pšovky asi 10 km od Mělníka. Celá krajina je proslulá zajímavými skalními útvary, lesy a tůněmi, kde žijí vzácní živočichové a rostou vzácné rostliny. Oblast Kokořínska je od roku 1976 chráněnou krajinnou oblastí. A spojována bývá také se jménem Karla Hynka Máchy.
Prohlídkové okruhy hradu Kokořín
Hrad Kokořín pochází ze 13. století. Původní tvrz byla vytesaná do skály. Od 17. století se ale již začala stávat ruinou. Současný hrad pochází z let 1911 až 1916, kdy prošel rozsáhlými opravami a rekonstrukcí podle návrhů architekta Eduarda Sochora a pokynů Augusta Sedláčka a Čeňka Zíbrta. Hradní palác se tak rozrostl o jedno patro, přibyly malby na stěnách a vybavení místností. Dominantu hradu tvoří 38 metrů vysoká válcovitá věž.
První prohlídkový okruh nabízí prohlídku hradního paláce. Podívat se můžete do rytířského sálu, jehož dlaždice zdobí prvky erbu majitele hradu Václava Špačka: kůň, dvouocasý lev a postilionská trubka. Najdete v něm také kachlový krb, stůl s vyřezávanými židlemi, vyřezávaná křesla s erby zakladatele hradu Hynka Berky a obnovitele hradu Jana Špačka, nástěnné malby a erby původních majitelů od 14. do 20. století. Po dřevěném schodišti pak vystoupáte do druhého patra, kde si můžete prohlédnout lovecký předpokoj, který slouží jako pamětní síň Špačkovy rodiny, dva západní obytné pokoje a podkrovní síň.
Druhý prohlídkový okruh lze absolvovat bez průvodce. Tvoří jej vysoká věž, na kterou můžete vystoupat a kochat se velkolepým výhledem. Při hezkém počasí lze vidět až na věž kostela na Hradsku, na Skalní město, hrad Housku a Nový Dvůr.
Stručná historie hradu Kokořín
V průběhu staletí se na hradě vystřídala spousta majitelů. Listina ze dne 23. dubna 1320 dokládá, že jedním z prvních majitelů Kokořína byl tehdejší mocný pán Hynek Berka (1297-1348). Zřejmě právě on postavil tehdejší hrad necelé 2 km od původní tvrze na ostrohu. Dalším majitelem byl pak katolík Aleš Škopek z Dubé, kterému jeho hrad Kokořín dobyla a zničily husitská vojska.
Později hrad nebyl v dobrém stavu a střídali se v něm další majitelé, kteří museli splácet dluhy. Hrad byl v podstatě úplně zpustlý a nehodil se k bydlení. Proto se v okolí stavěly další tvrze. V roce 1609 připadl Kokořín Rudolfu II., ale hned roku 1610 ho koupil Václav Berka z Dubé a Lipého, který 1620 utekl ze země a byl odsouzen ke ztrátě hrdla, cti i majetku.
Následovalo další střídání majitelů. Až roku 1894 Kokořín koupil velkostatkář Václav Špaček, a to společně se šlechtickým titulem s přídomkem „ze Starburgu“. Po něm hrad převzal jeho syn Jan, který jej nechal v letech 1911 – 1916 přebudovat v nové sídlo. V roce 1950 byl Kokořín zestátněn. Roku 2006 byl hrad konečně opět navrácen rodině Špačkových, kteří jej stále ponechali otevřený pro veřejnost.
Kokořín a pověsti
Podle pověsti Kokořín založil rytíř Okoř z rodu pánů z Dubé. Jeho syn se zasnoubil s dcerou rytíře Ctibora, který vlastnil tvrz ve Vidimi, ale zamiloval se do dcery pána z Housky a vzal si ji za ženu. Ctibor se rozzlobil a donutil jej k tomu, aby i se svou ženou Kokořín opustil.
Další pověst, která se váže ke Kokořínu, se týká loupežníků Petrovských, kteří údajně řádili právě na Kokořínsku. Podle jedné z legend byl hrad doupětem loupeživých rytířů v čele s Petrovským z Petrovic. Při rekonstrukci hradu na počátku 20. století prý bylo ve sklepení nalezeno dvaadvacet lidských koster. Podle pověsti tyto kostry patřily uneseným lidem, za něž loupežníci žádali výkupné. Podle jiné pověsti to údajně byli samotní zazdění loupežníci.
Které hrady navštívil Karel Hynek Mácha? Vydejte se po jeho stopách
Kokořín a Karel Hynek Mácha
Na Kokořín jezdila spousta romantických umělců, kteří zde čerpali uměleckou inspiraci ze zdejší nádherné krajiny. Byli to například malíř Antonín Mánes nebo básník a spisovatel Karel Hynek Mácha, jehož jméno proslavilo nejen Kokořín, ale i další okolní hrady a krásná přírodní romantická místa. Právě na Kokoříně Mácha vytvořil své Cikány a také se dochovala jeho povedená kresba hradu.
Které filmy a pohádky se natáčely na hradě Kokořín?
V roce 2010 a 2012 se na Kokoříně natáčely německé filmy Hříšnice a Odkaz hříšnice, v roce 2015 to pak byla naše pohádka režiséra Karla Janáka Korunní princ.
Co navštívit v okolí Kokořína?
Cestu k hradu tvoří příjemná procházka necelý kilometr od posledního parkoviště. V okolí je ale ještě spousta dalších míst, která stojí za vidění. Celé Kokořínsko je protkáno mnoha romantickými místy, kde si můžete odpočinout a načerpat novou energii. O zážitky budete mít rozhodně postaráno.
Hrad Bezděz
Za návštěvu stojí oblíbený hrad Bezděz, který nechal založit Přemysl Otakar II. Vystřídalo se na něm množství majitelů, mimo jiné také majitel Kokořína Hynek z Dubé. Hrad Bezděz bývá rovněž spojován s Karlem Hynkem Máchou, který jej rád navštěvoval.
Čertovy hlavy
Určitě si nenechte v obci Želízy ujít pískovcové sochy sochaře Václava Levého zvané Čertovy hlavy, které vznikly v druhé polovině 19. století. Václav Levý pracoval jako kuchtík na zámku v Liběchově, ale později se učil sochat od známého mistra Josefa Myslbeka. V okolí Liběchova pak najdete i další Levého sochařské skvosty z pískovce.
Kam na Českolipsku? Máchův kraj nabízí úžasnou přírodu, hrady i koupání
Hrad Houska
A také tajemný gotický hrad Houska ze 13. století spojován s Karlem Hynkem Máchou stojí za návštěvu. Váže se k němu pověst o bráně do samotných pekel…
Tajemná místa v Čechách. Kde vám bude běhat mráz po zádech
Doksy a Máchovo jezero
Zapomenout nelze ani na oblíbené Máchovo jezero a město i zámek Doksy, které patří mezi oblíbené letní turistické destinace. V okolí Máchova jezera je spousta krásných míst a samozřejmě je zde v létě i možnost koupání.
Máchovo jezero: kraj pověstí, zajímavých míst, památek i krásné přírody
Kokořínské Pokličky
Podívat se můžete také na Mšenské Pokličky, což jsou pískovcové sloupy, které vznikly zvětráváním. Přístupné jsou po červené turistické značce od hradu Kokořín.
Zdroje: kudyznudy.cz, wikipedie, oficiální stránky hradu Kokořín