Menu
JenProCestovatele
Výlety Ústecký kraj

Klášterec nad Ohří nabízí unikátní sbírky porcelánu i pohádkové bytosti pro děti

Nádherný zámek Klášterec nad Ohří se nachází na levém břehu řeky Ohře ve stejnojmenném městě v Ústeckém kraji v okrese Chomutov. Jakou má historii a co zajímavého lze spatřit v okolí? Za zmínku stojí množství okolních zřícenin hradů i Pohádkový okruh a místní koupaliště slibující vyžití pro vaše děti.

Historie zámku Klášterec nad Ohří

Zámek pochází z počátku 16. století. Nejprve zde v roce 1514 tehdejší majitel pernštejnského a šumburského panství Volf Dětřich z Fictumu vybudoval tvrz, kterou jeho synové Lev a Opl rozšířili a opevnili. Později Lev nechal tvrz opravit v renesančním slohu a ozdobit ji sgrafitovými omítkami. Tvrz i celé panství s několika vesnicemi dále spravovali jeho synové. Podle některých zdrojů již na konci 16. století byla tvrz přestavěna do podoby zámku, ale dle jiných zdrojů zámek Klášterec nad Ohří vznikl až později, a to v polovině 17. století.

Dalšími majiteli sídla po pánech z Fictumu byli Thunové, a sice Kryštof Šimon z Thunu, který panství koupil v roce 1623. V době třicetileté války v roce 1639 bylo město i sídlo v Klášterci nad Ohří vypáleno švédským vojskem. Stavba pak prodělala rozsáhlou rekonstrukci a získala tak podobu barokního zámku. Přestavba probíhala v letech 1666 až do 80. let 17. století pod vedením italského stavitele Rossi de Lucy a dle plánů architekta Carla Luraga. Tehdejším majitelem, který přestavbu naplánoval, byl Michael Oswald. Kromě rozsáhlých úprav byla také v parku postavena lodžie, později doplněna o překrásnou sala terrenu, a letohrádek, který zřejmě navrhl Jan Baptista Mathey. Od roku 1685 v Klášterci nad Ohří působil také sochař Jan Brokoff.

Michael Oswald měl dvě dcery, proto zámek zdědil jeho bratr, a po něm další potomci. V roce 1784 zámek bohužel vyhořel, když se rozšířil požár z města. Další obnova zámku pak probíhala v letech 1786 až 1796. A následné opravy ještě byly provedeny v roce 1818 podle plánů Augustina Grubera a K. Pollaka. Tehdy byla postavena terasa u západního křídla a nová fasáda. V polovině 19. století byly přestavěny interiéry, ale zámek v roce 1856 znovu vyhořel. Další opravy byly provedeny v novogotickém slohu. V 70. letech 19. století pak ještě byla obnovena a rozšířena zahrada a park v anglickém stylu. Poslední úpravy interiérů a opravy sálů a pokojů v patře provedl v letech 1920 až 1921 stavitel Josef Chmelirsch, který nechal zámek natřít červenou barvou.

Čím jsou zajímavé Lužické hory, co vidět v této oblasti a kde si tam zalyžujete?

Historie českého porcelánu na zámku

Rod Thun-Hohensteinů vlastnil zámek celou dobu až do zestátnění po druhé světové válce. V 50. letech byly restaurovány cenné interiéry a instalována expozice porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, která se těší na zámku pozornosti dodnes. Zachycuje vývoj českého a zahraničního porcelánu i existenci klášterecké porcelánky.

Porcelánka, třetí nejstarší v Českých zemích, byla založena v roce 1793 hraběcím lesmistrem Johannem Nikolausem Weberem, který zřídil v Klášterci manufakturu po odchodu do penze. Od něj ji o rok později koupil hrabě František Josef Thun-Hohenstein. Jeho porcelánka Thun 1794 existuje dodnes.

Prohlídkové okruhy v Klášterci nad Ohří

Zámek dnes nabízí čtyři prohlídkové okruhy: Porcelánový okruh, Pohádkový okruh, Volný okruh a okruh zvaný Thunská hrobka. Kromě sbírky českého porcelánu v 21 dobových zařízených sálech, a sbírek starého čínského, japonského a středoevropského porcelánu (např. Míšeň, Vídeň, Berlín) z období 16. až 19. století, si můžete také prohlédnout hrobu rodu Thunů, která se nachází v barokním farním kostele Nejsvětější Trojice z roku z roku 1665, seznámit se s životem ve středověku a historií okolních hradů, nebo si prohlédnout expozici loutek Matěje Kopeckého a Pohádkovou zemi Vítězslavy Klimtové plnou skřítků a dalších pohádkových bytostí. Klášterec nad Ohří se tak může stát i skvělým místem pro strávení dovolené s dětmi.

Na zámku se také pořádají výstavy a koncerty klasické hudby, samozřejmostí jsou rovněž svatební obřady. V parku se pak nachází unikátní soubor kaplí Sedmi bolestí Panny Marie z roku 1691 i spousta vzácných dřevin, a dále již zmíněná nádherná sala terrena se vzácnými sochami.

Humprecht je zámek s jedinečnou akustikou. Co ještě vidět v okolí?

Tipy na výlety v okolí

Zajímavostí je, že v nedalekém Ciboušově je naleziště polodrahokamů, achátů, ametystů, jaspisů a dalších, které císař Karel IV. použil na výzdobu kaplí sv. Kříže na Karlštejně a sv. Václava ve Svatovítské katedrále.

Za prohlídku stojí už samotné krásné město Klášterec nad Ohří, kde je k vidění spousta cenných historických památek, například vzácných soch. Rovněž i budova lázní Evženie, které byly zřízeny nad pramenem kyselky v roce 1829. Uvnitř budovy lázní je socha bohyně zdraví Hygieia, v přilehlých budovách se dnes provozují penziony.

V létě se můžete okoupat ve vyhlášením místním aquaparku či na koupališti v Perštejně, nebo absolvovat naučnou stezku Cesta z města, která má 12 zastavení a je dlouhá přes 7 km. Nedaleko jsou zříceniny mnoha historicky významných hradů, které byste určitě neměli minout. Jsou to Perštejn, Šumburk a Egerberk, kousek dále i Himlštejn ve Stráži nad Ohří, nebo Hauenštejn v Krásném lese. Dominantou je hrad Kadaň, který určitě stojí za prohlídku.

 

Zdroje: wikipedie, kultura.klasterec.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík, navylet.cz

 

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Klášterec nad Ohří nabízí unikátní sbírky porcelánu i pohádkové bytosti pro děti