Město Rajhrad u Brna se proslavilo především tím, že je v něm původní benediktinský klášter, dnešní kostel svatého Petra a Pavla, známé mariánské poutní místo hojně navštěvované turisty. Klášter v Rajhradě patří mezi nejstarší a nejznámější na Moravě a odedávna byl velkým centrem kultury a vzdělanosti. Jakou má historii a co dnes nabízí?
Historie kláštera v Rajhradě
Osídlení celého městečka Rajhradu sahá až do doby kamenné. Benediktinský klášter Rajhrad byl založen kolem roku 1045. Stojí na dubových pilotách v údolí řeky Svratky. V roce 1045 daroval toto místo kníže Břetislav břevnovskému klášteru. Vznikl tak klášter, který byl podřízen břevnovskému opatství. Teprve až od roku 1813 se stal Rajhrad samostatným opatstvím. Klášter má ale velmi pohnutou historii, mnohokrát byl vydrancován vojskem, vypálen, znovu vybudován, nakonec byl barokně přestavěn do dnešní podoby, a to v letech 1722–1739. Jeho architektem je známý barokní stavitel, mistr J. B. Santini řečený Aichl, který je tvůrcem mnoha církevních staveb na Moravě i v Čechách.
Další devastace na klášter čekala v době totality. Bohužel byla i zničena část vzácných starých knih kvůli špatnému skladování. Nově opraven byl klášter po roce 2012, šlo o rekonstrukci jižního křídla, další části budovy areálu čekají na své opravy a postupně se realizují. Celý objekt je národní kulturní památkou. Kromě dnes opět funkčního benediktinského opatství Rajhrad ve městě sídlí také ženský klášter sester Těšitelek při hospicu Domu léčby bolesti svatého Josefa.
Památník moravského písemnictví a knihovna
Dnes je možné navštívit chrám svatého Petra a Pavla, kde se konají bohoslužby, přilehlá fara je sídlem benediktinského řádu. Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou pak nabízí mnohé stálé expozice týkající se moravského písemnictví v průběhu minulých století. Velmi cenná je restaurovaná knihovna, která patří k největším klášterním knihovnám a pečuje o minimálně 65 000 historických svazků. Východní část kláštera ukrývá funkční sakristii, využívá se také kapitulní síň a výstavní místnost, kde se konají různé výstavy.
Od roku 2013 je v jižním křídle otevřena nová expozice, nové muzejní a výstavní sály včetně lapidária a multimediální prezentace, která zve hosty na procházku staletími a vypráví prastarý příběh o tom, jak se melodie z pasáčkovy píšťalky dostala na pergamen vyrobený z kůže jedné z jeho oveček.
Památník je otevřen pro své návštěvníky kromě pondělka od května do října od 9:00 do 17:00 hodin, od října do dubna od 9:00 do 16:00 hodin.
Pivo, víno a pěstování bylin v klášterní zahradě
V rámci prohlídky se dá také vstoupit do klášterní zahrady, kde je expozice dobové kuchyně a kde se pěstují bylinky. V každém klášteře se vždy vařilo pivo a pěstovaly léčivé rostliny, rozvíjelo se chmelařství. Koncem 16. století se pivo už nevařilo ve městě, ale pouze v klášteře. Zásluhou břevnovského opata Havla a také rajhradského probošta Jindřicha byly v Rajhradě od roku 1465 zakládány i vinice. V 16. století se symbol vinařství dostal též do rajhradského znaku a pečeti. Celkově klášter zažíval od 14. století rozvoj v mnoha směrech.
Mniši se starali o rozvoj vzdělanosti, zakládali školy a psali knihy. Kromě vaření piva i zpracovávali léčivé rostliny a poskytovali léčitelskou pomoc všem potřebným. A co dnes? Dnes má klášter svůj obchůdek, v němž se prodávají místní produkty nebo produkty z okolních klášterů, nejčastěji víno.
Tipy na výlety v okolí
V okolí kláštera můžete navštívit Mlýn ve Žlebě, který původně patřil k rajhradskému klášteru, kapli svatého Františka nebo studánku s kaplí svatého Jakuba, kde se konají mše. Samozřejmě také veškeré památky v Brně a jeho okolí, město Brno je od Rajhradu vzdáleno pouhých 12 km.
Zdroje: wikipedie, Poutní místa Moravy a Slezska: František Odehnal, rajhrad.benediktini.cz, kudyznudy.cz