Oblíbenou turistickou destinací Jižních Čech jsou Kestřany, malá vesnička, v níž stojí dvě tvrze. Přesněji se nachází v okrese Písek poblíž Ražic u soutoku řeky Otavy a Brložského potoka. Obě tvrze jsou velice zachovalé a představují historickou chloubu zdejší oblasti, která se také může pyšnit národní přírodní rezervací Řezabinec a Řezabinecké tůně. Přírodní památkou je i Velký Potočný rybník kousek od Kestřan. Možná vás zaujme i to, že se každoročně v Kestřanech koná soutěž v rýžování zlata. Co ještě zajímavého Kestřany nabízí?
Dolní tvrz v Kestřanech brzy zchátrala
První písemná zmínka o Kestřanech pochází z roku 1315, kdy Albert z Kestřan věnoval dar píseckému klášteru. Co se týká obou tvrzí, tak Horní tvrz je starší, byla založena nejspíše již ve 13. století, Dolní byla postavena později, a to ve 14. století syny Mikuláše z Kestřan společně s Martinem Brusem z Kovářova. Na konci 14. století pobýval v Horní tvrzi Arnošt Údražský z Kestřan. V 15. století v Dolní tvrzi sídlil rod Barochů. V roce 1475 ji prodali Bohuslavovi z Kestřan, ale od té doby již Dolní tvrz jen chátrala.
Od konce 15. století vlastnil obě tvrze Jindřich ze Švamberka, Dolní tvrz byla již uváděna jako pustá. Své využití našla až v roce 1553, kdy v ní byl zřízen pivovar, později byla využívána už jen k hospodářským účelům, například jako sýpka či kravín.
Historie Horní tvrze v Kestřanech
Po pánech ze Švamberka se stali vlastníky Kestřan Písečtí pánové, v těžkých dobách po bitvě na Bílé Hoře byly Kestřany vydrancovány, i když se jejich vlastníci tehdy nepřidali ke stavovskému odboji a nebyl k pomstě panovníka žádný důvod. Nakonec majek získala Františka Polyxena z Paaru, jež nechala v Kestřanech v době třicetileté války postavit nový barokní zámek, který však byl později přestavěn na sýpku. Po smrti manžela vše prodala Zuzaně z Gerštorfu. Obyvatelná tvrz i nový zámek měnily dále své majitele. Jedním z nich byl Adam Humprecht Koc z Dobrše, který byl známý jako altruista, hejtman kraje a lidový léčitel. Své panství však nechal uvadat.
V roce 1700 tvrze koupil Ferdinand ze Schwarzenbergu. Majetkem rodu zůstaly až do roku 1924. Poté Horní tvrz využívaly Státní lesy, po roce 1950 pak JZD. V roce 2005 koupila Horní tvrz rodina Haladových, která ji opravila a zpřístupnila veřejnosti a snaží se o pořádání různých zajímavých akcí.
Kestřany dnes: Prohlídka Horní tvrze
Dnes je možné prohlédnout si Horní tvrz, v níž se dochovaly cenné stavební prvky, například gotická žebrová klenba. Na tomto hradě se sezónně pořádají různé akce pro veřejnost.
V prostorách této tvrze se natáčely i některé pohádky, například Jestřábí moudrost z roku 1989 a Pravý rytíř z roku 2016.
Také Dolní tvrz je chráněnou kulturní památkou a zůstala skvěle zachována po stavební stránce, víme však, že již od 16. století sloužila pouze k hospodářským účelům.
Jak se dostat do Kestřan?
Jak se do Kestřan dostanete? Do této vesnice vede cyklostezka, dále modře značená turistická trasa. Autem se dá dojet z Písku směrem na Štěkeň.
Tipy na výlety v okolí
Co dalšího v Kestřanech vidět? Mezi cenné historické památky patří gotický kostel svaté Kateřiny v sousedství zámku, který prošel přestavbou roku 1852. Před ním stojí kamenný kříž a památník obětem první světové války.
U řeky Otavy je kalvárie, kaple svatého Kříže ze 17. století. Podle pověsti tuto stavbu nechal postavit jeden francouzský důstojník jako poděkování za záchranu svého života. Zachránila jej prý hromada prádla u řeky, do které se schoval před nepřítelem. Nachází se zde také dva památné jilmy, které jsou staré asi 300 let. V Kestřanech pak nechybí ani Boží muka svatého Matěje, a to u polní cesty směrem na Dobev.
V okolí určitě stojí za návštěvu město Putim s kostelem svatého Vavřince a vyhlášenou Kostnicí, dále Špejchar Ražice se zajímavými expozicemi, památník Jana Žižky u Sudoměře, rozhledna Velký Kamýk, města Strakonice a Písek, proslulý tajemný hrad Zvíkov nebo zámek Štěkeň s památnými 300 let starými duby.
Hrad Zvíkov. Kdo přenocuje v jeho síni, do roka zemře. Pověst, která se již několikrát naplnila
Zdroje: wikipedie, kestrany.cz, kudyznudy.cz, Památky Čech, Moravy a Slezska: Pavel Juřík