Když už do Turecka, tak většinou k moři – to totiž přece doma nemáme. Ti, kteří však zavítají do vnitrozemského regionu Kappadokie na východě státu, objeví krajinu, která také určitě stojí za to. Kromě obdivuhodných skal nad zemí je tento kraj plný starobylých měst pod povrchem…
Trekking v kaňonech a skalních městech
Oblast stojí na vulkanickém základu, což má za výsledek nejen udivující skalnatá údolí a vysoké věžičkovité kamenné útvary, ale i lidskou práci s výstavbou obydlí. V Kappadokii najdeme celé osady domů zasazených ve skále jako jeskyně. Dokonce se můžete i ubytovat ve skalním hotelu nebo si pronajmout jeskynní domek.
Místní krajina je vyhledávaným cílem pro pěší túry a fotografování. Trekking se často provozuje v oblasti Güzelyurt bohaté na kaňony, jako je údolí Ihlara nebo Manastır Vadisi, Klášterní údolí. Na oblast shlíží zasněžená hora o dvou vrcholech, vyhaslý vulkán Hasan Dağı.
Göreme a náboženské památky v Kappadokii
Hlavním turistickým střediskem je obec Göreme, kde se snadno ubytujete, najíte a také nakoupíte suvenýry. Poblíž naleznete památku UNESCO, Národní park Göreme, jehož devizou je neživá příroda, totiž skalní formace známé jako “pohádkové” nebo “vílí komíny”. Ke Göreme patří také skanzen pravoslavných skalních svatyň, kostelíků, klášterů i domů.
Tyto náboženské struktury byly opuštěny ve 20. letech minulého století, když byla kappadocká řecká menšina hlásící se ke křesťanské víře vystěhována. Díky svému umístění zůstaly skryty, dokud se z nich nestaly historické památky.
Na cestě po kappadockých městských turistických atrakcích se lidé také zastavují v okresním městě Nevşehiru – či tam rovnou začínají příletem na místní letiště, Kayseri plném památek z časů Otomanů i z dob Rúmského sultanátu či Niğde, kde najdete například muzeum archeologie. Ze všech těchto měst je to poměrně blízko do skalnatých údolí a k přírodním památkám.
Let balonem nad Kappadokií
Jedním z nejúchvatnějších zážitků, které lákají turisty, je vidět veškerou tuto nádheru z ptačí perspektivy – za poklidného a velice romantického letu horkovzdušným balonem. Nejoblíbenější denní doby jsou pochopitelně barevné a poklidné východy a západy slunce.
Takový let vás může přijít na více než 220 eur, ale cenový rozsah začíná někde kolem 125€ – záleží, jakou nabídku právě chytíte. Ceny se stanovují podle délky letu, typu pojištění, velikosti balonového koše i podle služeb jako je občerstvení v balonu, přeprava z hotelu i zpět a dalších…
Podzemní města Kaymaklı a Derinkuyu
Tyto dva názvy označují kappadocká nejznámější podzemní města. Archeology ale stále čeká mnoho práce, v oblasti se podle odhadů může nacházet až 200 takových měst. Malá část těch nejpopulárnějších je přístupná turistům a můžete se tam podívat i vy.
Města byla pravděpodobně vybudována někdy před Kristem indoevropským etnikem Frygů a později rozšířena a obývána byzantskými křesťany, kteří se takto skrývali a bránili před nájezdníky. Města Kaymaklı, Derinkuyu, Mazı a Ozluce jsou, pravděpodobně pro vzájemnou pomoc, propojena několika kilometrovými tunely.
Stavby pod zemí a jejich využití
Derinkuyu je zatím největším městem, které bylo archeology odkryto. V roce 1965 jeden místní zboural vnitřní stěnu svého domu ve skále – a našel další místnost! Tak bylo Derinkuyu objeveno. Osmipatrový komplex větracích šachet, chodeb, sklípků a obytných komor měl kapacitu 20-30 tisíc obyvatel i se zásobami jídla a také dobytkem (mimochodem, slyšeli jste o tom, že kráva prý umí vyjít schody, ale ne sejít?). Ve městech byly i studny, které většinou nevedly na povrch, prý aby město nemohl někdo zvenčí otrávit.
Konstrukce nových obydlí pod zemským povrchem se v poslední době jeví jako možnost pro úspornější hospodaření s prostorem. Když byl člověk schopen stavět pod zemí před staletími, proč by to nešlo v současnosti? Problémem je osvětlení – Slunci se přece jen nic nevyrovná – a fakt, že podzemí zavání posvátnou tajemností, o kterou bychom v případě trvalého pobytu mohli snadno přijít…