Menu
JenProCestovatele
Kam na výlet v ČR

Kam za vlaky a vláčky. Tipy na výlety po České republice nejen pro kluky

Redakce

Redakce

27. 5. 2016

Jste fandové železnice a plánujete cesty na léto? Tak právě vám přinášíme tipy, kam za vláčky.

Pokud nejste protřelý šotouš, jenž má všechny zajímavé tratě v Čechách v malíčku, tak právě vy oceníte náš článek.

Pražský semmering

Začneme touto proslulou pražskou železniční tratí: ta začíná na pražském hlavním nádraží a po překročení Vltavy na Smíchově, kde se odděluje od berounské tratě, začíná skutečný zážitek.

Vlak vyšplhá do kopce, odkud je nádherný výhled na Prahu a následně po působivé mostní estakádě překonává Prokopské údolí a dále projíždí například okolo Cibulky, legendární pražské čtvrti, kde se natáčely Pelíšky.

Pražský semmering navíc nabízí skvělou atmosféru: přestože prochází takovými čtvrtěmi, jako jsou Jinonice, Stodůlky nebo Řepy, velká sídliště se mu vyhýbají.

Popravdě, i z pražských ulic jsou tratě a objekty Pražského Semmeringu jakoby neviditelné a zašlé – a při jízdě vlakem tak máte pocit, že se na této trati zastavil čas na konci druhé světové války.

Tuto trať navíc můžete každý víkend projet dobovým motorákem s názvem Pražský motoráček, jenž jezdí z Hlavního nádraží na Zličín a zpátky 4x denně.

Krušnohorský semmering

Když už jsme vybrali jeden semmering, tak zmíníme i ten druhý: železniční trať Karlovy Vary – Johanngeorgenstadt. Trať z Karlových Varů pozvolna stoupá od Nejdku, kde se železnice zakousne do úbočí Krušných hor a překonává drsnou přírodu.

S civilizací se trať setkává pouze při míjení chatových kolonií nebo malých, půvabných, původně německých městeček. Do toho trať nabízí spoustu tunelů, mostů…

Přestože se jedná o jednu z nejhezčích tratí v Čechách, dopravce bohužel nenabízí svezení se zajímavějším vlakem – a cestující jsou tak odkázáni na běžné soupravy.

To si však můžete zase vykompenzovat přejezdem semmeringu až do Německa: některé vlaky končí ve Zwickau, tradičním saském městu, které láká na krásné centrum i nedávnou historii, jež je spjatá s tamější výrobou legendárních Trabantů.

Můžete tak spojit dva turistické zážitky v jeden.

Jindřichohradecké úzkokolejky

V České republice máme tři úzkokolejné tratě a z toho dvě se nacházejí v Jindřichově Hradci. Obě dvě nabízejí jízdy nádhernou přírodou a zemědělsky úrodnou oblastí Jižních Čech.

O červnových sobotách se navíc budete moci svézt historickým parním vlakem, v červenci a srpnu bude jezdit parní vlak každý den.

Pražské metro

V rámci zážitkové turistiky nabízí speciální program i pražské metro: díky němu si můžete vybrat prohlídku jedné trasy z okna staré soupravy metra. Souprava s vámi zajede či zastaví na zajímavých místech metra a průvodcův odborný komentář vám prozradí tajemství ze světa pražských tunelů, o nichž jste určitě nevěděli.

Vybírat můžete ze všech tří tras – každá má trochu jiný životní příběh, čemuž jsou prohlídky uzpůsobeny. Součástí akce jsou i prohlídky dep. O prohlídky ale je obecně velmi velký zájem a dostat se na tyto uzavřené historické jízdy není vůbec jednoduché.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam za vlaky a vláčky. Tipy na výlety po České republice nejen pro kluky